A pápa és a bíborosi tanács ülése a női vezetők szerepének növeléséről és a kiskorúak védelméről

0
374
A pápa és a bíborosi tanács júniusi ülése. Fotó: Vatican Media/Vatican News

Kétnapos tanácskozásra ült össze a Vatikánban a pápa és kilenc tagú bíborosi testülete, amelyen három női szakértő is felszólalt. A megbeszélést követően Ambongo és Gracias bíborosok nyilatkoztak a vatikáni médiának arról, hogy milyen sok lehetőséget látnak a női vezetők szerepének növelésére az egyházban. A következő ülést decemberre tűzték ki.

Hétfőn és kedden tartotta júniusi értekezletét a bíborosi tanács, ezúttal nem a nőkről, hanem a nőkkel együtt elmélkedve a nők egyházban betöltött szerepéről. Különösen az első nap témája volt ez, amelyen egy szerzetesnő és két egyetemi oktató szólalt föl a szentatya és a bíborosok jelenlétében.

A női felszólalók

Kedden délután a Szentszék sajtóközpontja közleményben tájékoztatott a tanácskozásról. Hétfőn Linda Pocher nővér, az Auxilium Pápai Neveléstudományi Fakultás krisztológia és mariológia tanára vezette be a megbeszéléseket, majd Valentina Rotondi szólalt föl, aki a SUPSI luganói svájci olasz egyetem oktatója, valamint kutató az oxfordi egyetem szociológiai karán (Nuffield College) és a milánói Bicocca Egyetem NeuroMI központjában. Őt követte Donata Horak, aki kánonjogot tanít a piacenzai Alberoni Teológiai Iskolában, a Pápai Angelicum Egyetem kihelyezett tagozatán.

Valentina Rotondi felszólalásában egy olyan gazdaságszemléletre mutatott rá, amely a nemzedékek közötti kapcsolatokat ápolja és segítheti. Donata Horak ellentétpárokat emelt ki a kánonjogról alkotott szélesebb körű megfontolásaiban, mint igazságosság és irgalmasság, tanácsadói hatalom és döntéshozó hatalom, hierarchikus elv és szeretetközösségi egyháztan, demokratizálódás és monarchikus modell.

Ambongo bíboros: érvényre juttatni az anyaságot az egyházban

A felszólalásokat a bíborosok reflexiói követték, majd a tanácskozás végén ketten is nyilatkoztak a vatikáni médiának a felmerült témákról. A kinshasai érsek, Fridolin Ambongo Besungu bíboros emlékeztetett rá, hogy ez már a negyedik alkalom volt, hogy tárgyalták a nők egyházi szerepének kérdését. „Nálunk (Kongói Demokratikus Köztársaság – a szerk.) a templomi szertartásokon több mint fele részben nők vesznek részt, de ha a felelős pozíciókat vizsgáljuk, akkor bizony keveset találunk köztük. Mindezek a találkozók világossá tették számunkra, hogy több felelős posztot kell betölteniük, de nem harcos módon kell növelni ezek számát, hanem egyedül azért – ahogy a pápa mondja –, mert az egyház nő, és az anyaságot érvényre kell juttatni az egyházi közösségben”.

Gracias bíboros: a női vezetés sok fejlődési lehetőséget rejt

Egyetért az afrikai főpásztorral Oswald Gracias bombayi metropolita érsek is, ami a női szerepének erősítését illeti. „Én Indiából jövök, ahol egyes területeken a nőknek kis jelentőségük van, másodosztályúnak számítanak. Ezért az egyház már dolgozik azon, hogy megadja az őket megillető helyet a családban, a társadalomban, a politikában”. Az egyházban maga a kánonjog is nagyon sok lehetőséget biztosít a nők vezetői szerepére, és a tapasztalat számára megmutatta, hogy sokszor a nők olyan szempontból tudják megközelíteni a kérdéseket, amire férfiak nem gondolnának. Gracias bíboros nagy reményt táplál az iránt, hogy ez tovább fejlődik.

Kiskorúak védelme, konfliktusok a világban

Kedden, a megbeszélés második és egyben utolsó napján a 9 tagú bíborosi tanács meghallgatta Seán Patrick O’Malley bíboros beszámolóját a Kiskorúak Védelme Pápai Bizottság munkájának új távlatairól a védelem és megelőzés témakörében. Gracias bíboros ezzel kapcsolatban beszámolt a püspöki konferenciák ez irányú tevékenységéről.

Végül pedig kitérték a világ különböző részeinek helyzetére, a bíborosok származási helyei alapján, különös tekintettel a jelenleg zajló konfliktusokra – tájékoztat a szentszéki közlemény. A következő C9 bíborosi ülést december hónapban tartják.

Legutóbb április 15-én és 16-án a vatikáni Szent Márta-házban ülésezett a C9 bíborosi tanács, Ferenc pápa jelenlétében. A megbeszéléseken kiemelt helyet kaptak a világban dúló konfliktusok, Közel-Kelet és Ukrajna békéje, amelyért imádkoztak. A pápa és a bíborosok azóta is aggódva figyelik a történéseket, és remélik, hogy világszinten növekvő erőfeszítéssel keresik a tárgyalások és a béke útját. Ahogy már korábban is, az áprilisi ülésen is megtárgyalták a nők egyházban betöltött szerepét. Akkor Regina da Costa Pedro missziós nővér osztotta meg a bíborosokkal és a pápával a brazil nők gondolatait és konkrét történeteit. Stella Morra, a Pápai Gergely Egyetem Teológiai Karának tanára pedig arról beszélt, hogy az egyes kultúrákban hogyan ismerik el a nők szerepét a föld különböző pontjain.

Forrás: Alessandro De Carolis/Gedő Ágnes/Vatican News