Nagyböjt ötödik vasárnapján, április 6-án, a betegek jubileumán a Szent Péter-bazilikában bemutatják a köztiszteletben álló „Veronika-kendőt”, amellyel a hagyomány szerint Jézus arcát törölték le a Golgotára vezető úton. Ezzel felújítják a katolikus egyház egy nagyon régi hagyományát.
Helyi idő szerint 18 órakor, miközben a litániák elhangzanak, a hívek belépve a szent kapun, végigsétálnak a bazilika hajóin. A Veronika-loggiáról rendkívüli liturgia keretében mutatják be a Szent Arc néven is ismert ereklyét. Ezt követően a Szent Péter-bazilika főpapja, Mauro Gambetti bíboros a tervek szerint szentmisét celebrál a kanonokok részvételével.
De mi is pontosan ez az ereklye, és miért vonz évszázadok óta egyre több embert?
Mint ismeretes, szent tárgyra a keresztút hatodik stációjánál történik utalás, ahol egy Veronika nevű nő egy kendővel megtörli Jézus arcát, miközben ő a keresztet viszi a Golgotára. A hagyomány szerint ez a kendő Krisztus arcának valódi mását hordozza.
A Jézus arcát megtörlő nőt általában Veronika néven ismerik, ami a latin „vera icona”, azaz „igaz ikon” szóból származik. Úgy tartják, hogy Krisztus képmása a keresztre menet került a lepelre. Magát a kendőt is Veronikának nevezik.
A kereszt ereklyéjével és Szent Longinus lándzsájának ereklyéjével együtt a Veronika-kendő nagy jelentőségű helyen található a Szent Péter-bazilikában. A hagyomány szerint Longinus volt az a katona, aki átszúrta Krisztus oldalát.
Veronika kendőjét (vagy más szóhasználat szerint ruháját vagy fátylát) általában egy kápolnában őrzik, amely egy erkély mögött található, Francesco Mochi kolosszális szent szobra felett.
Bár Veronika nem szerepel az evangéliumokban, később kapcsolatba hozták a vérfolyásos nővel, akit Jézus meggyógyított. Az apokrif Pilátus Cselekedetei (VI. század) című irat is beszél egy Veronika néven ismert asszonyról, aki a Golgotára menő Krisztus arcát fátylával törölte meg.
Victoria Cardiel / ACI Prensa – CNA