Ferenc pápa nyilvánosságra hozta imaszándékát 2025 áprilisára, ennek fókuszában az új technológiák helyes használata áll. A pápa azért kéri az imáinkat, hogy „az új technológiák használata ne váltsa fel az emberi kapcsolatokat, tisztelje a személy méltóságát, és segítsen szembenézni korunk válságaival”. Ez egy rendkívül aktuális téma, amely mindannyiunkat érint, különösen a közösségi médiahálózatok óriási kiterjedése és a mesterséges intelligencia szédítő fejlődése miatt.
A technológia az ember szolgálatában
Ferenc pápa imaszándékát ebben a hónapban a Coronation Media segítségével és az Integrális Emberi Fejlődés Elősegítéséért Felelős Dikasztériummal együttműködve készített videóüzenet szemlélteti. Ebben Ferenc pápa hangsúlyozza, hogy „a technológia az Isten által nekünk adott intelligencia gyümölcse”. Ha azonban nem jól használják, negatív hatásokat is kiválthat. Ezek között a pápa utal az elszigeteltségre és a hiteles kapcsolatok hiányára: „Valami nincs rendben, ha több időt töltünk a mobiltelefonunkon, mint az emberekkel”. A közösségi hálózatokon megnyilvánuló cyberbullying és gyűlölet a másik nagy kockázat, mivel „a képernyő elfeledteti velünk, hogy mögötte valódi emberek vannak, akik lélegeznek, nevetnek és sírnak”. A pápa hasonlóképpen arra figyelmeztet, hogy a technológia „nem használhat csak keveseknek, miközben másokat kizár”, mivel ez egy újabb ok lenne a gazdasági, társadalmi, munkaügyi, oktatási és egyéb egyenlőtlenségek növekedésére.
E veszélyek elkerülése érdekében Ferenc pápa arra hív minket, hogy a technológiát az ember szolgálatába állítsuk, felhasználva azt az emberek egyesítésére, a rászorulók megsegítésére, a betegek és a megváltozott képességű személyek életének javítására, a találkozás kultúrájának előmozdítására és bolygónk védelmére.
Végül kitér arra, hogy az új technológiák nem szabad, hogy elidegenítsenek minket másoktól és a valóságtól. Ezért a pápa videóüzenetében azt kéri, hogy „kevesebbet nézzünk a képernyőkre”, hogy „többet nézzünk egymás szemébe”. Így képesek lennénk „felfedezni, ami igazán számít: hogy testvérek vagyunk, nővérek, ugyanannak az Atyának a gyermekei”, és ennek megfelelően cselekedni.
Etikai megközelítés
Michael Czerny bíboros, az integrált emberi fejlődés előmozdításáért felelős dikasztérium prefektusa Ferenc pápa szavait idézi. „Az új technológiák – erősíti meg – fontos erőforrást és eszközt jelentenek az emberiség családjának szolgálatában. Használatuknak az alapvető emberi jogok tiszteletben tartására és a méltóságra kell irányulnia, ha a fejlődés szolgálatában akarnak állni. Fogadjuk el a szentatya felhívását, hogy a digitális fejlődés ajándékot jelentsen az emberiség számára, tiszteletben tartva minden egyes ember méltóságát, az igazságosságot és a közjót.”
Az új technológiák etikus megközelítésének szükségességét hangsúlyozza a Coronation Media, az amerikai produkciós cég, amely együttműködött az e havi videó elkészítésében. A cég társalapítói, Bill Phillips és Gary Gasse úgy fogalmaztak: „Ez az együttműködés jelentős mérföldkövet jelent a Coronation folyamatos elkötelezettségében, hogy a hiteles emberi kifejezésmódok metszéspontjain navigáljon az új technológiák és médiumok között. Mély megtiszteltetés, hogy közvetlenül támogathatjuk őszentsége időszerű üzenetét a technológia felelős használatáról a globális egyházi közösség számára. Konkrét módon ennek az üzenetnek a támogatása megerősíti elkötelezettségünket az új technológiák etikus használata mellett, hogy elősegítsük az emberek boldogulását, és hogy munkánkban a jóra fektessük a hangsúlyt.”
A technológia hatása az életünkre
A pápai világimahálózatának nemzetközi igazgatója, Cristóbal Fones kifejtette: a videóban „Ferenc pápa emlékeztetni akar minket arra, hogy a technológia felelős használata azt jelenti, hogy az ember személyének és a teremtésnek a szolgálatába állítjuk. Ilyen módon használva, a technológia eszköz lehet arra is, hogy dicsőséget adjunk Istennek, hiszen képességeink és kreativitásunk tőle származik. Hasonlóképpen, az új technológiák etikus használata segít a teremtés művének gondozásában, az ember méltóságának védelmében és az életkörülmények javításában.”
Ezzel kapcsolatban Fones más előrelépéseket is megemlít, mint például a végtelen számú oktatási forráshoz való könnyebb hozzáférést az interneten; a telemedicinát/teleegészségügyet, az egészségügyben használt szoftvereket és az új diagnosztikai eszközöket; a kommunikációt javító szoftvereket, amelyek lehetővé teszik a kapcsolattartást a világ minden táján, sőt, akár azt is, hogy csapatok dolgozhassanak együtt a távolságokon túl; az újrahasznosítási technológiákat és a megújuló energiát… „A technológia hatékony eszköz lehet az olyan globális válságok kezelésében, mint a szegénység és az éghajlatváltozás” – állítja.
A technológia etikus használata azonban „mindenekelőtt azt követeli meg, hogy a szívünkkel nézzünk másokra, hogy baráti kapcsolatokat alakítsunk ki velük, amire a pápa is hív minket” – folytatja Cristóbal Fones. „Minden ember méltóságának és a közjónak a tisztelete, ezek azok az elvek, amelyeknek vezérelniük kell minket, amikor eldöntjük, hogyan és milyen célra használjuk a technológiát.”
Végezetül elhangzott: „Ferenc pápa arra ösztönöz bennünket, hogy fejlesszük a kritikus tudatosságot azzal kapcsolatban, hogyan használjuk az új technológiákat, és milyen hatással vannak azok a saját életünkre és a társadalomra. Arra is ösztönöz minket, hogy felelősségteljesen használjuk az új technológiákat, és támogassuk felelős használatukat, hogy azok elősegítsék az emberi fejlődés integritását mindenki számára, különösen a leghátrányosabb helyzetben lévők számára”.
Forrás: The Pope Video
Ford. D. G.