A Kolozsvár-Szamosújvári Görögkatolikus Egyházmegye megnyitotta az országos szinten meghirdetett Iuliu Hossu bíboros éve programsorozatot, amelynek részeként két kiállítás nyílt a kolozsvári Színeváltozás-székesegyház előtt és annak belső terében. A Iuliu Hossu bíboros – Hitünk az életünk című kiállítás 2025. január 24. és február 7. között látogatható a város által biztosított kiállítótéren, a Deák Ferenc utcában (az egykori korzón), amely az elmúlt években a kolozsvári múlt különböző aspektusait – kulturális, művészeti, történelmi, etnikai és hagyománybeli nézőpontokból – bemutató események helyszíne volt.
A kiállítást a Kolozsvár-Szamosújvári Görögkatolikus Egyházmegye, a Kolozsvári Nemzeti Történeti Múzeum és a Iuliu Hossu Bíboros Egyesület szervezte, hogy bemutassa Iuliu Hossu bíboros életét és örökségét. Ő a görögkatolikus egyház egyik legkiemelkedőbb személyisége, Kolozsvár és a román történelem meghatározó alakja.
Az érdeklődők és a Deák Ferenc utat nap mint nap benépesítő járókelők megismerhetik Iuliu Hossu bíboros életének különböző szakaszait. 1885. január 30/31-én született Nagynyulasban, egy nemesi gyökerekkel rendelkező papi családban. Püspöki felszentelésétől és Szamosújvár püspökévé való kinevezésétől kezdve a tárlat feltárja mély hatását az egyházi és társadalmi-politikai életre, különösen a nagy egyesülés idején és a román történelem későbbi jelentős eseményeiben. Hossu bíboros a kommunista diktatúra sötétségében is mint rejtett fény tartott ki. A kiállítás nem ér véget 1970. május 28-án bekövetkezett halálával, amikor ő lett az első román bíboros, hanem továbbvezet egészen a boldoggá avatás történelmi pillanatáig, amelyet Ferenc pápa 2019. június 2-án, Balázsfalván végzett el.
A kiállított dokumentumok és fényképek bemutatják a nemzet hősének és hitéért mártírhalált halt főpapnak az életét, kiemelve teológiai zsenialitását, nyelvtudását és kiváló szónoki képességeit. A tárlat megvilágítja korai neveltetését, római tanulmányait, katonai lelkészi szolgálatát az első világháború alatt, valamint püspöki tevékenységét Szamosújváron, majd 1930-tól Kolozsvár-Szamosújváron. Bemutatja fogságának és szenvedéseinek időszakát, boldoggá avatását. A kiállítás minden szakaszát Iuliu Hossu bíboros gondolatai kísérik: emlékirataiból, pásztorleveleiből, korabeli sajtócikkekből és a kényszerlakhelyen, Căldăruşani-ban adott interjúiból származó idézetek révén személyes perspektívát nyújtanak az életéről és az adott történelmi korszakról.
Kiemelik hozzájárulását Románia történelméhez, különösen az 1918-as egyesülés kihirdetéséhez Gyulafehérváron, valamint rendíthetetlen hűségét egyháza és nemzete iránt. A kiállítás nemcsak Iuliu Hossu bíboros örökségét ünnepli, hanem azokat az alapvető értékeket is hangsúlyozza, amelyek élete során vezérelték, ahogy azt egyszerű, de jelentőségteljes szavai is kifejezik: „Hitünk az életünk.”
Mini-kiállítás Iuliu Hossu bíboros életének relikviáiból a kolozsvári Színeváltozás-székesegyházban
Január 30. és február 2. között a kolozsvári görögkatolikus székesegyházban mini-kiállítás tekinthető meg, amely Iuliu Hossu bíboroshoz köthető tárgyakat és dokumentumokat mutat be, köztük magángyűjteményekből származó egyedi darabokat. Ezzel is méltó módon nyitják meg Iuliu Hossu bíboros évét a Kolozsvár-Szamosújvári Egyházmegyében, amelyet a boldoggá avatott mártír püspök 1917 és 1948 között, majd a fogságban töltött időszakban is pásztorolt, főként imáival és a szigorú biztonsági ellenőrzéseket kijátszó útmutatásaival és bátorításaival egészen 1970-ig.
Forrás: Kolozsvár-Szamosújvári Götögkatolikus Egyházmegye
Fordította: Cziple Hanna-Gerda