„Isten segítségével végezzük a munkánkat” – Éves közgyűlést tartott a Romániai Máltai Szeretetszolgálat

0
1654

Szatmárnémetiben tartotta április 2-án, szombaton a Romániai Máltai Szeretetszolgálat (RMSZSZ) éves közgyűlését, amelyre az ország több filiájából és fiókszervezetéből érkeztek résztvevők, mintegy 65 személy.

A szatmári Dana szállodában szervezett rendezvény egész napos programjában délelőtt a 2021. év tevékenységeiről, a különböző projektekről és azok megvalósításáról Tischler Ferenc főtitkár tartott összesített beszámolót, ugyanakkor a jelenlévők tudomást szereztek a szervezet anyagi helyzetéről, a kiadásokról és bevételekről, meghallgatták a számvizsgáló bizottság jelentését és szavaztak a jövő évi költségvetésről.

A közgyűlés szentmisével kezdődött, amelyet Veres Stelian, a Gyulafehérvári Főegyházmegye gazdasági igazgatója, alvinci és kudzsíri plébános, a Romániai Máltai Szeretetszolgálat országos lelkivezetője mutatott be. A szentmisén koncelebráló Tatár Zoltán krasznabélteki plébános homíliájában úgy fogalmazott: nem elég csak szóban a máltai szeretetszolgálathoz tartozni, hanem Jézus nevében kell élni és cselekedni.

– Jézus ma is tesz csodákat. A máltai közösség tagjának lenni azt jelenti: Isten keze vagyok. Jézus által mi is csodákat tehetünk – mondotta a krasznabélteki plébános. Román nyelvű szentbeszédében a főcelebráns lelkipásztor kiemelte: az igazi keresztény ember élete tükrözi a Szentírás szavait, Jézus tanítását, nem csupán a fotók kedvéért teszi a jót.

A szentmisét követően a jelenlévőket üdvözölte Puskás Bálint Zoltán ny. alkotmánybíró, máltai lovag, a RMSZSZ tiszteletbeli elnöke és Dénes Mihály máltai lovag, a szervezet elnöke. Mindkét elöljáró köszönetét fejezte ki azoknak a máltai nyolcágú kereszt jegyében tevékenykedő önkénteseknek, akik részt vállaltak az Ukrajnában kirobbant háború miatt menekülni kényszerülő emberek megsegítésében, ugyanakkor a rendezvény folyamán többször is hangsúlyozták: az utóbbi évek történései, nehézségei, mint például a koronavírus vagy a jelenlegi háború, igencsak próbára tették és teszik a máltai szervezet alkalmazottainak és önkénteseinek teherbíró képességét, az eddig is végzett tevékenységek, projektek ugyanis a rendkívüli helyzet miatt nem állhattak, nem állhatnak le.

Tischler Ferenc főtitkár beszámolójában hangsúlyozta: – Az elmúlt hónapok, az új típusú koronavírus-járvány, most pedig a háború bebizonyította: az emberek közül sokan akarnak és tudnak dolgozni, akarnak és tudnak segíteni. Aki a máltai közösséghez csatlakozik, el kell fogadja annak statútumát, szellemiségét. Mi Isten segítségével végezzük a munkánkat, és ebben talán különbözünk a többi segélyszervezettől. A beszámolókat követően a jelenlévők négy műhely keretében a szervezet szempontjából lényeges és időszerű kérdésekre keresték közösen a választ.

Az RMSZSZ ifjúsági szervezetének működése, új fiatal önkéntesek toborzása és megtartása, a lelki táplálék fontossága, illetve forrásai, a szociális ellátás bővítésének szükségessége és módozatai, valamint az ukrán menekültek számára szervezett segélyakciók és a román-ukrán határon szerzett élmények képezték a négy workshop témáját, amelyek moderátorai, Székely Róbert sepsiszentgyörgyi önkéntes koordinátor, Veres Stelian lelkivezető, Simu Anca főtitkár helyettes, László Lajos, a kisiratosi filia elnöke, valamint Dénes Mihály elnök és Tischler Ferenc főtitkár plénum keretében ismertették a megbeszélések következtetéseit.

Több hónapos kihagyás után, a járvány miatti kényszerszünet után végre ismét találkozhatunk, nem csupán a képernyő közvetíti a baráti mosolyt, bátorító szavakat – fogalmazta meg véleményét Fari Palkó Ilona országos vezetőségi tag, a nagyenyedi fiókszervezet elnöke, és valószínűleg minden résztvevő nevében szólt. Ugyanakkor többen és többször hangsúlyozták: a szervezeten belül most még nagyobb összefogásra van szükség, hogy a nyolcágú máltai kereszt minden rászoruló számára azt üzenje: kérjen bátran és bizalommal segítséget, mert e szimbólum viselői a Máltai Lovagrend jelmondatát –Tuitio fidei et obsequium pauperum – követve a hit megélésére és a rászorulók szolgálatára kötelezték el magukat.

Sipos Enikő