Hogyan nyerhető búcsú a szentévben?

0
1102
Illusztráció. Ferenc pápa Urbi et orbi áldása (2023). Fotó: Vatican News

Az apostoli penitenciária 2024. május 13-án kiadott dekrétuma szerint a 2025-ös szentév során a hívők különféle feltételekkel teljes búcsút nyerhetnek el, ami bűneik teljes elengedését jelenti, valamint a tisztítótűzben levő lelkek javára is felajánlható. A búcsúhoz a hívőknek igaz bűnbánattal, szentgyónással és szentáldozással kell felkészülniük, valamint imádkozniuk kell a pápa szándékaira.

A hívek, mint a remény zarándokai, jubileumi búcsút nyerhetnek, ha elzarándokolnak egy meghatározott szent helyre, amelyet a jubileumi évre kijelöltek. A búcsú elnyerésének feltétele, hogy a hívek áhítattal vegyenek részt a szentmisén, ahol különösen a kiengesztelődésért, a bűnök bocsánatáért, a szeretet erényéért és a népek közötti harmóniáért imádkoznak.

A búcsút úgy is elnyerhetik a hívek, ha részt vesznek különféle liturgikus szertartásokon, mint például a keresztény beavatás szentségei (keresztelés, bérmálás), betegek kenetének kiszolgáltatása, igeliturgia, zsolozsma, vagyis az imaórák liturgiája (olvasmányos imaóra, reggeli dicséret, esti dicséret), keresztúti ájtatosság vagy rózsafüzér ájtatosság. Fontos, hogy a bűnbánati szertartásokat, amelyek egyéni gyónással zárulnak, a bűnbánati rítusban meghatározott formák szerint végezzék el.

A szentgyónás és a szentáldozás kötelező a búcsú elnyeréséhez.

Zarándoklatok és szent helyek felkeresése

A hívek teljes búcsút nyerhetnek, ha elzarándokolnak a jubileumi évre kijelölt szent helyekre: Róma négy nagyobb pápai bazilikájába – a vatikáni Szent Péter-, a lateráni Legszentebb Megváltó-, a Santa Maria Maggiore- és a falakon kívüli Szent Pál-bazilikába; Szentföld három jelentős templomába: a jeruzsálemi Szent Sír-, a betlehemi Születés- vagy a názáreti Angyali Üdvözlet-bazilikába, vagy más egyházi körzetekben a székesegyházak, illetve a helyi ordinárius által kijelölt templomok és szent helyek, amelyek szimbolizálják a megtérés és kiengesztelődés szükségességét.

Búcsúban részesülnek azok, akik elzarándokolnak a kijelölt templomokba, és ott imádsággal, elmélkedéssel és szentségimádással töltenek időt, amit a Miatyánk, a Hitvallás (bármely törvényes formában) elimádkozásával fejeznek be, valamint segítségül hívják a Szűzanyát.

Idősek, betegek, foglyok vagy azok, akik gondozó intézményekben ápolnak másokat szintén elnyerhetik a búcsút, ha lelkileg egyesülnek a zarándokokkal, elimádkozzák a Miatyánkot, a Hitvallást és más imákat a szentév céljainak megfelelően, felajánlva Istennek szenvedéseiket és életük nehézségeit.

Irgalmasság és vezeklés

A hívek jubileumi búcsút nyerhetnek azáltal is, ha lelkigyakorlatokon, népmissziókon vesznek részt, ha a Katolikus Egyház Katekizmusát és a II. vatikáni zsinat szövegeit tanulmányozzák. Fontos továbbá, hogy a hívek újra felfedezzék az irgalmasság testi és lelki cselekedeteit, hogy segítséget nyújtsanak a rászorulóknak (éhezők, szomjazók, betegek, foglyok, idősek stb.). A hívek lelki, szentségi és imádságos feltételek teljesítésével, valamint az irgalmasság testi és lelki cselekedetei révén naponta is elnyerhetik a teljes búcsút. Ezek a cselekedetek lehetnek a böjt, önmegtartóztatás, adományozás, illetve az önkéntes szolgálat formái. Emellett a péntek bűnbánati jelentőségének újrafelfedezése különösen fontos a jubileumi év szellemében.

A hívek igyekezzenek időt szentelni a közösségi önkéntes tevékenységekre, támogassák a rászorulókat, például a szegényeket vagy a magányos időseket. A jubileumi búcsú mindenki számára elnyerhető, aki ezekkel a cselekedetekkel tanúsítja bűnbánatát és szeretetét mások iránt.

Püspöki áldás

A püspökök teljes búcsúval járó pápai áldást adhatnak a székesegyházban, illetve a kijelölt jubileumi templomokban tartott főünnepség alkalmával, a jubileumi időszak legmegfelelőbb napján.

Napi két búcsú elnyerése

Annak ellenére, hogy naponta csak egy teljes búcsú nyerhető el, de ha a tisztítótűzben levő lelkek javára jótékonysági cselekedetet végeztek és ugyanazon a napon jogszerűen járulnak másodszor is szentáldozáshoz, második búcsút is elnyerhetnek, amelyet kizárólag az elhunytakért ajánlhatnak fel.

Forrás: Kovács Gergely érsek 2024/VIII. körlevele és a https://www.iubilaeum2025.va/ alapján

Az összeállítás megjelenik a Vasárnap hetilap 2025/1–2. lapszámában.