Április 4-én, pénteken Nagyváradon a Szent László Római Katolikus Teológia Líceumban, illetve az Ady Endre Elméleti Líceumban tartottak előadást Zamfir Korinna és Nóda Mózes egyetemi tanárok, majd a Római Katolikus Teológia Kar képzési kínálatát, illetve a közösségi életét Hegedűs Rita II. éves mesteris hallgató ismertette.

Zamfir Korinna Állatok a Bibliában és azon kívül című előadásában röviden bemutatta, hogy az emberek milyen kapcsolatban állnak az állatokkal. Előadásában arra a kérdésre is kitért, hogy az állatok rendelkeznek-e lélekkel, valamint értelemmel. Az előadását a diákok érdeklődéssel hallgatták, mivel mint kiderült, a diákok többségének van otthon háziállata, így a téma különösen is megragadta a figyelmüket.


Az előadásban a professzor arra is rávilágított, hogy az állatok már a bibliai időkben is társai voltak az embereknek. Az állatoknak szimbolikus jelentése is van a Szentírásban, a bárány az ártatlanság, a tisztaság, és így Jézus szimbóluma is, a szamár a békét jelképezi. Az állatok nemcsak pozitív, hanem negatív jelentéssel is rendelkezhetnek, például amikor az ellenséget szimbolizálják. Mindemellett az előadásból azt is megtudhattuk, hogy a teremtés idejében harmónia uralkodott az ember és az állat között. Ezt követően Zamfir Korinna röviden kitért a keresztény apokrifekben megjelenő állatok szerepére is.

Nóda Mózes A sötét középkor címmel tartott előadásában rávilágított arra, hogy bár a legtöbb alkalommal a középkort sötétnek mutatják be, egyben olyan pontok is megemlíthetőek, amelyek hozzájárultak a modern világ fejlődéséhez és nagyban meghatározták Európa kultúráját. Ide sorolhatóak többek között a nagy katedrálisok, mint például a Saint Denis, a Notre Dame, amelyek egy új lelkiséget és kultúrát képviseltek és napjaink Európáját és kultúráját jelképezik. Nóda Mózes előadásából megtudhattuk, hogy kiemelkednek a középkorban alapított és fejlődésnek indult egyetemek is, mint például a Bolognai Egyetem (jogi oktatás 1088-től), és a Párizsban alapított teológia-filozófia oktatás (1160). Az említettek mellett az előadásban hallhattunk még a művészetek kibontakozásáról is, különösen kiemelve Aachent, Rómát, Firenzét, illetve a Monte Casino-i kolostort, ahol híres európai művészek olyan munkákat alkottak, amelyek ma is részét képezik Európa örökségének.

Nóda Mózes tanár előadásában igyekezett tudatosítani a hallgatóságban, hogy bár a középkort „sötétnek” nevezik, a középkor olyan kultúrát alkotott, ami nagymértékben meghatározza és gazdagította napjaink Európáját, illetve a világ kultúráját is.


Az előadásokat követően Hegedűs Rita II. éves mesteris hallgató röviden bemutatta a Római Katolikus Teológia Kart, kiemelve az ott jelen levő közösségbe való bekapcsolódás szerepét, a konferenciák, és különböző alkalmak kínálta kapcsolatépítés lehetőségét, a bentlakás biztosítását. Beszámolt a kétszakos képzés támogatásáról, annak előnyeiről és nehézségeiről. Ezt követően kitért a pedagógia modulra, a kar különböző közösségi és lelki programjaira, az Erasmus+ mobilitás lehetőségeire, illetve az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferenciára és azokra az ösztöndíjlehetőségekre, amik által a kar támogatni tudja a hallgatóit.

Mind az előadásokat, mind a kar bemutatását érdeklődés kísérte. A Nagyváradon tartózkodás alatt Böcskei László nagyváradi megyés püspök végig kísérte a vendégeket szeretetével és érdeklődésével, Benedek Ramóna nagyváradi hitoktató kalauzolta a vendégeket a városban.
BBTE RKTK