Bölcsen öregedni, bölccsé érni

0
101

A bölcsek, avagy a bölcs öregek tanácsa: eszményi testület, amely a közösség, a társadalom dolgaiban dönt. Tapasztalattal, tudással, és az idős kor adta függetlenség birtokában.

Azokban a társadalmakban, amelyekben az öreg, az idős ember kincs, nem nyűg, nagy előny a már pályáját befutott, nem földi előnyökért törtető emberek bölcsessége. Manapság sok a gondozásra szoruló, esetleg szellemi hanyatlástól szenvedő idős: ennek okait most nem tudjuk vizsgálni. A tisztes életpályát megélt, bölcsességben megőszült, humorra, önreflexióra képes idős ember tanácsa azonban nagyon hasznos. Aki többet megélt, már látott ilyen és olyan helyzetet, emlékszik korábbi történésekre, látja a veszélyeket és előnyöket…

Görög Ibolya magyarországi protokollszakértő kétségtelenül ilyen ember: miniszterelnökök sorát szolgálta hűséggel és szakmai tudással, előadásokat tart a közösségi viselkedés és jó ízlés illemszabályairól. Szigorú asszony jó humorérzékkel megáldva, és ahogyan a korban halad, megengedőbb, bölcsebb. Legutóbb Szegeden beszélt arról, hogyan maradjunk hitelesek ,,még ebben a korban is”, azaz arról, hogyan öregedjünk bölcsességben. 2024. november 15-iki előadásáról a Szeged Televízió felvételt készített, ez a YouTube jóvoltából hozzáférhető.

,,Ha minden jól alakul, bárki elérheti a negyven pluszt, az ötven-, hatvan-, hetven pluszt. Gyűlik a tapasztalat, okosodunk és át kellene adni a tudásunkat a felnövekvőknek.” Ez a szándék remekül megvalósul az előadónál, mert nemcsak okos, tanult, tapasztalt, de humoros, és önmagát sem kíméli. Az ilyen, önmagán is nevetni tudó, megnyugodott, életművét megvalósított ember nevezhető bölcsnek. Van egy kemény munkával, tanulással felhalmozott tudása. Egész életében nyitott volt a világ dolgaira, kíváncsi még a tőle különböző véleményekre is. Mer véleményt alkotni és azt kimondani, képviselni. Ugyanakkor kedves, szellemes, saját hibáiról is beszél és azokon nevet. Szándéka a megosztással, hogy mások az ő hibáiból is tanuljanak, ne várják meg a saját hasraesésüket.

A legtöbb, amit egy idős ember adni tud, az ideje, figyelme, a türelme, amire a még aktív, dolgozó embereknek kevéssé van lehetősége, energiája. Egy bölcs idős ember úgy ad tanácsot, hogy rád figyel, a te javadra, nem munkál már benne semmi hátsó szándék, mellékgondolat, például hogy hogyan manipulálja a tanácskérőt. Ő már túl van egy kiteljesedett, sikeres pályán, már nem kell magának semmit kiverekednie, ezért önzetlen, nagyvonalú, a világ, a térsége, a közössége távlati javát nézi, szeme előtt az lebeg, amikor tanácsot ad vagy véleményt formál.