Összhangban lenni azzal, amit kommunikálunk! A társadalmi kommunikáció jubileuma Csíksomlyón

0
651
Fotók: Cziple Hanna-Gerda

A Jakab Antal Tanulmányi Házban gyűltek össze a kommunikációban dolgozók közös együttlétre és elmélkedésre Szalézi Szent Ferenc ünnepén, január 24-én, pénteken. A Hargita Népe, Háromszék, Krisztus világa, Mária Rádió, MTVA, Verbum Egyesület szerkesztői, tudósítói és önkéntesei vettek részt a csíksomlyói találkozón, melyen Kovács Gergely érsek elindította a szent év első jubileumi programját.

Az együttlét egy ismerkedős-összerázós feladattal indult, melyen a résztvevők hat kérdés mentén beszélgettek, magukból adva és másoktól kapva inspirációs lehetőséget, elmélkedésre alkalmas gondolatokat. Bőjte Csongor, a Verbum Egyesület igazgatója és a kolozsvári Szent Mihály-plébánia segédlelkésze köszöntötte az egybegyűlteket, megköszönve az egyesület munkatársai nevében a kommunikációban dolgozóknak az önzetlen és odaadó munkát, mellyel hozzájárulnak az erdélyi római katolikus sajtó életben tartásához. Arra buzdított, hogy ebben a jubileumi évben legyenek méginkább a remény lobogó lágjai.

Dr. Darvas Piroska segítőnővér moderálásával lelki ráhangoló következett. A résztvevők egy magvetőt ábrázoló festményt kezükben tartva, Lukács evangéliuma nyolcadik fejezetének egy részletét hallgatva elmélkedtek. Az evangéliumi részletet és a festményt az ezt követő kiscsoportos beszélgetésen párhuzamba hozhatták a kommunikációban betöltött szerepükkel, kiemelve azt a három kulcsszót, amely megmaradt bennük az elmélkedés során. Piroska nővér útravalóul búzaszemeket ajándékozott, bíztatva őket, hogy hullassanak el maguk után szemeket, reménykedve, hogy szárba szökkennek.

A kegytemplomba átvonulva közösen imádkozhattak a szentmisén, melynek elején Urbán Erik OFM tartományfőnök köszöntötte a jelenlévőket, különösen azokat, akik a kommunikáció terén dolgoznak és fontosnak tartották a találkozón való részvételt.

Kovács Gergely érsek szentbeszédében egy történelmi szál mentén mutatta be a pápák gondolatait a kommunikáció jelentőségéről. Figyelmeztetett, hogy a kommunikáció nemcsak eszköz, hanem alapvető jog is, jogunk van az információhoz, s ennek terjesztése elsősorban felelősség, az igazság keresésének és előmozdításának felelőssége.

XXIII. János pápa Pacem in terris enciklikájából az objektív információhoz való jogot, II. János Pál pápa tanításaiból a valóság tiszteletben tartását emelte ki, míg XVI. Benedek pápa gondolataiból a hiteles tanúságtételt, Ferenc pápa beszédeiből pedig a párbeszéd és a megértés logikájának érvényesülését hangsúlyozta.

Kovács Gergely érsek felhívta a figyelmet arra, hogy különleges erkölcsi felelősség terheli az újságírókat, írókat, színészeket, rendezőket, kiadókat, műsorkészítőket, forgalmazókat és mindenkit, aki bármilyen módon részt vesz a kommunikációs tartalmak előkészítésében és továbbításában. Legyünk összhangban azzal, amit kommunikálunkk, hisz a közösségi média világában mindannyian tartalmakat gyártunk, osztunk meg, továbbítunk, lájkolunk. Lássuk meg ebben a lehetőséget, hogy mindannyian részt vehetünk a gondolkodás kialakításában és véleményformálás­ban, de a felelősséget is: időnként vizsgáljuk is felül cselekvésünket.

A társadalmi kommunikáció jubileuma alkalmából vasárnap, január 26-án a kolozsvári Szent Mihály-templomban is összegyűlnek a sajtó munkatársai, a szentmisét Kerekes László segédpüspök celebrálja.