Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár az olasz Corriere della Sera című napilapnak nyilatkozva elmondta: most csak a pápa egészsége számít, az, hogy felépüljön és visszatérjen a Vatikánba. Fölösleges találgatni a lemondásáról.
Ezt erősítette meg Victor Manuel Fernández bíboros, a Hittani Dikasztérium prefektusa is a La Nación című napilapnak: nem érdemes nyomást gyakorolni a pápa lemondására, ez az ő szabad döntése, amit csak akkor hoz meg, ha szükségesnek találja. Fernández bíboros nem lát semmiféle konklávé előtti hangulatot. Egyelőre az a fontos, hogy meggyógyuljon, és hogy jól reagál a kezelésekre.

A Szentszék Sajtóközpontja rendszeresen nyilatkozatban tájékoztatja a közvéleményt, amelyet a pápa kezelőorvosainak jelentése alapján készít el. Ezekben a híradásokban minden hasznos és szükséges információ megtalálható, semmit nem hallgatnak el, hiszen maga a pápa is ezt kéri.
A pápa egy fertőzés, nehézlégzés miatt kezdetben otthoni kezelést kapott, éppúgy, mint bármely 88 éves páciens, aki ebben az időszakban elkapja az influenzát – mondta el Alfieri orvosprofesszor a pénteki sajtótájékoztatón. „A szentatya mindig azt akarta, hogy mondjuk el az igazat. Oszlassunk el minden kételyt afelől, hogy lennének el nem mondott dolgok. Amit olvastak, az az igazság”.
„A pápa krónikus hörgőtágulatban és asztmás hörghurutban szenved, amelynek időnként lehetnek kiújuló akut szakaszai. Az ő életkorában ez a körülmény alapból veszélyeztetett beteggé teszi. Emellett mikroorganizmusokat észleltek a tüdőben: vírusok, gombák és baktériumok jelenlétét. A krónikus betegségekből nem lehet kigyógyulni, de kordában lehet tartani őket” – magyarázta Alfieri professzor.
Az orvosok újból emlékeztettek rá, hogy a pápa a kezdeti szakaszban engedelmesen alávetette magát a helyes és megfelelő kezelésnek. Elismerően szóltak az orvosok Massimiliano Strappetti odaadó munkájáról, aki ápolóként évek óta gondoskodik a szentatyáról. Most, a kórházi kezelés során szteroidokhoz kellett folyamodni, ami csökkenti az immunvédelmet, megemeli a vércukorszintet, ez pedig fertőzések táptalaja. „Be kell állítani bizonyos kezeléseket, aztán pedig újabbakat: nem könnyű foglalkozás a miénk. Luigi Carbone vatikáni orvos megerősítette, hogy jól reagál a kezelésekre, amik nem változtak, csak megnövelték azok hatásfokát. „Nagyon kevés elég ahhoz, hogy megbillenjen ez az egyensúly”. „A szíve erős” – nyugtatott meg mindenkit az orvos. A pápa veszélyben van, de nagyon erős, és nagyon gondosan kezelik. „Olykor nehezen kap levegőt, ez nem kellemes érzés” – mondta el Alfieri professzor, aki némi iróniával hozzátette: „Fejben olyan, mint egy hatvanéves”.
A szentatya olyan ember, „aki nagyon szereti az egyházat és mindent megtesz érte, tehát továbbra is dolgozik, olvas, dokumentumokat ír alá, viccelődik. Világos, hogy az egyházat helyezte előtérbe, de közben rendesen hagyta magát kezeltetni a Szent Márta-házban”. „Kórházi tartózkodása addig tart, amíg szükséges, vagyis akkor hagyhatja el a klinikát, ha már nem kell kórházi kezelést alkalmazni nála. Nemcsak egy hétről van tehát szó” – pontosította a Gemelli-klinika orvosi teamjének vezetője. A tüdőgyulladás általában hosszú lefolyású betegség. „A jövő héten még biztosan kórházban marad. Akkor hagyhatja el a klinikát, ha jól lesz”. Kezelőorvosai tanácsára a pápa ezekben a napokban nem találkozik kórházon kívüli személyekkel, leszámítva két-három közvetlen munkatársát.
Parolin bíboros hozzátette, hogy kész meglátogatni a pápát, erre azonban egyelőre nem volt szükség. Jobb, ha minél kevesebb látogatót fogad, így tud pihenni és hatékonyabb a gyógykezelése. Istennek hála, bátorító hírek érkeznek a kórházból. Elküldték neki a hivatali ügyeket, ami azt jelenti, hogy jól halad a felépülése.
Antonella Palermo / Gedő Ágnes
Vatican News