Keresztet avattak a Poszkár-tetői nemzeti emlékhelyen

0
925

Felső-Háromszéken, a Poszkár-tetői, tavaly felavatott nemzeti emlékhelynél vasárnap, október 22-én kiemelkedő ünnepi mozzanattal emlékeztek a magyar forradalom és szabadságharc kitörésére, felavatták a Szabó Ottó kézdisárfalvi faragómester alkotását.

A Szabó Ottó faragta kereszt a legközelebbi lakott településtől, Felsőlemhénytől jó tíz kilométerre eső, festői panorámával övezett emlékhely bejárati oldalát ékesíti. Szombaton mintegy harminc önkéntes vett részt az előkészítő munkálatokban. Az ünnepséget, melyen több mint százan vettek részt, katolikus és református lelkész ökumenikussá összehangolt szertartása vezette fel, majd előadások, szavalatok, énekek hangzottak el.

A Felsőlemhény határában elterülő Poszkár-tetőn tavaly október 29-én avatták fel a civil kezdeményezésre létrehozott nemzeti emlékhelyet. A magyar Szent Koronát imitáló, gömbfából készült építményt lapicseréppel fedték be, és nyolc szobor idézi a legendás múltat, megjelenítve a népi emlékezetben őrzött ősöket, így fából faragott szobra van Nimródnak, Hunornak, Magornak, Attilának, Csabának, Árpád vezérnek és Szent István és Szent László királynak is. Az építmény közepén megjelenített életfán Boldogasszony alakját, Nagy-Magyarország határvonalait és egy kardot tartó turulmadarat faragtak meg. Nagy-Magyarország legészakibb-, -délibb, -keletibb és -nyugatibb településeinek nevét is felvésték a térképre.

Kép és szöveg: Kerekes Károly / Székely Hírmondó

MEGOSZTÁS