Milyenek legyenek a mai templomok? Egy építész tapasztalatai

0
2028
Szent Bonifác-templom és közösségi központ, Steinbach. Fotó: Vigilia folyóirat Facebook-oldala

A német katholisch.de portál beszélgetést készített Roland Effgen építésszel, aki húsz éve intenzíven részt vesz templomok felújításában és építésében. Alább a beszélgetés legérdekesebb válaszai olvashatók, amit a Vigilia folyóirat tette közzé Facebook-oldalán.

Ha a meglévő templom túlságosan nagy már a helyi közösség számára, kisebbé lehet alakítani. Az egyik egyházközség például lebontatta a hatvanas években épült templomot, s kisebb, energiahatékonyabb és közösségi tereket is magában foglaló épületet készíttetett helyette. A telek egy részét eladták: itt idősotthon épült. Máshol is készültek új, energetikai szempontból kedvezőbben fenntartható templomok. Az egyházközségek tagjai természetesen sok emléket őriznek a régi templomépületekről. Mi, építészek, megpróbálunk tekintettel lenni az igényeikre. Steinbachban például (a képen is látható Szent Bonifác-templom és közösségi központ esetében) az új tervekbe beépítettük a régi oltárt és az üvegablakok néhány elemét. Ezzel mindenki elégedett volt.

Ha templomot tervezek, inkább a falusi templomokat, mintsem az építészeti erődemonstrációként szolgáló székesegyházakat veszem alapul. Szeretném, ha az emberek szívesen lépnének be a templomba, és nem éreznék idegennek maguktól. Nem szívesen használok nehéz, súlyos ajtókat. Steinbachban ügyeltem rá, hogy az előtér nyitott legyen: fontos, hogy az épület világos legyen, és belépésre hívja az embereket.

A vallási tereknél lényeges, hogy aki belép egy templomba, ne érezze banálisnak, amivel találkozik. A vallási térnek túl kell mutatnia a fogyasztási világon. A művészi elemeknek nem szabad tolakodóan előtérbe nyomulniuk. A belépőnek úgy kell éreznie, hogy szívesen elidőzik ebben a térben, vagyis interakciónak kell történnie a tér és a látogató között. Ily módon lehetőség nyílik az élénk figyelemre, amely új tapasztalatokat hozhat magával: az ember másként ismerheti meg Istent és önmagát. Az alapvető építészeti eszközöknek, a térkialakításnak, a fényhatásoknak, a szerkezetnek, az építőanyagnak és a színeknek egészen visszafogottnak kell lenniük, s összhangban kell lenniük egymással. Nem szeretem az éles kontrasztokat, és előnyben részesítem a természetes anyagokat. Építészeti szempontból az a legnagyobb feladat, hogy az kerüljön előtérbe, ami igazán fontos. A kialakított térben meg kell tudniuk nyugodni az embereknek. Figyelembe kell vennem a biztonsági, technikai és akusztikai szempontokat, de egyik sem válhat meghatározóvá. Az akusztikának olyannak kell lennie, hogy a jelenlévők számára természetes hatású legyen a beszéd, vagyis a tér nagyságának és az akusztikai tapasztalatnak összhangban kell lennie egymással.

A városok agglomerációiban sokszor új keresztény közösségek alakulnak ki, és egyértelmű, hogy a mai társadalomban is megvan a vágy a spirituális, vallási terekre.

Forrás: Vigilia folyóirat Facebook-oldala

MEGOSZTÁS