A pápa az Nove olasz tévécsatorna Che tempo che fa (Milyen idő van) című műsorának adott interjújában számos témát érintett: egy szerzetesnő kinevezését Vatikán városállam kormányzóságának élére, az új Trump-adminisztráció migránsok kitoloncolását célzó terveire vonatkozó álláspontját, a szentföldi háborút, a szentévet, a holokausztot, a foglyokat.
Raffaella Petrini nővér jelenlegi főtitkár áll majd Vatikánváros Kormányzóságának élén márciustól. Fernando Vérgez Alzaga bíborosnak a Kormányzóság elnöki tisztségéből való visszavonulását követően kerül sor a nővér kinevezésére. Ferenc pápa a Nove olasz tévécsatorna Che tempo che fa (Milyen idő van) című műsorának adott interjújában, amely vasárnap este került adásba, bejelentette a hírt, hogy Petrini nővért kívánja kinevezni a Kormányzóság elnökének. Sajnálatát fejezte ki az AEÁ-ban tervezett tömeges migráns-deportálás miatt, és örömének adott hangot a gázai fegyverszünet kapcsán, valamint reményét fejezte ki a kétállami megoldás megvalósulását illetően.
A pápa beszélt a migránsok befogadásáról, a folyamatban lévő szentévről, arról a döntéséről, hogy megnyitotta a szent kaput egy római börtönben, továbbá szólt a visszaélések leküzdésére tett erőfeszítésekről és saját egészségéről.
Ferenc pápa korábban 2022-ben, majd 2024-ben adott interjút a Che tempo che fa olasz tévéműsornak. A vasárnapi újabb egyórás beszélgetés alkalmat adott arra is, hogy bemutassák a 100 országban elérhető Remény című önéletrajzát, amelyet Carlo Musso újságíró gondozott, és a Mondadori kiadó adta ki. Önéletrajzának megírását „nagyon személyesnek” nevezte, amely számos történetet tartalmaz, amelyek „bemutatják, ki vagyok”.
Petrini nővér a Vatikáni Kormányzóság élén
Ferenc pápa megnyugtatta a nézőket karja állapotáról a csütörtöki zúzódás után, mondván: „Már jobban mozog”. Majd bejelentette, hogy márciustól Raffaella Petrini nővér lesz a Vatikáni Kormányzóság elnöke. Ez egy újabb jelentős, fontos pozícióba, nőt érintő kinevezés Simona Brambilla ővér kinevezését követően, akit a Megszentelt Élet Dikasztériumának prefektusává tett. „Lassan, de eredményesen halad a nők munkája a Kúriában. Már sokan vannak” – jegyezte meg a pápa. A Vatikánban a nőkre kiosztott szerepeket felsorolva hozzátette: „A Kormányzóságnál a főtitkár, aki márciusban elnök lesz, apáca… A nők jobban igazgatnak, mint mi” – állapította meg Ferenc pápa.
Tömeges deportálási tervek az Egyesült Államokban
Ferenc pápa válaszolt az Egyesült Államokra vonatkozó kérdésre azt illetően, hogy Donald Trump elnök beiktatása után végrehajtják a migránsok tömeges deportálási tervét. A pápa „szégyennek” minősítette ezt az eshetőséget, mert „a szegények, akiknek nincs semmije, fizetik meg az egyensúlyhiány árát”.
A migránsok befogadása és a születésszám csökkenése
A migráció témájában Ferenc pápa megismételte a „négy igét” a vészhelyzet kezelésére: „A migránsokat üdvözölni, elkísérni, előmozdítani és integrálni kell”. Kitért a születésszám csökkenése miatti aggodalmára is, hivatkozva arra az adatra, hogy Olaszországban az átlagéletkor „46 év”. „Ha nincsenek gyerekeitek, be kell engedni a migránsokat” – mondta.
A kétállami megoldás és a béke fontossága
A pápa a közel-keleti háborúról is beszélt, megemlítve, hogy megkezdődött a tűzszünet vasárnap Gázában, valamint, hogy a Hamász által túszul ejtett három nőt szabadon bocsátották. Vasárnap délben az Úrangyala imádság alkalmával háláját fejezte ki azoknak, akik a tűzszünetről tárgyaltak, jónak nevezve őket. Ezután a két állam megoldásáról beszélt. „Úgy gondolom, hogy ez az egyetlen megoldás. Egyesek hajlanak rá, mások nem” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy „a béke nagyobb, mint a háború”. A pápa hangsúlyozta a béke kereséséhez szükséges bátorságot, mondván, hogy „néha elveszítesz valamit, de sokkal többet nyersz”. Rámutatott, hogy a háború mindig „vereség”, és nyomatékosította a tárgyalások fontosságát, és elítélte a fegyvergyártók „hatalmas” profitját, amelyek a „pusztítást” táplálják.
Ne felejtkezzünk meg a foglyokról
Ferenc pápa ezt követően a reményről, a szentév központi témájáról beszélt. A reményt „horgonynak” nevezte, amelybe kapaszkodni lehet, utalva a római Rebibbia-börtön szent kapuja megnyitásakor mondott homíliájának képeire. Kifejtette, hogy ezt a példátlan gesztust azért tette, mert mindig a szívében hordja a foglyokat. „Ne felejtkezzünk meg a foglyokról; a börtönön kívül sokan bűnösebbek, mint ők.”
Szégyen és bánat a holokauszt miatt
A holokauszt január 27-i nemzetközi emléknapja előtt a pápa „sajnálatát és szégyenérzetét” fejezte ki a tragédia miatt. Felidézte a 2016-os auschwitzi látogatását, amelyet történeteken, filmeken és a „nagyszerű hölgy”, Edith Bruck, a 92 éves magyar költő, holokauszt-túlélő tanúságtételén keresztül élhetett át.
Visszaélés, fiatalság, bűn
Az interjú más témákat is érintett, köztük a visszaéléseket, amelyeket a pápa „nagyon nagy gonoszságnak” minősített, amely ellen „erőteljesen kell harcolnunk”. Beszélt a fiatalok előtt álló kihívásokról is, őket „el kell kísérni”, közel kell állni mindenkihez, a bűnökkel kapcsolatos „angyalkodás” vagy a testi bűnökre való túlzott összpontosítás nélkül. „Undorító számomra, amikor egyesek a gyóntatásban mindig ezeket keresik” – mondta a pápa. „Nincs olyan bűn, amelyet ne lehetne megbocsátani; egy sem. Mert Isten azt akarja, hogy mindenki vele legyen mint gyermeke és mint egymás testvérei.”
Az „első megbotlás” a Sixtus-kápolnában
Végül Ferenc pápa humoros anekdotákat osztott meg, például „első megbotlásáról” a Sixtus-kápolna lépcsőjén, közvetlenül megválasztása után, amikor egy kerekesszékes bíborost ment köszönteni. „A tévedhetetlen pápa esendő lépéssel indított: megbotlott!” – jegyezte meg humorosan. Az interjú végén a pápa egy kérést fogalmazott meg a szentévre. „Ne szalasszuk el ezt a lehetőséget” – mondta. „Haladjunk bátran előre. És soha ne veszítsük el a humorérzékünket.”
Salvatore Cernuzio / Somogyi Viktória
Forrás és fotó: Vatican News