Jöjjön el Međugorjéba, a kegyelem helyére!

0
100
A međugorjei Mária-kegyhely, ahova évente milliók látogatnak el/Fotó: Vatican News

,,Međugorje egy átlagos hely, nincs benne semmi különleges. A kegyelem tette lelkiségi helyszínné, ahová a világ minden tájáról érkeznek emberek. Eljönnek, és imádkozni kezdenek.” Ezt Aldo Cavalli érsek mondta a Vatican Newsnak adott interjújában.

A Vatican News szerkesztőségében Andrea Tornielli olasz katolikus újságíró és vallási író, a Vatikáni Kommunikációs Dikasztérium szerkesztőségvezetője Aldo Cavalli érsekkel beszélgetett, akit Ferenc pápa apostoli vizitátorként küldött Međugorjéba. Feladata, hogy elolvassa a Béke Királynőjének tulajdonított üzeneteket és engedélyezze azok közzétételét.

Aldo Cavalli pápai diplomata, akit Ferenc pápa 2021 novemberében apostoli vizitátornak nevezett ki Međugorjéba, a bosznia-hercegovinai kisvárosba, amely az elmúlt negyven évben a világ egyik leglátogatottabb Mária-központjává vált. A 2024-es év fontos volt Međugorje számára: tavaly májusban a Hittani Dikasztérium az állítólagos természetfeletti jelenségekkel kapcsolatban új normákat tett közzé, amelyek megkönnyítik, hogy az áhítatok zöld utat kapjanak anélkül, hogy a Szentszék elkötelezné magát a természetfeletti jelenségek bizonyosságának kijelentése mellett. Szeptemberben pedig megjelent a Međugorje lelki élményének szentelt A Béke Királynője című jegyzet, amely a Mária-jelenségnek a nulla osta — a legmagasabb elismerést adta az új normákba foglaltak közül. Azóta a látnokok által kapott ,,állítólagos üzeneteket” egyházi jóváhagyással teszik közzé.

Néhány éve már, hogy a međugorjei plébánián él és zarándokokkal találkozik. Milyen tapasztalatai vannak?

Még soha nem jártam Međugorjéban korábban. De olasz vagyok, és mint sokan a hazámból, én is kapcsolatba kerültem azokkal, akik jártak ott. Mindig azt vettem észre, amikor visszajöttek Međugorjéból, hogy ezek az emberek sokkal elkötelezettebbek lettek lelki és emberi szinten: a templomban, a katekézisben, a jócselekedetekben. Sokkal elkötelezettebbek voltak, mint korábban. Most már három éve vagyok ott: ez egy normális hely, minden különlegesség nélkül, és a kegyelem folytán egy olyan spirituális hellyé vált, ahová a világ minden tájáról jönnek az emberek. Jönnek és elkezdenek ott imádkozni. Közösségre lépnek az Úr Jézussal, és Szűz Mária elkíséri őket.

Ez egy egyszerű ima: meg akarják változtatni az életüket, jobban akarnak élni, mint eddig, meg akarják oldani vagy jól akarják kezelni a problémáikat. Ezt a változást hívják megtérésnek, és ez különleges módon a bűnbánat szentségében történik. Ez történik általában Međugorjéban.

Mi tűnik fel, amikor a sok zarándokot nézi?

Fiatalok és idősek egyaránt jönnek Međugorjéba. Mindenféle szponzoráció nélkül jönnek. Mindannyian egy céllal érkeznek: hogy találkozzanak az Úrral és Szűz Máriával. Nem találnak semmit, amit láthatnának, meglátogathatnának: mint a vallási turizmus helyszíne, semmi látványt, látványosat sem tudunk kínálni. De itt a fiatalok és a felnőttek imádkozni kezdenek.

Éppen akkor érkeztem meg, három évvel ezelőtt februárban, és a templom mögötti szabadtéri padok között álltam. Bejött egy spanyol család egy 15 éves fiúval, aki lázadó volt, igazi lázadó! Alig öt perc múlva gyónni jött… A szülők meglepetten néztek rá. Ez egy kegyelmi hely, amit az Úr kiválasztott, hogy találkozzon az emberekkel. A pápa felhatalmazása azt jelenti: menjetek, menjetek, menjetek! Menjetek oda, mert ez a kegyelem helye, ahol találkoztok az Úrral és az Úr találkozik veletek.

A Ferenc pápa által bevezetett új normáknak köszönhetően az ilyen esetek vizsgálatára és kimondására vonatkozó eljárás most már jobban összpontosít a lelki gyümölcsökre.

A Hittani Dikasztérium két olyan pontot vizsgált, amely dokumentálható. Az első a gyümölcsökre vonatkozik. Ezrek és ezrek jönnek Međugorjéba a világ minden tájáról. Ebben az évben kétmillió felnőtt és fiatal jött el. Majdnem 50 000 pap jött imádkozni, megtérni. A másik nagyon fontos gyümölcs a sok hivatás. Olyan sok ember imádkozik. A második elem, amit vizsgáltak, az üzenetek voltak. Minden üzenetet összevetettünk a hit tételeivel, és megállapítottuk, hogy az üzenetek megfeleltek azoknak. Nagyon pozitív gyümölcsök, és pozitív üzenetek a hit számára: ez lehetővé tette számunkra, hogy azt mondhassuk, Međugorje a kegyelem helye.

Személyesen vesz részt a havonta egyszer megjelenő üzenetek közzétételében. Mi ez a folyamat konkrétan?

Ez nagyon egyszerű: amikor van egy üzenet, az a személy, aki megkapta, leírja és elküldi nekem azon a nyelven, amelyen ír, azaz horvátul. Azonnal lefordítják nekem olaszra. Ez a folyamat nagyon érdekes: legalább két nagyon fontos emberi közvetítés van: ezért beszélünk mindig ,,állítólagos üzenetekről”, még akkor is, ha mellette vagyunk, egészen odáig, hogy az üzenet végére írjuk: ,,egyházi jóváhagyással”. De vigyázat, az üzeneteket azért nevezzük ,,állítólagosnak”, mert két emberi közvetítésen mennek keresztül: nem a Szűzanya ír, hanem a fogadó személy. A második közvetítés a horvátról olaszra való fordítás: ez két teljesen különböző nyelv. Mi azt mondjuk, hogy az üzenet jó, hogy megfelel a hitnek, és meghívjuk az embereket, hogy olvassák el és meditáljanak rajta, mert pozitív. Semmit sem ad hozzá a kinyilatkoztatáshoz, de gazdagít. Segít abban, hogy ma jobban megéljük a hitet.

Köztudott, hogy semmilyen magánkinyilatkoztatás, így a Mária-jelenések egyike sem tesz hozzá semmit az isteni kinyilatkoztatáshoz. Hogyan viszonyuljunk a kinyilatkoztatásokhoz, és milyen kockázatokat kell elkerülnünk?

Néha fennáll a veszélye annak, hogy átadjuk magunkat a ,,titkok” iránti túlzott kíváncsiságnak, egy kissé apokaliptikus kíváncsiságnak. Tavaly májusban a Hittani Dikasztérium olyan normákat tett közzé, amelyek alapvetőek a Međugorjéval kapcsolatos döntés megértéséhez. Emlékeztetett arra, hogy mindenekelőtt a kinyilatkoztatás, Isten Igéje, egyedül a Bibliából áll, és hogy ez a kinyilatkoztatás János apokalipszisével, a Jelenések könyvével véget ért. Ez nem teszi lehetetlenné azt, hogy a Szentlélek felhasználja az emberekre bízott üzeneteket és magánkinyilatkoztatásokat, amelyek az egyetlen igaz kinyilatkoztatás jobb megvalósítását szolgálják. Mindez nem ad hozzá semmit a kinyilatkoztatáshoz, de hasznos lehet. Ez az üzenetek fontossága. Hasznosak lehetnek ahhoz, hogy ma megvalósítsuk azt a kinyilatkoztatást, amelyet az Úr már egyszer és mindenkorra az embereknek adott.

Találkozott már a međugorjei látnokokkal?

Igen, találkoztam. És azt mondhatom, hogy ők egyszerű emberek, családjuk van, ugyanazokkal a problémákkal küzdenek, mint minden család.

Bocsánat, hogy félbeszakítom: valamikor valaki kifogást emelt, mert egyikük sem lett pap vagy apáca…

De hát mindenkinek megvan a maga hivatása! Ők egyszerű emberek, jó emberek. Nincs mit mondanom. Gyakran találkozunk, együtt kávézunk. Olyan emberek, akik növekednek a hitben, mindenki a maga módján, és bölcsek lesznek, egyre bölcsebbek. Tartom velük a kapcsolatot: nem lettek papok vagy apácák, és mindegyiküknek megvan a saját küldetése, a saját családi élete.

Mit tanult a međugorjei plébánián töltött három év alatt?

Hogy ott van a kegyelem. Megtanultam, hogy az Úr az ő kegyelmével mindig követ minket. Megtanultam, hogy az Úrnak terve van az életünkkel, és elkísér minket. Szeret minket.

Međugorjéban a Szűzanya a Béke Királynőjének nevezte magát. Ez az üzenet napjainkban is ugyanolyan aktuális, mint valaha.

Az első állítólagos üzenetek egyike, 1981-ből, nagyon mély ebben a tekintetben. Azt mondja: béke, béke, hogy béke uralkodjon. De vigyázzatok: nem a béke köztünk, hanem először Isten és köztünk, majd utána köztünk, emberek között. Ez alapvető. Amikor a zsidók kijöttek Egyiptomból, Isten azt mondta Mózes prófétán keresztül: ha szabadon akartok élni, vannak bizonyos szabályok, amelyeket be kell tartanotok, a parancsolatok. Isten alapvető a békéhez. A parancsolatokban van néhány dolog, ami szerint élnünk kell: tiszteld az életet és ne ölj, a család alapvető, tiszteljük egymást. Ha így élünk, akkor békében élünk. Ha viszont nem így élünk, akkor háborúk vannak.

Međugorje üzenetét különösen fontossá teszi az a tény is, hogy az állítólagos jelenés egy olyan országban történt, ahol különböző vallások élnek egymás mellett, és amelyet az utóbbi időben szörnyű erőszak jellemzett. Vannak olyan üzenetek, amelyek érintik ezt a témát. Mit tud erről mondani?

A szó, amit mi használunk, a párbeszéd. Dia logos, párbeszéd köztünk, de a logos azt jelenti: bemutatom neked az identitásomat, bemutatom neked az életmódomat, a gondolkodásmódomat, a hitemet, a cselekvésemet. Te pedig a te identitásodat mutatod be nekem. A párbeszédben megismerjük egymást, mindketten megtartva saját identitásunkat. Ha elveszítjük az identitásunkat, nem folytatunk többé párbeszédet. Akkor jön a tragédia. Vannak különböző vallások, különböző életmódok. Párbeszédet kell folytatnunk. És Međugorjéban világos identitásunk van: az Úr Jézus Krisztus az egyetlen Úr számunkra.

A Hittani Dikasztérium által tavaly májusban közzétett új normák Ferenc pápa lelkipásztori szellemét fejezik ki, és azt mutatják, hogy nagy figyelmet fordít az egyszerű emberek hitére és a népi áhítatra. Mennyire fontos ez a szempont?

Nagyon erős vallási hivatkozási pontokat kell felállítanunk. A népi hitet gazdagítja, ha az Istenszülőt referenciapontként, az Úr Jézus Krisztust pedig abszolút referenciapontként állítjuk. Amikor az egyszerű emberek jönnek minden problémájukkal, találkoznak az Istenanyával, aki ugyanúgy szenvedett, mint ők. A Fájdalmas Szűzanya képe szinte minden plébánián ott van: ő, aki hozzád hasonlóan szenvedett, elkísér az Úr Jézushoz, aki erőt ad a jó élethez. Az Úr segítségével szembe tudsz nézni a problémákkal. Ez a hétköznapi emberek hite. Ez a rózsafüzér, az Eucharisztia és az eucharisztikus szentségimádás. Tavaly nyáron 30-40 ezer fiatal állt előttem imádságban, teljes csendben. Ott, abban az átváltoztatott kenyérben ott van az Úr Jézus Krisztus valóságos, lényegi jelenléte. Ő néz rám, én nézek rá, ő beszél hozzám, én beszélek hozzá. Hányan mondták már nekem: hallottam, hogy az Úr beszél hozzám az Eucharisztiában.

Abból, amit elmondott, és abból, ami a dikasztérium Međugorjéről szóló jegyzetében elhangzott, levonhatjuk a következtetést azzal, hogy mindenkit meghívunk, hogy zarándokoljon el oda?

A dokumentum nagyon világosan mondja: menjetek el Međugorjéba, mert ez a kegyelem helye.

Forrás: Vatican News (angol)

Fordította Bodó Márta