Rangos magyar állami kitüntetésben részesült Böjte Csaba OFM

0
801
Böjte Csaba ferences szerzetes átveszi a Magyar Becsületrend kitüntetést Novák Katalik köztársasági elnöktől 2023. augusztus 20-án, Esztergomban – Fotó: Bruzák Noémi / MTI

Egy nemzetnek szüksége van olyan példaképekre, akikkel egy nyelvet beszélünk – mondta Novák Katalin a Magyar Szent István-rend és a Magyar Becsületrend átadásán Esztergomban augusztus 20-án. Idén Karikó Katalin Széchenyi-díjas kutatóbiológus és Szilágyi Áron olimpiai bajnok kardvívó kapta meg a Magyar Szent István-rendet, amely Magyarország legrangosabb kitüntetésének számít. A Magyar Becsületrend elismerésben pedig Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója részesült.

A méltatás szerint a legrangosabb állami díjjal Karikó Katalin Magyarország és a magyar tudomány hírnevét világszerte erősítő, a legkiválóbb magyar szellemi hagyományokat folytató, nemzetközileg is nagyra értékelt tudományos pályáját, különösen több évtizeden át kitartóan végzett, a gyógyítás új dimenzióit megnyitó kutatómunkáját ismerték el.

Szilágyi Áron Magyarország és a magyar sport jó hírnevét világszerte erősítő, a legnemesebb magyar sporthagyományokat követő, ifjú korától egyéni és csapatszinten is kivételes nemzetközi sikereket hozó sportolói pályafutása, valamint a fiatal tehetségek támogatása iránt elkötelezett, a kiemelkedő fizikai és mentális teljesítmény mellett sportszerűségből és emberi tartásból is mintául szolgáló életpéldája elismeréseként kapta a Szent István-rendet.

Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója az erdélyi nehéz sorsú gyermekek felkarolása érdekében példamutató eltökéltséggel végzett, a cselekvő szeretet erejét hirdető humanitárius tevékenysége, emberközeli és az isteni gondviselés megélését segítő, kivételesen nagy hatású tanításai, a magyar nemzet lelki megerősödését legkisebb testvéri odaadással szolgáló életútja elismeréseként részesült a Magyar Becsületrendben.

Novák Katalin köztársasági elnök átadja a Magyar Becsületrendet Böjte Csaba
 ferences rendi szerzetesnek az esztergomi bazilika lovagtermében az államalapítás ünnepén, 2023. augusztus 20-án. Fotó: Bruzák Noémi
/ MTI

Böjte Csaba az MTI-nek úgy fogalmazott: A legkisebb sodródó élet is érték a magyar népnek, ezt jelezi a kitüntetése is. Kiemelte, a kapott elismerés azt mondja neki, hogy a legelesettebb gyerekek is értékesek a magyar nemzet számára, hiszen a magyar állam azt értékeli, hogy ő ezekhez a gyerekekhez hajolt le; a díj nemcsak őt, hanem mindannyiunkat bátorít, hogy ,,merjünk bekopogtatni a faluvégi otthonokba és megszólítani az ott élő gyerekeket, merjünk életközösséget vállalni velük”, bízva abban, hogy   hasznos tagjaivá válnak a társadalomnak. Böjte Csaba rámutatott, hogy ,,teremtő tekintettel kell egymásra néznünk”, a gyerek ugyanis a felnőtt szemének tükrében látja magát. ,,Ha a szemembe néz, és azt látja, hiszem, hogy meg tudja csinálni, akkor elindul, nekiáll”, és valóban képes lesz rá. A kis sikerélményekből építkezik aztán, és egyre nagyobb és nagyobb dolgokat vállal. Így fejlődünk mindannyian. ,,Ezért ezzel a bizalommal kell egymást, a nemzetünket és a jövőt is szemléljük.” ,,Hiszen Isten nem azt mondta, hogy készüljünk a világ végére, hanem hogy imádkozzunk, hogy jöjjön el az ő országa” – tette hozzá.
 A terveiről szólva Böjte Csaba az MTI-nek elmondta, ,,nagyapai üzemmódra szeretne váltani”. Ő és munkatársai közel hatezer gyereket neveltek fel, közel ,,ezer unoka is van már”, és nem nagyon akarnak új gyereket befogadni, inkább a kirepülteket szeretnék utógondozni. ,,Abban szeretném segíteni az alapítvány otthonaiban felnőtt gyerekeket, hogy családot alapítsanak, akiknek pedig már van, azok ne sodródjanak el a feleségük, férjük mellől, és szépen tudják nevelni a gyerekeiket” – mondta, majd szólt arról is, hálás az általa gondozott gyerekeknek, hogy hagyták magukat tanítani, hogy meghallgatták a jót, a szépet.
A ferences szerzetes köszönetet mondott a kollégáinak is, akik az elmúlt harminc évben akár hetekig, hónapokig önkéntesként, akár évekig, évtizedekig munkatársakként dolgoztak az alapítvány otthonaiban. Szeretné – jegyezte meg -, ha le lehetne ,,nyírogatni” a díj szélét, és mindegyiküknek adni belőle egy darabot.

MTI