Ünnepeltek Józsefházán

Megáldották a felújított templomot és plébániai napot tartottak

0
791

A józsefházi közösség kettős ünnepet ült július 30-án. Schönberger Jenő püspök ünnepélyes szentmise keretében megáldotta a külsőleg felújított józsefházi római katolikus templomot, majd a hívek részt vettek az első alkalommal megrendezett plébániai napon.

A vasárnapi szentmise keretében Giurgiu Dániel plébános, aki 2017 óta a józsefházi közösség lelkipásztora, hálát adott a jó Istennek a sok-sok kegyelemért, amivel megajándékozta a közösséget. Majd megköszönte a híveknek, hogy a templomuk szívügyük, és ez „nemcsak Isten iránti hitüket és vallásosságukat jelenti, hanem az őseink iránti tiszteletet is, akik hozzánk hasonlóan imáikkal, áldozatukkal, munkájukkal és anyagi segítséggel támogatták és fenntartották a templomot”. Ismertette mindazt, amit megérkezésétől napjainkig, együtt-közösen létre tudtak hozni: a 2018-ban elkészült Szent István-szobrot, amely méltó helyére került a felújított kórus ablakában, a templom előtti rendbe hozott járdát, a sekrestye és a plébánia közti járda szélesítését és teljes felújítását, a templom melletti új parkolót, a régi ablakok kicserélését új tripla üvegezésű ablakokra. Az utolsó hat évben a templom belterét rendszeresen sikerült szépíteni. Említésre méltók: az új gyóntatószék, a szőnyegek, a felújított szédesz, a 16 új szék a szentélyben, új mikrofonok az oltárnál és az ambónál, televízió, amely monitorként mindenkinek segít, hogy jobban rá tudjon hangolódni a szentmisére, vagy az orgona revideálása. Majd, „a püspök javaslatára figyelmünket a templom külső állapotára is irányítottuk. 2019-ben sikerült – ugyancsak közösen a kedves hívekkel – a templom bádogfedélzetének javítása és lefestése. Meggyőződésem, hogy a templom karbantartása nem csupán a hithez, hanem a közösséghez való ragaszkodásnak, összetartásnak és a jövőbe vetett bizalomnak is a jelképe. Éppen ezért örvendek, hogy élni tudtunk a lehetőséggel, és beláttuk, hogy igen, fontos örökséget hagyunk gyermekeinknek. Nem felejthetjük el azt sem, hogy egy templom külső arculata is már sokat mond a következő generációnak” – mondta a plébános.

Megköszönve a püspök jelenlétét, a plébános megkérte, hogy áldja meg mindazokat a felújításokat, amit az utóbbi hat évben a közösséggel sikerült megvalósítani. Ezt követően a főpásztor a hívekhez szólva homíliájában kiemelte a summum bonum jelentőségét egy egyházközség életében: „A summum bonum a legfőbb jó, amely minden más jót magához vonz. (…) A mai evangéliumban arról halottunk, hogy ez az Isten országa, ami nem ország, nem egy határokkal körülvett valami, amit máskor úgy mondunk, hogy Isten királysága, ami tulajdonképpen azt jelenti, hogy az ő szeretetének az uralma. Isten szeretetének az uralma a szívünkben van, az életünkben, a családunkban, a társadalomban és a mindennapi munkánkban. Aki megtalálja Isten országát, mindent megtalál, amire a szíve vágyik. Ez az a summum bonum, ez az a legfőbb jó. Ezért hasonlítható össze az elrejtett kinccsel. Amikor valaki rátalál a kincsre, mindenét eladja és megvásárolja örömből, hogy az a kincs az övé legyen és ettől végtelenül boldog. Vagy az a kereskedő, aki igaz gyöngyre talál, mindenét kész eladni csak azért, hogy azt az egyet megvásárolja. Ezek a példázatok ugyanis nem csak arra kérnek bennünket, hogy először Isten országát keressük, hanem azt mondják, hogy csak az Isten országát, csak azt keressük. (…) Én azt láttam Józsefháza egyházközségének a történetében, hogy elődeitek ebből valamit megértettek. Ők keresték az Isten országát, keresték az Isten dicsőségét és ezért már 1803-ban egy új plébániát építettek, ahol aztán szentmiséket tartottak. (…) Elődeitek is hozzájárultak ahhoz, hogy Isten dicsőségére templom épüljön, vagyis ahhoz, hogy ez a legfőbb jó, Isten országa mintegy jelkép legyen itt a szemünk előtt. Isten országa, az Isten szeretetének az uralma, ahol megpihen az ember, ahol az ember Isten szeretete előtt megnyílik, ahol befogadja ezt a szeretetet (…) Természetesen a templom külső renoválása, ami 2022-ben elkezdődött, és megvalósult 2023-ban, fontos esemény, ez a mostani térkövezés egészen gyönyörűvé tette templomunkat és a környéket. Testvéreim, mindez a ti hiteteket dicséri, és természetesen azoknak a plébánosoknak a hitét is, akik tudtak veletek együtt dolgozni, illetve akiknek ötleteik voltak és ti pedig mellé áltatok. Azt mondhatnám, hogy ti is úgy tekintettetek erre a templomra, mint egy kincsre, a legfőbb jóra, a legfőbb jóra, ami megvan és Istennek a legméltóbbat tudjuk adni, akkor bízhatunk abban, hogy minden más jó hozzánk jön. Csodálatos dolog ez, testvérek. A legfőbb jó, ami a miénk, legyen az, hogy Isten szeretete ott legyen bennünk, hogy soha ne szakadjunk el Istentől, és ha Isten bennük van, akkor Istennel minden, amit csak kívánni, vágyni tudunk, az mind a miénk lesz.”

A szentmise végén a főpásztor megköszönte szolgálatát a plébánosnak, aki hamarosan elbúcsúzik a kedves hívektől, mert egy újabb megbízatás messzebbre szólítja. És végül megkérte a híveket, hogy szeretetük kísérje el az új szolgálati helyére is, illetve az imádságuk, mert „imádkozni kell a papokért, pláne azokért, akiket már megismertünk”.

A szentmise végén Giurgiu Dániel plébános megköszönte a vendégeknek és a híveknek a jelenlétüket, a főpásztornak megköszönte, hogy megáldotta a felújításokat. Kifejezte: mindenki munkájáért hálás, aki hozzájárult, támogatta és segítette a munkálatokban és az ünnepi nap megszervezésében.

Az ünnepség a templomkertben folytatódott a plébánia-nappal, amin szép számban részt vett a közösség apraja-nagyja. Első alkalommal töltöttek együtt egy egész délutánt, vidám percek, zene, tánc, jókedv és a finom bogrács mellett. A gyermekek részére különböző játékok és foglalkozások tették kellemessé a napot.

A józsefházi templomot 1875-ben építették gróf Károlyi György anyagi támogatásával. Dr. Schlauch Lőrinc szatmári püspök pénzzel segítette a híveket, akik szintén jelentős összeget gyűjtöttek össze. A templomot 1875. augusztus 20-án szentelték fel. A szertartást Schmotzer Ignác szatmári prelátus-kanonok végezte. A templom egyszerű erdélyi stílusban épült, búcsúja pedig Szent István király napján, augusztus 20-án volt. Ez a templom 1896. június 2-án leégett 32 családi házzal együtt. Meszlényi Gyula szatmári megyés püspök nagylelkűségének hála, valamint az áldozatos hívek segítségével a jelenlegi templom 1896. november 15-ig fel is épült. Rácz Pál prépost, nagybányai esperes szentelte fel az új templomot 1896. november 15-én, fényes papi segédlettel, valamint 1897-ben megajándékozta a templomot egy, az első Szent István királyt ábrázoló főoltárképpel. Az évek során többször átjavították a templom külsejét, a belsejét pedig szépítették. 2022-ben a római katolikus közösségben 101 katolikus családot tartanak nyilván és összesen 231 tagot számlál.

Forrás: józsefházi Szent István király-plébánia