A „Szeresd felebarátodat, mint önmagadat” krisztusi parancs nem csak a másik szeretetére szólít fel. Gondoltál erre valaha? Fontos odafigyelned testi és lelki jóllétedre is annak érdekében, hogy elkerüld a kiégést, vagy akár sokkal nagyobb problémákat is megelőzz. Dolgozz a saját lelki jóllétedért! – Groma Géza mentálhigiénés szakember tanácsai alapján az alábbiakban ehhez kínálunk fogódzókat.
A lelki jóllétünkre hasonlóan tekinthetünk, mint egy vállalkozás anyagi helyzetére. Minden nap érnek bennünket olyan hatások, élmények, melyek vagy érzelmi bevételként szolgálnak nekünk és töltenek minket, vagy érzelmileg kimerítenek, megterhelnek. Érzelmi bevétel lehet egy örömteli találkozás, egy jó beszélgetés, egy sikeresen elvégzett feladat vagy egy szép naplemente. Míg egy szomorú hír, kudarc vagy nehézség, betegség, konfliktusok mind-mind érzelmi kiadásokkal járnak. Ha az érzelmi bevételeink megfelelő túlsúlyban vannak a kiadásainkkal szemben, akkor virágzó, boldog életet élünk. Ezzel szemben, ha az érzelmi, mentális kiadásainkat hosszabb távon nem fedezik a bevételeink, akkor érezzük azt, hogy az életünk csődbe megy. Ezt nevezzük szakmai nyelven kiégésnek.

Mi mindent tehetünk azért, hogy ezt az érzelmi költségvetést pozitív irányba toljuk el, megelőzve ezzel nem csak a kiégésünket, hanem tudatosan növelve a jóllétünket is?
Tudatosítsuk saját jóllétünk fontosságát! Ahhoz, hogy másoknak tudjunk segíteni és a mindennapos kihívásokkal szembe tudjunk nézni, nekünk is jól kell lennünk. A „Szeresd felebarátodat, mint önmagadat” parancs nem csak a másik szeretetére szólít fel. A kiégést akár tekinthetjük eme parancsolat rossz értelmezésének és használatának. Egyre inkább tekintem a kiégés folyamatát úgy, hogy az nem más, mint a mindennapos szerepeink, hivatásunk, megfelelési vágyaink (sokszor már kényszerünk) közepette való teljes megfeledkezést a saját magunkról, szükségletünkről.A munkánk és feladataink végzése közben szép lassan „eltűnünk”.Ha nem akarunk kiégni, akkor fontos felismernünk azt, hogy csak úgy lehetünk elég jó szakemberek, segítők, szülők, házastársak, barátok, ha mi magunk is jól vagyunk.Feszülten, kimerülve, ebből adódóan ingerülten nem tudjuk azt a szeretetet mások felé közvetíteni, amire eredetileg törekedtünk.
Térképezzük fel érzelmi kiadásainkat! Minden, ami érzelmileg, mentálisan vagy fizikailag megterhel minket, az érzelmi kiadás. Érdemes ezek felismerésére rászánni az időt, és akár papírra vetni őket a nap vagy a hét végén.Van-e bármi, ami rendszeresen lehangol, idegesít, dühít?Mi az, ami igazán elfáraszt lelkileg, érzelmileg?
Mielőtt igent mondunk valamire, gondoljuk át, mikre mondunk nemet! A mások felé való megfelelési kényszer kialakulása a kiégés folyamatának első állomása, mely során a saját szükségleteink elég hamar másodlagossá válnak.Gyakorlat: Mielőtt valakinek igent mondanánk egy kérésére, gondoljuk át mindazt, amire biztosan nemet kell mondanunk, ha igent mondunk neki! Ha tudatosodik bennünk, hogy milyen más fontos és értékes dolgokról kell lemondanunk egy elsietett igen miatt, akkor könnyebben mondunk nemet, vagy ajánlunk fel más, számunkra is kedvezőbb megoldást.
Ahhoz, hogy ne égjünk ki, és a mindennapokban jól legyünk, töltődnünk is kell. A mai világban rutinszerűen tesszük töltőre telefonunkat, mikor látjuk, hogy a lemerülés szélén van. Saját magunk „feltöltéséről” azonban elég gyakran megfeledkezünk. Olyannyira, hogy sok kiégéshez közeli ember már azt sem igazán tudja, mivel és hogyan tudna feltöltődni. Érdemes időt szánni arra, hogy feltérképezzük, milyen érzelmi forrásaink lehetnek: Mi az, ami leginkább feltölt egy nehéz nap után? Mi minden okoz számomra örömet, vidámságot, derűt? Ki vagy kik azok, akikkel szeretek együtt lenni? Ha megvannak a válaszok, már csak az a kérdés, hogyan tudunk rendszeresen időt fordítani mindezekre?
Készítsünk hálanaplót! A hálanapló vezetése egy egyszerű és a jóllétünkhöz, boldogságunkhoz bizonyítottan nagyban hozzájáruló szokás.Minden nap vége felé szánjunk rá pár percet, hogy átgondoljuk a napunknak 3-4 olyan pontját, amiért hálásak vagyunk!
Arra koncentráljunk, amire van kontrollunk! Sok esetben olyan dolgokon igyekszünk változtatni, amikre semmilyen kontrollunk nincsen. Elszomorítanak a nem teljesülhető vágyaink, míg más örömforrásokról lemaradunk, melyeket könnyedén akár újra- és újraélhetnénk a mindennapjainkban. Érdemes átgondolni, hogy melyek azok a dolgok, melyekre ténylegesen van kontrollunk.
„Nem jó az embernek egyedül lenni.” A teremtéstörténetben egyetlenegy dolog van, amire az Úr azt mondja, hogy nem jó: az emberi egyedüllét.A boldogságunk szempontjából a kapcsolataink jobban számítanak minden másnál.
Az érzelmi költségvetésünk pozitív túlsúlyban tartása nemcsak a saját jóllétünk záloga, hanem annak is a feltétele, hogy valódi szeretettel és odafordulással tudjunk segíteni másoknak. Csak akkor tudunk támogatók, segítők lenni mások számára, ha időről időre gondoskodunk saját érzelmi bevételeinkről, jóllétünkről.
Forrás: Groma Géza, Bízd Rá Magad Média
Fotó: freepik