Járt-e már úgy, kedves olvasó, hogy a legjobbat szánta, készítette a legkedvesebb személynek, és rajta nem is látszott az öröm? Lehet, hogy nem sikerült a meglepetés? Lehet, hogy észre sem vette, mekkora szeretettel készült pedig az a meglepetés?!
Nem érzéketlen fatuskó az a másik, ha nem ugyanazt értékeli, mint mi. Van, akinek egy kedves, jókor elmondott dicséret éri el a szívét, és van, akit meg kell ölelni, simogatni, ahhoz, hogy érezze, fontos számunkra. Mi magunk is járhatunk úgy, családban, baráti körben, hogy várunk egy kedves szót, és nem érkezik, a fejünkben megszületik egy téves értelmezés: nem számítok, tehetek én bármit, nem jó semmi… Holott arról van szó csupán, hogy mint a beszélt nyelv, úgy a szeretet nyelve is többféle: valaki azt érti, ha szólnak, s van, aki azt, ha ajándékot, figyelmességet kap. Mint minden, ami emberi, nem egészen egyszerű egymást érteni, de fontos, és megtanulható!
A kolozsvári Alzheimre Café idei programkínálatában több egymást követő alkalommal a szeretetnyelveket lehet elsajáítani. Az első alkalommal, január utolsó szerdáján a Szent Mihály-plébánia hittantermében Madarasy Katalin pszichológus, a Máltai Szeretetszolgálat munkatársa, az Alzheimer Café szeervezője ismertette a Gary Chapman munkássága nyomán ismertté vált elméletet, amit rögtön gyakorlat, egy teszt követett, amelynek nyomán a résztvevők megismerhették a saját szeretetnyelvüket, és tudomást szerezhettek mások másféle viszonyulásáról is. Nagyon szemnyitogató volt sokak számára, hogy egy-egy figyelmesség nem azért nem elegendő jele a szeretetnek,a másik számára, mert értékes ajándékra vágyik, hanem azért, mert neki egy simogatás jelezné a ráfigyelést. Másnak hiába a dicsérő szó, ha társa, párja, barátja, gondozója nem veszi észre, hogy akkor és ott egy szívességre van szüksége, ajár csak annyira is, hogy segítsen felvenni, megkeresni a leesett, ,,elbújt” tárgyat…
Az Alzheimre Café további alkalmain az egyes szeretetnyelv ,,dialektusok” pontosabb megisémerésére lesz alkalom, valamint arra is, hogy a szakértő segítségével azt is megtanulhassák az érdeklődők, egy beteg, egy demens, idús emberrel hogyan lehet éreztetni a szeretetünket.
Andrássy Paula elmondta, a Máltai Szeretetszolgálat kolozsvári fiókja többféle szociális szolgáltatást nyújt: heti rendszerességgel működik idősklub, fogyatékos felnőttek számára is működtetnek foglalkoztatást, hétköznapokon házhoz megy a guruló konyha, azaz meleg ebédet visznek házhoz azoknak, akik ezt igénylik (költségtérítés ellenében, mindenképp előnyös árban), és elindult a beteggondozás, illetve az idősek, házhoz kötöttek számára segítésget jelentő gondozás is: egy munkatárs és az önkéntesek főleg háztartási segítséget, támogatást nyújtanak a jelenkezőknek, akik igénylik ezt a kis térítés ellenében nyújtott segítséget (aki Kolozsváron szeretné igénybe venni ezeket, jelentkezni, a Máltai Szeretetszolgálat telefonszámát hívja, ott tud egyeztetni).