Rómába – gyalog, biciklivel, lóháton? Igen, lehet!

0
58
Illusztráció. Fotó: Claudio Hirschberger / Unsplash

Gyalog, kerékpárral, sőt, lóháton is zarándokok tömegei érkeztek eddig is a Vatikánba, Szent Péter sírjához. A zarándokok számos útvonalat választhatnak a Rómába vezető zarándoklatukhoz, ezek közül az egyik legikonikusabb a Romea Strata, az a történelmi út, amely Közép- és Kelet-Európából vezeti Rómába az utazókat. A zarándokbizonyítvány megszerzéséhez elégséges száz kilométer gyalogos vagy kétszáz kilométer kerékpáros teljesítése is.

Rómába legtöbbször repülővel szoktak felkerekedni a csoportos vagy egyéni zarándokok tájainkról, ritkább a szervezett buszos utazás, hiszen a folyamatosan számolt jó egynapos utazás még közbeiktatott megállókkal is kimerítő tud lenni. Ugyanakkor kétségkívül felismerhető annak a jele, hogy sokan térnek vagy térnének vissza hazai szakrális célpontok felkeresésekor is a hagyományosabb, a testet aktívan is igénybe vevő zarándoklathoz: gyalog, kerékpáron, motorbiciklin vagy lóháton tesznek meg sokan Máriaradnára vagy akár Csíksomlyóra is több tíz és több száz kilométer közötti távokat. Ebben vélhetően tetten érhető az egészséges kihívás, az aktív testmozgás iránti igény, de az is, hogy sokan rájöttek, a kényelmes és gyors odajutás a búcsúba gyakran a lelki megérkezés rovására mehet, pontosan a ráhangolódás veszhet el, a készület maga. Erdélyből is sokak számára ismerős a fizikai határokat feszegető spirituális útvonal, a Szent Jakab sírjához vezető Camino de Santiago, vagy más nevén: El Camino. Az már kevesebbek számára ismerős, hogy Európát behálózzák a Szent Jakab-úthoz csatlakozó helyi, kisebb, caminózás szempontjából természetesen nem hivatalos útvonalak. De az sem feltétlenül közismert, hogy zarándokútvonal vezet Európán át Rómába is: a közel ezer kilométeres Romea Strata. Ez egykor fontos európai útvonal volt, amelyen a Közép- és Kelet-Európából Rómába tartó zarándokok haladtak végig, és összeköti a Balti-tengert Rómával Észtországon, Lettországon, Litvánián, Lengyelországon, Csehországon és Ausztrián át, az Alpokon átkelve, Tarvisio városán keresztül érkezhettek meg az úton lévők.

A Romea Strata – olvasható a hivatalos honlapjukon – mindig is a hit és a kultúra útja volt, amely a zarándokokat egész Európán keresztül vezette, arra késztette őket, hogy felfedezzék a kontinenst, és mindenekelőtt önmagukat.

Mielőtt zarándokúttá vált volna, többféle célt is szolgált, többek között kereskedelmit is: borostyánt, sót, vasat, selymet szállítottak ezen a fontos úton. Ez vezetett a kultúra fejlődéséhez a művészet és az építészet révén, amellyel ma ezen az útvonalon találkozunk. Az utat olyan felvilágosult elmék is bejárták, akik nyomot hagytak a tudományok területén, mint Kopernikusz, Kepler és Galileo Galilei; ezen az úton haladtak továbbá olyan személyiségek, akik terjesztették a kereszténységet, a judaizmust vagy a protestantizmust.

Az útvonal nagyon hosszú, egy emberöltő nem lenne elég ahhoz, hogy végigjárjuk az egészet, hogy megismerhessük az idők során kialakult összes aspektusát, hogy megéljük minden rétegét – nevében a stratea szó réteget és utat is jelent, nem véletlenül választották ezt a kifejezés, utalni kívántak mindarra az értékre, „a történelem és az életek rétegződésére” is, amellyel lehet(ne) találkozni az útvonalon zarándoklóknak.

Akik az idei jubileumi évben szeretnének máshogy megérkezni Rómába, választhatják azt a megoldást is, hogy Olaszországban gyalogosan vagy kerékpáron haladva teszik meg a Romea Strata egy szakaszát. A zarándokbarátabb élmény miatt az örök városba való megérkezés, az út utolsó szakasza módosult, illetve módosulni fog idén. Egy használaton kívüli vasúti szakaszt újítottak fel, és a bazilikához közel kialakították a zarándokok fogadóközpontját is.

Róma arra készül, hogy a jubileumi évben több mint 30 millió zarándokot fogadjon a világ minden tájáról. De milyen lépéseket tegyenek a zarándokok, amikor megérkeznek az Örök Városba? A Romea Strata projekt választ ad erre is.

Önkéntesek segítik a zarándokokat

Azok, akik a Szent Péter sírjának meglátogatását szeretnék zarándoklatuk csúcspontjává tenni, felkereshetik a bazilika egyik oldalán, az „ismeretlen angyalok”, a migránsokat és menekülteket ábrázoló nagy szobor mellett található fogadó- és segítőszolgálatot. Ott a Szent Péter Szövetség (amely a bazilika megőrzéséért és karbantartásáért, valamint a látogatókért felelős) és a vicenzai egyházmegye Homo Viator-San Teobaldo Alapítványa által támogatott Romea Strata kezdeményezés önkéntesei fogják a zarándokokat a napi zarándokmise idején a bazilikába vezetni, elkerülve ezzel a belépésre váró turisták hosszú sorát. A zarándokközponthoz jelölt útvonal is vezet a Szent Péter téri obeliszktől, ahol a Percorso Oranti feliratot kell keresni és követni. A zarándokok számára fenntartott bejárat nyitvatartási ideje ugyanaz, mint a székesegyházé, reggel 6,50-től délután 6,40-ig.

Ezen kívül kialakították a rendszert az utazók adatainak digitalizálására és rendszerezésére, és azok, akik legalább száz kilométert gyalogosan, vagy kétszáz kilométert kerékpáron megtettek, megkaphatják az úgynevezett testimoniumot, amely egy pergamenre írt oklevél, Szent Péter és Szent Pál képével. A kezdeményezés tavaly május óta áll rendelkezésre, és a jubileum alatt folyamatosan működtetik. A fenntartó Szent Péter Szövetség szerint 2024 júniusa és októbere között 3700 testimoniumot adtak ki. A dokumentum megszerzésére ugyancsak a Szent Péter-bazilikánál, a zarándokbejárat környéként van lehetőség a Romea Stratea honlapja szerint. Amint más útvonalak kapcsán is közismert, a zarándokok pecsétet kapnak zarándokútlevelükbe, és ezzel tudják bizonyítani az említett távok megtételét. Az alapítvány felhívja a figyelmet, hogy idejében igényeljék a honlapon található formanyomtatvány kitöltésével e dokumentumokat az útnak indulók, hogy tudják elküldeni számukra, különben csak a vicenzai székhelyükön (Contrà Vescovado 3) lehet megvásárolni.

Mauro Gambetti bíboros, a Szent Péter Szövetség elnöke megjegyezte, hogy ez a „figyelem [a szükségletekre] és az elérhetőség lehetővé teszi, hogy a zarándokok érezzék magukat jobban, szívesen látottnak és befogadottnak ezen az egyedülálló helyen, amelyet a világ összes hívője szeret”. Ugyanakkor a visszatekintést és a befele fordulást, a hit hosszú útjának csendjében kialakult megfontolások kikristályosodását is ösztönzik a kezdeményezéssel.

Az új útvonal

A projekt egyik legjelentősebb újítása az igencsak forgalmas római Via Trionfalét elkerülő utolsó szakasz kialakítása, amely egyszerűbb, biztonságosabb és kellemesebb zarándoklatot tesz lehetővé. A Szent Péter Szövetség szerint a bazilika új útvonalon való megközelítése jelentősen javítja a zarándokélményt, és egyúttal páratlan kilátás is nyílik a városra. „Ez az új szakasz nemcsak biztonságosabb, hanem egyedülálló élményt is nyújt, lehetővé téve, hogy intenzíven átéljük azt a spiritualitást, amely az Új Jeruzsálem felé vezető utunkat jellemzi” – mondta az ACI Prensának Raimondo Sinibaldi, a Homo Viator Alapítvány elnöke.

Az RFI (Olasz Vasúthálózat) és a város önkormányzata azon dolgozik, hogy felújítsa a vasút egy használaton kívüli szakaszát, beleértve a csaknem egy éve lezárt Monte Ciocci alagutat. A projekt célja nemcsak a tájszépítés, hanem az is, hogy megfelelő hangulatot teremtsen a gyalogosan Szent Péterhez érkezőknek.

Hamarosan elérhetővé válik a Romea Strata útvonalat bemutató kiadvány is, amely az ezer kilométeres szakasz részletes leírását fogja tartalmazni, kiemelve nemcsak a történelmi érdekességeket, hanem a szociokulturális vonatkozásokat és a tájat is ismerteti. A gyakorlati és leíró részleteket tartalmazó útikönyv minden zarándok számára nélkülözhetetlen eszköz lesz. Mindezidáig az olaszországi szakasznak készült útikönyve, gondolva külön a kerékpáros, külön a gyalogos zarándokokra is, azonban mind az öt jelenleg elérhető kiadvány csak olasz nyelvű.

Ugyancsak nóvumként ajánlanak az El Caminóhoz hasonlóan egy úgynevezett utolsó kilométert, az úgynevezett Finisterre-t, amely a Szent Péter-bazilikától indulva vezet el további hat templomhoz, biztosítva, hogy a zarándoklat lezárása szintén spirituális szellemben történjen, a szokásos turistacélpontok alternatíváinak felkeresésével.

Magunknak is szervezhetjük az utunkat

A Romea Strata projekt fenntartói gondoltak a jelenben élő emberekre, akiknek idejét a munka és a család is igényli, ezért nem tehetik meg, hogy hosszú hetekre, hónapokra zarándoklásra adják a fejüket. Ezért is elégséges „csak” száz kilométer gyalogos vagy kétszáz kilométer kerékpáros teljesítése a zarándokbizonyítvány megszerzéséhez, ám ezen túlmenően az útvonal hivatalos honlapja támogatja a néhány napos zarándoklatokat vagy a csak bizonyos szakaszok iránt érdeklődőket is, külön útvonaltippeket nyújt számukra. Emellett az olaszországi szakaszokról részletes bontást is találhatunk, amely nem csupán a távról ad tájékoztatást, hanem a terepviszonyokról, és arról is, hogy mennyi idő alatt teljesíthető az adott táv.

Nem elhanyagolható a honlap szállás- és ellátástervezője sem, ahol több szempont szerint lehet szűrni a találatokat (legfontosabb szempont nyilván a település, de ezen kívül nemek szerint, zarándoklat típusa szerint vagy éppen az ellátás milyenségére nézvést is szűkíthetjük a kört). Fontos megjegyezni, ezek egyházi vagy egyházhoz kapcsolódó szálláshelyek, a kínálat ezért nem hasonlítható össze más, ismert szállásfoglaló portálokéval. Hátránya, hogy bár létezik többnyelvű kínálat, az aloldal, a szűrés csak olasz nyelven működik, érdemes néhány alapfogalmat elsajátítani indulás előtt.

Érdemes tehát megismerkedni közelebbről is a Romae Strata honlapjával, és bár kevésbé ismert tájainkon, de a caminózás alternatívájaként kipróbálni ennek az útvonalnak a teljesítését, amely ráadásul olyan pecséthelyeket is tartalmaz, amelyek a jubileum kiemelt helyszínei.

Almudena Martínez-Bordiú / ACI Prensa – CNA, Romea Strata honlapja alapján Dénes Gabriella

MEGOSZTÁS