A Via Transilvanica nyerte el a közönségdíjat a 2023-as Európai Örökség díjátadón Velencében

0
590

A 2023-as velencei European Heritage Awards-on a Via Transilvanica nyerte a People’s Choice díjat.

A Via Transilvanica szervezői, a Tășuleasa Social Egyesület adta hírül a közösségi médiában: ,,Nagy örömmel tudatjuk, hogy elnyertük a fődíjat, a legértékesebbet, mert ez kifejezi az emberek bizalmát és elismerését egész Európában, és különösen az út népeinek közösségét, titeket. Pontosabban 27 000 európai és világszerte élő polgár szavazott a Via Transilvanica útra, mint a legjobb örökségvédelmi projektre az Európai Örökség Díj / Europa Nostra Awards 2023 keretében, amely a legnagyobb európai díj ezen a területen.”

Mi a Via Transilvanica? Út, amely összeköt. Az út a Moldva és Erdély között hidat képező Bukovinából, az ukrán határhoz közeli Putnából indul, a Ștefan cel Mare (III. István) moldvai fejedelem által alapított kolostortól, és 10 megyét érint (Suceava, Beszterce-Naszód, Maros, Hargita, Brassó, Szeben, Fehér, Hunyad, Krassó-Szörény és Mehedinți). Az 1400 kilométeres útvonalat hét egységre osztották: Bukovinából a hegyeken át vezet az út Székelyföldre, ahonnan a Szászföldön át, Segesvárt és Medgyest is érintve jutnak a túrázók Sarmizegetusába. A legfőbb dák emlékhelyről a Bánság hegyein át kanyarog a jelzett nyomvonal a végcélig, a Dunáig: a folyamot Szörényvárnál (Drobeta-Turnu Severin) éri el. Az 1400 kilométeres teljes út négy és fél év alatt készült el mintegy 8000 önkéntes segítségével, 400 településen halad át hét kulturális-történelmi tájegységet, 10 megyét érintve, összköltsége 1,6 millió euró volt.

Túrázási tapasztalatok szerint a teljes út az utazó erejének függvényében osztható be. A Via Transilvanicán az utazó információkat talál a szállásokról és étkezési lehetőségekről, a különböző földrajzi területek történelméről és kultúrájáról.

A szervezők szerint a romániai útvonalak nem hívják arra az utazót, hogy kiszálljon az autóból, és gyalog, biciklin vagy akár lóháton tegye meg az utat. A Tășuleasa Social célja volt egy átfogó túraútvonal kiépítése, amely pontosan erre invitál, erre segít, és egyben a vidék kulturális gazdagságára is felhívja a figyelmet. Az útvonalat festett jelzőtáblák, útjelző táblák jelzik, minden kilométeren egy-egy egyedileg faragott andezit jelzőtábla, a világ talán leghosszabb ,,művészeti galériája” kíséri végig.

A Via Transilvanica megálmodóit Spanyolország zarándokutai inspirálták, és az Egyesült Államok, India útjai. Az ilyen utak befolyásolják a kultúrákat, közösségeket hoznak létre, hozzájárulnak a bejárt területek fejlődéséhez.

A Via Transilvanica a bátorság útja, arra késztet, hogy (újra) felfedezzük a környezetünket, lehetőséget ad arra, hogy megismerjük a történelmünket, jobban megértsük önmagunkat. Az útvonal tíz megyén vezeti keresztül a turistákat: Suceava, Beszterce-Naszód, Maros, Hargita, Szeben, Brassó, Fehér, Hunyad, Karánsebes és Mehedinți. Hét kulturális-történelmi régióra oszlik: Bukovina, Felsővidék, Terra Siculorum, Terra Saxonum, Terra Dacica, Terra Banatica, Terra Romana. A Via Transilvanica összesen 107 romániai közigazgatási-területi egységet szel át, és minden egyes régió természeti és kulturális örökségét kiemeli.

A Via Transilvanica a megálmodói szerint mindenekelőtt egy társadalmi projekt, így a középpontjában a közösség áll, célja, hogy a világ által elfeledettnek tűnő, a gazdasági korlátok miatt nagyrészt elnéptelenedett országrészeket megmutassa, életre keltse. Az életet, amit a hátizsákos turisták hoznak, egy hosszú nap után egy-egy ösvény végére érve egy kis vendégszeretetet, egy barátságos arcot remélnek. Erről (is) szól az út, amely összeköt.

A Via Transilvanica megdöntötte a szavazatok számának rekordját az Europa Nostra és az Európai Bizottság által szervezett ünnepségen, és erre korábban még nem volt példa. A velencei Lidóban, a híres Palazzo del Cinema-ban a díjátadó ünnepségen jelen volt a Tășuleasa Social Egyesüle elnöke, Alin Uşeriu és ügyvezető igazgatója, Székely Anna, hogy átvegye a díjat.

Jelen volt a további 17 nyertes, és a világhírű mezzoszoprán, Cecilia Bartoli, az Europa Nostra elnöke is, online csatlakozott Margaritis Schinas, az Európai Bizottságnak az európai életmód javításáért felelős alelnöke és szintén online Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke is. A Via Transilvanica folytatja küldetését, ígérték a vezetők, hogy megvédje és népszerűsítse Románia örökségét, különösen természeti és vidéki örökségét. ,,Gratulálunk a többi nyertesnek is, nagy megtiszteltetés volt Önök között lenni!”, írták a közösségi felületen.

Aki kedvet kapott, a következő hét tájegységet járhatja be a Via Transilvanicán:

BUKOVINA – festői útvonal, hat napi szakaszra bontva, Putnától Dornavátrán át Poiana Negriig; FELSŐVIDÉK – sokszínű táj a havasoktól a síkvidéki erdőkig, a 10 napi szakaszra bontott távon több helyen is választhatóak alternatív útvonalak; TERRA SICULORUM – az útvonal 157 kilométere büszke székelyek által lakott területeken halad át, akik hozzájárultak mindahhoz, ami ma Erdély, Székelyföldre a Maros megyei Vármezőnél érkezik meg az út, a nyolc napra bontott túra Szovátát, Parajdot, Farkaslakát és Székelyudvarhelyt is érinti; TERRA SAXONUM – Hargita megyéből ismét Maros megyébe ér vissza, a szászok földjére Erkednél lép be a turista, a 10 napi szakaszra bontott út számos, az UNESCO Világörökséghez tartozó erődtemplom mellett halad el, TERRA DACICA – a fantázianév arra utal, hogy Kudzsir és Bukova közötti, 8 napra bontott útvonal bővelkedik az ókori dák és római emlékekben, TERRA BANATICA – csönd és nyugalom 11 napon át, a Bánság hegyi-erdei oázisában, távol a településektől és a térerőtől, TERRA ROMANA – a Körtvélypataktól induló, hét napra bontott útszakasz számos természetvédelmi területen át jut el Szörényvárig és a Dunáig.

Forrás: Via Transilvanica

Fotó: Georgia Bălan, Alexia Bălan, Vlad Dragomir, Cristian Bilegan, Orbán Károly, Alexandru Dorobantu, Doru Burian, Marius Floroiu, Lucian Botezatu, Andrei Giurgiuman; Via Transilvanica