Az emberi méltóság védelme a társadalmi változások korában

Ferenc pápa üzenete a XVII. Felekezetközi Szimpózium résztvevőihez

0
189
Ferenc pápa. Illusztráció

Minden kereszténynek meg kell erősítenie minden emberi személy vele született méltóságát a kortárs kérdésekkel kapcsolatban, hogy mit jelent embernek lenni – hangsúlyozza Ferenc pápa a XVII. Felekezetközi Szimpóziumhoz intézett üzenetében. A tanácskozást augusztus 28. és 30. között tartják Olaszországban, Traniban a különböző keresztény egyházak képviselői.

A XVII. Felekezetközi Szimpóziumhoz intézett üzenetében Ferenc pápa a kortárs antropológia „teljes mértékű forradalmát” emeli ki – az emberi identitás újragondolását, az ember világban és társadalomban betöltött szerepét, valamint minden ember transzcendentális hivatását. Az emberi természettel kapcsolatos alapvető kérdésekhez hozzáfűzve a pápa így folytatja: „strukturálisan változik az a mód, ahogyan a mai férfiak és nők értelmezik létezésük alapvető tapasztalatait, például a szaporodást, a születést és a haldoklást”. Az ilyen kérdéseket az információs technológia forradalma vezérli, beleértve a mesterséges intelligencia és „a tudomány hihetetlen fejlődését” – állapítja meg a pápa.

Antropológiai forradalom

Ennek az „antropológiai forradalomnak” a valósága „alapos reflexiót igényel, amely képes megújítani a gondolkodást és a meghozandó döntéseket”. Ez egy olyan kihívás, amely „minden keresztényt érint, bármilyen egyházhoz is tartozik”. A pápa elismerését fejezi ki az idei szimpózium szervezőinek, amely a „Mi az ember az antropológiai mutáció idején?” témával foglalkozik. A szentatya szerint kifejezetten érdekes látni, hogy a katolikusok és az ortodoxok „együtt mozdítják elő ezt a reflexiót”.

A kortárs kérdések láttán, hogy mit jelent embernek lenni, Ferenc pápa kitart amellett, hogy minden kereszténynek – „bármilyen egyházhoz tartozik is” – újra meg kell erősítenie minden emberi lény veleszületett méltóságát függetlenül társadalmi-gazdasági helyzetétől vagy „egzisztenciális körülményeitől”, továbbá függetlenül attól, hogy ennek a méltóságnak megfelelően cselekszenek-e vagy sem. „Ennek a méltóságnak a védelme az olyan valós fenyegetésekkel szemben, mint a szegénység, a háború, a kizsákmányolás és mások, minden egyház közös elkötelezettsége, hogy együtt dolgozzanak” – mutat rá a pápa üzenetében. Végül hangsúlyozza, hogy imáival kíséri a szimpózium munkáját, különösen Zarándok Szent Miklós, Trani 11. századi védőszentje közbenjárása által. Ez a pugliai tengerparti város ad otthont a szimpóziumnak augusztus 28-30. között.

Forrás: Christopher Wells/Somogyi Viktória/Vatican News