Amint elmúlnak a karácsonyi ünnepléssel járó vendégségek, sokan már a szilveszteri bulira készülnek. Vannak, akik a rendezvényhelyszínek valamelyikén szervezett programokat részesítik előnyben, mások a házibulik hangulatát élnék át szívesen. Abban viszont a legtöbben egyetértenek, hogy jó italok és ünnepi asztal nélkül nincs szilveszter. Az alkoholos italokból néha több is lecsúszik, mint amennyit a szervezet elbír.
A nagymértékű alkoholfogyasztás velejárója a másnaposság, melynek tünetei a száraz száj, égő szemek, bizonytalan gyomor, fejfájás, szédülés, hányinger, illetve hányás. Nem a legkellemesebb így kezdeni az új évet. Az alkohol dehidratáltságot okoz, ezért másnaposság ellen érdemes minden pohár alkoholt követően egy pohár vizet is inni. Egyes aminosavak is csökkentik ezeket a tüneteket, és a vízveszteség miatt az ásványi anyagok pótlására is érdemes odafigyelni. A fejfájást fájdalomcsillapítókkal enyhíthetjük, de a tünetek komoly részével szemben egyetlen ellenszer van csak: a mértékletes alkoholfogyasztás.
A legfontosabb tudnivaló szilveszter éjszakájára, hogy akik gyógyszeres kezelés alatt állnak, hanyagolják el ezen az estén is a nagy mennyiségű italfogyasztást. Várandós nőket és gyereket ne kínáljunk alkohollal! Az éjféli koccintás is nyugodtan történhet gyerekeknek készült „pezsgővel”. Számos ember van, aki nem igazán bírja az alkoholt, ezt súlyosbíthatja, ha olyan kevert italokat iszik, amelyek finomak, cukrozottak, aztán amikor észrevesszük, már gond van. Az alkohol nagy része a vékonybélben szívódik fel. Felszívódásának gyorsaságát elsősorban a gyomor telítettsége befolyásolja. Ezért is érdemes az italok mellé egy-két falatot csipkedni.
Az alkohol hatása a szervezetre
Nagy mennyiségű alkohol fogyasztásakor csökken a vér magnézium-, kalcium-, cink- és foszforszintje. Nagyon fontos tudni, hogy az alkohol csökkenti a vércukorszintet, tehát akinek cukorbetegsége van, mindenképp vegye figyelembe ezt a tényt, hogy elkerülje a hirtelen cukorszintesést. Ezt a hatást egy egészséges ember is érzékelheti, hiszen köztudott, hogy az alkoholtól éhes lesz az ember. Az étkezéshez fogyasztott alkohol étvágynövelő hatású. Az elfogadott napi ártalmatlan mennyiség férfiaknál 30 g alkohol, a nőknél ennek a fele. Arra is ügyelni kell, hogy ne éhgyomorra vessük bele magunkat a szilveszteri forgatagba.
Mindenki felelősségteljesen döntse el, hogy a közelgő szilveszteri bulikon fogyaszt-e szeszesitalt, és utána nem vállalja a sofőr szerepét, vagy inkább mellőzi az alkoholt, és épségben hazakocsikázik! Amennyiben utcán töltjük az ünnepet, gondoljunk arra, hogy az alkohol meggyorsítja a kihűlés folyamatát annak ellenére, hogy először úgy érezzük, átmelegít. Csak annyi időt töltsünk az utcán, amennyit bírunk, és jó melegen öltözzünk fel.
Szilveszter valóban a mulatság ideje, ám a vidám társaság minden tagja felelős a többiekért is. Sok mindent tehetünk, ha valakin mutatkoznak a részegség jelei. Az alkohol kivonja a vizet a szervezetből, így az érintettet érdemes megitatni szénsavmentes vízzel, esetleg gyümölcslével. Jót tesz ilyenkor néhány falat ennivaló, egy kis levegőzés. De mindenekelőtt: az ittas embert már ne kínálgassuk alkohollal, inkább akadályozzuk meg a további italozást.
A tűzijáték veszélyei
A szilveszteri ünnepségek másik egészségre való veszélyes forrása a petárdázás. Az újévi tűzijátékok által kibocsátott finompor mennyisége az egész évben nem tapasztalható csúcsértéket ér el, ami irritálhatja a légutakat, valamint erősíthet bizonyos egészségügyi problémákat. A tűzijátékok és petárdák használata komoly veszélyeket rejt, hisz robbanó hatásuknak köszönhetően súlyos sérüléseket okozhatnak. Kéz- és arcsérülések, halláskárosodás, égési sérülések mind gyakori következmények lehetnek. Az orvosi ellátás igénye teljesen elrontja a szilveszteri hangulatunkat, és ilyenkor nagy terhet róhat az egészségügyi rendszerre is.
A szilveszteri bulikon résztvevők felelősségvállalása és az egészségügyi, környezeti szempontok szem előtt tartása segíthet abban, hogy a szilveszteri ünneplés biztonságosabb és élvezetesebb legyen mindannyiunk számára.
Összeállította: Minier Csaba