Kacsikán találkoztak a fokoláré mozgalom tagjai

0
283

Néhány napra, 2024. július 25–28. között a fokoláre mozgalom tagjai és szimpatizánsai összegyűltek a Suceava megyei Kacsikán, a Szűzanya köpenye alatt, hogy megértsék, hogyan válaszolhatnak Isten hívására ma. A Mariapolis elnevezésű találkozón Jászvásár, Răducăneni, Huși, Roman, Tămășeni, Săbăoani, Bákó, Valea Mare, Piatra-Neamț, Ditró, Marosvásárhely, Kolozsvár, Bukarest, Popești-Leordeni, Oravica, Temesvár, Gura Humorului ortodox, görög- és római katolikus közösségeiből vettek részt, továbbá érkeztek Chişinăuból (Moldovai Köztársaság), Belgiumból, Olaszországból és Szlovéniából is.

A román, magyar, francia és olasz anyanyelvű résztvevők különböző életállapotúak és korúak, papok, felszentelt személyek, családok, fiatalok, tinédzserek és gyerekek voltak, egyszóval emberek a maguk egyediségében és sokszínűségében, akik együtt alkotnak egy népet. A jelenlévők mindegyike más-más módon vett részt a program zökkenőmentes lebonyolításában, amely tartalmazott közösen és külön megélt pillanatokat.

Az első nap, július 25-én, csütörtökön este a résztvevők igyekeztek megérteni, hogy mit is jelent a Mariapolis, mik a ,,törvényei”, milyen elvárásai vannak azoknak, akik először jönnek egy ilyen találkozóra, és mit jelent ez azoknak, akik már évek óta járnak ilyen rendezvényre. Másnap, július 26-án, pénteken az élet igéjén elmélkedek: ,,Íme, engem küldj!” és meghallgattak egy részletet az év témájából: ,,Elhívva és elküldve”, amelyet Margaret Karram, a fokoláre mozgalom elnöke mutatott be. Tiziano B. testvér és Ioana E., valamint mások a teremben bizonyságot tettek hivatásukról. A nap következő pillanatában az eucharisztikus Jézus körül gyűltek össze a jelenlévők az isteni liturgián, amelyet Petru Gherghel jászvásári emeritus püspök vezetett, aki tolmácsolta Iosif Păuleț és Petru Sescu üdvözletét, és méltatta, hogy a Fokoláre Mozgalom Kacsikát választotta találkozóhelyéül, Jézus Anyjának lábainál. Néhány óra pihenés után, akár a sóbányában, akár a voroneți kolostor meglátogatásával, az esti programon igyekeztek megérteni azt a személyes elhivatottságot, amit Isten elvár mindenkitől, és az egyéni és közösségi elkötelezettség fontosságát.

Közös küldetésükről elmélkedtek, összhangban az egész egyházzal: Jézus küldetése mindannyiunkra és egyben az egész közösségre van bízva, csak közösségben biztosítható annak beteljesedése. ,,A hivatás az, hogy az igazi élet szavai legyünk, hogy nap mint nap tanúságot tegyünk Isten szeretetének szépségéről, hogy az embereket kapcsolatba hozzuk Jézussal, nem azért, hogy meggyőzzük őket, hanem hogy az Úr győzze meg őket.” – állapították meg. Ezt követően csoportos találkozókon vettek részt, majd az esti szentségimádáson a béke ajándékát kérték a világ összes konfliktusövezete számára.

A harmadik napon, július 27-én, szombaton az élet igéjéről elmélkedtek, a ,,Kövess engem”-ről, és a Chiara Lubich videójából származó, ,,A párbeszéd apostolai” témáról. Megértették, hogy II. János Pál pápa a párbeszéd apostolainak nevezte a Fokoláre Mozgalom tagjait, megjegyezve, hogy arra hivatottak, hogy tükrözzék magukban a Szentháromságot, amelyben a három isteni személy örök párbeszédben van, örökké egy és örökké különböző. Ez azt jelenti, hogy mindannyian örökös párbeszédben vagyunk, párbeszédre vagyunk hivatottak. A téma kapcsán tanúságot tett George I., aki nemrég tért vissza kenyai missziójából, valamint Iuliana és Cristi P. a párkapcsolati párbeszédről osztotta meg tapasztalatait.

A kacsikai közösséggel együtt celebrált szentmise után a moldvițai kolostorba utaztak, ahol a kolostor vezetője, Tatiana nővér (aki a Fokoláre Mozgalmat a regensburgi külföldi tanulmányai során ismerte meg), a kolostor történetének bemutatásával, külső és belső festményeivel, valamint a hit és a szeretet tanúságtételével örvendeztette meg a találkozó résztvevőit. Visszatérve Kacsikára, a programot az apakép témával folytatták, amely az apa nevelő szerepét emelte ki, amely téma lenyűgöző és mély tanúságtételeket váltott ki a szülők (különösen az apák) és a gyermekek közötti kapcsolatról. Az estét tánc, éneklés és játékok tette teljessé, amelyekben minden korosztály részt vehetett.

Július 28-án, vasárnap, a Mariapolis utolsó napján a 2024. augusztusi élet igéjéről elmélkedtek: ,,Jó nekünk itt lenni!”. (Mt 17,4), és a ,,Még maga az élet is” témát is, amelyben Chiara megmutatja, hogy van egy sajátos mártíromság: az, amely a kölcsönös szeretetet foglalja magában, ahogy Jézus kéri, amely fehér mártíromság, de igaz, mivel az életet kéri, és arra kér minket, hogy a megújulásra, a kölcsönös szeretet finomítására törekedjünk, és az élet mértékét adjuk neki. A benyomások és a megosztások után szentmisén vettek részt.

A Mariapolison a gyerekeknek is intenzív programjuk volt: rövid elmélkedések, jelenetek Chiara életéről, művészeti tevékenységek, táncok, játékok vártak rájuk.

A romániai Fokoláre Mozgalom / Ercis.ro

(dg)