December 17–21. között a nagyközönség előtt is megnyitotta kapuit a gyulafehérvári Battyhaneum. A Codex Aureus eredeti példánya, a pergamenre arany tintával írott kódex, amely immár az UNESCO-világörökség része, végre láthatóvá vált a barokk könyvtár aulájában. Előzetes regisztrációt követően naponta 10 tízfős csoport közvetlen közelről vehette szemügyre a könyvtár legnevesebb kincsét, amelyet a legértékesebb középkori kéziratként tartanak számon Romániában. Ez volt az első kiállítás a Batthyaneumban, amelynek keretében nemcsak a másolatot, hanem a kódex eredetijét nézhették meg a látogatók.
A 800-as évek elején készült Codex Aureus 1782-ben kerül Batthyány Ignác erdélyi püspök birtokába Migazzi Kristóf bécsi érsek, váci püspök bécsi könyvtárával együtt, amely így Batthyány Ignác 1784-ben alapított gyulafehérvári könyvtárának egyik legértékesebb kincsévé vált. Mint ismeretes, az Aranykódexet a történelem folyamán több részre osztották: a Gyulafehérváron lévő kódexrész Márk és Máté evangéliumát tartalmazza, a Lukács és János féle evangélium a Vatikáni Apostoli Könyvtár őrzi, az elefántcsonttal díszített felső borítótáblát a londoni Victoria and Albert Museumban, az alsó táblát pedig a vatikáni Sacro Museoban.
December 20-án a gyulafehérvári érsekség munkatársaival, két csoportban, összesen több mint 20 fővel meglátogattuk a Batthyaneum rendkívüli kiállítását. Ez az első kiállítás a Batthyaneumban, amelynek keretében nemcsak a másolat, hanem a kódex eredetije lett láthatóvá. A kódex 1982-ben volt kiállítva Romániában, a bukaresti Szépművészeti Múzeumban, az európai közönség számára pedig legutóbb 1999-ben Németországban.
A könyvtár megbízott igazgatója, Cristian Mladin szerint a 2024-es év történelmi jelentőségű volt a Batthyaneum számára. Az „Ada” csoportba tartozó karoling kéziratsorozat, amelyhez a Codex Aureus is tartozik, nemrég került fel az UNESCO világörökségi listájára, amit a Batthyány Ignác püspök halálának évfordulója előtti napon, 2024. november 16-án ünnepeltek a Batthyaneumban. Ennek okán az UNESCO-örökséget őrző könyvtár, a gyulafehérvári Egyesülés Nemzeti Múzeum támogatásával szervezte meg a decemberi egyedülálló kiállítást a nagyközönség számára.
A könyvtár nagytermében két tárlót helyeztek el, amelyet négy teremőr felügyelt. Az egyik tárlóban az összecsukott Aranykódex másolata kapott helyet, a kódex faragott elefántcsontborítású tábláinak szemléltetése végett, a másik, speciális tárolóban pedig az eredeti kódex volt látható, kinyitva egyik ismert, díszes, festett oldalához. Nem véletlenül tartják számon a középkori könyvfestészet remekműveként: gyönyörű élénk színek, kidolgozott miniatűrök, színes oldalkeretek voltak láthatók a pergamenen. A látogató csoportoknak egyenként mintegy 15 perc állt rendelkezésére. Rövid felvezető után ki-ki közelről szemlélhette a kiállított példányokat.
A szervezők célja érezhetően az volt, hogy ebben a néhány napban minél többen láthassák a kódexet, ezért nem is törekedtek arra, hogy részletező szóbeli, vetített vagy pannókon kiállított ismertetéssel egészítsék ki magát az élményt.
A látogatóban feltevődhet a kérdés, hogy miért nem kerülhet gyakrabban kiállításra az eredeti kódex vagy miért nem lehet az állandó kiállítás része. A megbízott igazgató hangsúlyozta, hogy a kincstári minősítést kapott örökségi tárgyak őrzését vagy kiállítását a romániai jogszabályok igen szigorú feltételekhez kötik, az optimális hőmérsékleti paraméterektől a relatív páratartalomig, a megfelelő fényviszonyokig, vagy a használt bútorzat és tárolók kiválasztásáig. Mi több, az ilyen műtárgyakat csak a Kulturális Minisztérium által akkreditált szakemberek kezelhetik. A kiállításhoz szükséges minden biztonsági körülményt a könyvtár saját személyzetén túl a Román Nemzeti Könyvtárral szerződéses viszonyban álló TMG Guard Kft, a Megyei Prefetusi Hivatal támogatásával a Gyulafehérvári Csendőrség, a városi polgármesteri hivatalnak köszönhetően a helyi rendőrség tagjai biztosítottak. Az akkreditált szakértőket az Egyesülés Nemzeti Múzeuma biztosította. Elmondta továbbá, hogy mivel a könyvtár épülete igen régi és hamarosan elkezdődik a restaurálási folyamat, ez a téli időszak nagyban megkönnyítette a szervezők munkáját és a kiállítási lehetőséget.
Mindezek fényében summázható, hogy a könyvtár teljes helyreállítása után sem lehet majd ezeket a javakat állandó jelleggel vagy gyakorta kiállítani, minden biztosított feltétel mellett sem. A mostani kiállítás fogadtatása kapcsán kiemelte, hogy ez egy oly mértékű ünnep és olyan nagy öröm, amely képes volt az ország minden részéről érdeklődőket idevonzani. A legnagyobb örömöt talán éppen a szakembereknek jelenti, akik a leginkább értékelik a lehetőséget és tudják, milyen szigorú feltételeket kell betartani egy ilyen tárgy őrzésénél. Mindennek ellenére mégis szükséges látni és rácsodálkozni az emberiség ily csodáira, még ha az ilyen lehetőségek rendkívül ritkák is.
Vass Tímea, Vass Csongor
Fotó: Batthyaneum Könyvtár