Az első évadot részvények eladásával finanszírozták, a második évad forgatása teljes egészében közösségi összefogásnak köszönhetően kezdődhetett el. A sorozat már bemutatása előtt sikerre volt ítélve. Több százezer támogató járult hozzá a film költségvetéséhez, ezzel a keresztény sorozat minden idők legnagyobb közösségi finanszírozással készült televíziós produkciója lett. Bár A kiválasztott/The Chosen az Amerikai Egyesült Államokban készült, hamar világhírűvé vált: több mint 50 nyelvre fordították le, és milliók nézték meg a világ minden tájáról. Epizódjai elérhetőek a Youtube.com-on és a The Chosen ingyenes alkalmazáson. A sorozat Jézus tanítványainak életét mutatja be. A producerek azt szeretnék elérni, hogy művüket több mint egymilliárd ember láthassa, és a világ minden országában sugározzák. Igyekeznek a nézőknek lehetőséget adni, hogy közelebbről megismerjék a bibliai alakokat, hiszen életre kelti az evangéliumot, hogy új szemszögből értelmezhessék Jézus történetét. A film emberközelivé teszi a szent képeken látható bibliai szereplőket.
Dallas Jenkins, a forgatókönyvíró és rendező elmondta, hogy A kiválasztott című sorozatot azért hozta létre, hogy megismertesse Jézus evangéliumi üzenetét, méghozzá vonzó és kreatív módon, a Szentírásban található történetekben lévő hiány(osság)okat pedig elképzelhetővé tegye.
A kiválasztott című televíziós sorozat nemzetközi jelenség, amely a Krisztusról és tanítványairól szóló jól ismert bibliai történeteket — meghívások, csodák, tanítások — meséli el, és beleszövi a Krisztus és tanítványai életéről szóló fiktív történeteket. Mi történik a kenyérsokasodás és az ördögűzés előtt és után? Hogyan függ össze mindez? A sorozat egy-egy epizódja gyakran két valódi evangéliumi történetet vesz alapul, és egy kitalált kapcsolattal fonja össze őket. A Kiválasztott világában például arról a férfiról, akit Jézus meggyógyít a bethesdai tónál, kiderül, hogy Simon, a zélóta testvére. Ez egy ügyesen kitalált mozzanat, és Loyolai Szent Ignácnak az evangéliumhoz fűződő képzeletbeli imáját idézi fel, a ,,mi lett volna, ha” elmélkedési módit. Mi lenne, ha a béna meggyógyítása és a forradalmár megtérése egyszerre történne?
2017-es debütálása óta a The Chosen négy évada jelent meg, jövő tavasszal készül az ötödik. Ez a legsikeresebb tömegfinanszírozású tévéműsor vagy film, amelyet valaha készítettek. Utah-ban és Texasban forgatták, mostanra a texasi Midlothianban kapott állandó otthont, több ezer ember jelentkezett önkéntes statisztának. Az első négy évad alatt a becslések szerint 200 millió néző látta a sorozatot, és 13 millió közösségi média követője lett. Idén nyáron a The Chosen alkalmazás az Apple TV áruház első helyezettje, az iOS mobilalkalmazások áruházában pedig a második legjobb ingyenes alkalmazás volt. A műsor annyira népszerű, hogy idén márciusban még egy Chosencont is rendeztek.
A kiválasztott (The Chosen) című film immár nemzetközi ,,jelenség”. A világszerte milliós rajongótábora mellett a sorozat Amerikában is szerzett magának rajongókat. Az America jezsuita magazin munkatársai mesélnek az alábbiakban kedvenc epizódjaikról.
Neveden szólítottalak, az enyém vagy
Jonathan Roumie Jézus-alakításában A kiválasztott című filmben az egyik legmeghatóbb elem a szelídség. Sajnos az evangéliumi szövegből hiányoznak a színpadi utasítások, így a Jézust játszó színészek magukra vannak utalva, és gyakran túlságosan sztoikusan, sőt apatikusan ábrázolják Krisztust. Ebben az átiratban azonban Roumie alakítása ragyog, és teljesebb képet ad Krisztusról, aki egyszerre emberi és isteni. A Messiást nemcsak bölcsnek és hatalmasnak látjuk, hanem olyannak, akit valóban megindított a könyörület (Mt 14,14).
A sorozat első epizódjában Mária Magdolna találkozik Jézussal, de ő csak az epizód utolsó perceiben jelenik meg. Ezt megelőzően Mária Magdolnát követjük végig szülővárosában, a gonosz szellemek nyomorúságától, megszállottságtól szenved. Az elszenvedett lelki fájdalmán kívül Máriát a közössége őrültnek, betegnek és mocskosnak látja. A kétségbeesés mélyén van, amikor Krisztus végül találkozik vele. Mária Magdolna ördögeinek kiűzésében Krisztus közvetlenül szól hozzá. Jézus lassan a kezébe veszi az arcát, és megismétli azokat a szavakat, amelyeket Isten Izaiás prófétára bízott (Iz 43,1):
Ezt mondja az Úr, a teremtőd, Jákob, az alkotód, Izrael: ne félj, mert megváltalak; neveden szólítalak: az enyém vagy.
Mária, akit elöntöttek az érzelmek, sírni kezd. Ahogy ezt látom, én is sírva fakadok. Ez a jelenet megragadja azt a pillanatot, amelyre mindannyian vágyunk a hitünkben, amikor a Szentírást már nem érezzük olyan távolinak, és mintha hallanánk, hogy Isten hozzánk, értünk beszél. Felidézi azt az elmélkedést, amiről Anthony de Mello SJ szólt: ,,nézd meg azt, aki néz téged”.
Noah Banasiewicz SJ, szerkesztőségi gyakornok
Nikodémus és Máté sebezhetősége
A kiválasztott hetedik epizódja elsősorban Mátét és Nikodémust követi, mindketten egyéni útjukon, Istenben keresik az igazságot. Bár tudtam, hogy az egyes emberek útja hogyan fog folytatódni (az évad végére csak az egyikük dönt úgy, hogy apostolként követi Jézust), az epizód mégis erőteljes volt a sebezhetőség és a Krisztusba vetett bizalom bemutatásában.
Nikodémus története a Jézussal való négyszemközti találkozásához vezet el bennünket. A félhomályos felvételeken a beszélgetés őszinte, és meglepett az a nyitottság és kíváncsiság, amelyet Nikodémus oly lelkesen tanúsít. A beszélgetés végül oda vezet, hogy Jézus megkéri Nikodémust, kövesse őt.
Ezzel a történettel párhuzamosan Máté megküzd azokkal a csodákkal, amelyeket Jézustól látott, és azzal, hogy mit jelenthetnek ezek az egykor rendkívül strukturált életére nézve, amit vámszedőként élt A meghívás, hogy csatlakozzon Jézushoz és tanítványaihoz, annak ellenére, hogy a római kormány által nagyon megvetett ügynök, megdöbbentő neki magának, a többi tanítványnak — és a közönségnek is.
Mélyen megindító volt látni Máté és Nikodémus sebezhetőségét ebben az epizódban. Megpróbálják összeegyeztetni hitüket és megélt valóságukat, küzdelmeik és kételyeik emberiek. Túlmutatnak a sajátos korszakukon. A többi tanítvány reakciója is átélhető; megkérdőjelezik, mit gondolhat Jézus, amikor ilyen embereket hív meg, hogy csatlakozzanak hozzájuk, de végül bíznak az ő ítéletében. Ez az epizód erőteljes emlékeztető arra, hogy mindannyian a saját egyéni utunkat járjuk, és folyamatosan Isten szeretetét és kegyelmét keressük.
Leilani Fuentes, Joseph A. O’Hare-ösztöndíjas
A kánai menyegző komor megközelítése
Egy bibliai történet, amelyet egész életedben hallottál, olvastál és elképzeltél: a kánai menyegző! Jézus első boldogító csodája! Megmenti az esküvőt! Nem volt több bor, és aztán… mégis volt! A Kiválasztott bemutatásában ez a látszólag jóindulatú és bájos történet testet és életet, komolyságot és előérzetet kap. Különösen az előérzet az, amely halványan, de tisztán, mint egy csengő, belengi. ,,Fiam, elfogyott a bor” — mondja Mária Jézusnak a sorozat első évada 5. epizódjában. Szünet. Jézus az anyjára néz. ,,Miért mondod ezt nekem?” Utalás arra, hogy Jézus tudja, hová vezet ez az egész. Előérzet a hangjában, és a kérdés, ami valójában nem is kérdés: ,,Miért mondod ezt nekem?”
Mert Jézus pontosan tudja, hogy Mária miért mondja ezt neki: azt mondja neki, hogy a menyasszony szüleinek elfogyott a bora (ami örök szégyenükre szolgálna), és azt akarja, hogy ő hozza helyre. Bizonyos értelemben azzal, hogy Mária arra kéri őt, gondoskodjon a nászválságról, arra kéri őt, hogy kezdjen el mindent. ,,Anyám, az én időm még nem jött el” — mondja neki Jézus. Még nem áll készen, vagy inkább nem áll készen arra, ami előtte áll. Ez a csoda fogja megkezdeni nyilvános szolgálatát, teljesen és maradéktalanul reflektorfénybe állítja őt. Még nem állok készen arra, hogy én legyek A MESSIÁS, és mindenki számítson rám, imádjon, kövessen, imádjon, imádjon, mindent tőlem akarjon….. És aztán ellenem forduljanak. Egy Krisztus, aki mélyen emberi és vonakodik a nehéz dolgoktól. Ki ne tudna azonosulni?
És akkor Mária szinte figyelmen kívül hagyja a súlyos és feszült szünetet, és azt mondja a szolgáknak: ,,Tegyétek, amit mond.” Aztán megtöltet velük tizenkét edényt vízzel…..
Joe Hoover SJ, a versrovat szerkesztője
Ki gyógyul meg?
A kiválasztott visszatérő témája, hogy Jézus miért dönt úgy, hogy egyes követőit meggyógyítja, másokat pedig nem. Ez nagy fájdalmat és értetlenséget okoz. Amikor például Péter felesége elvetél, Péterben forr a harag, miközben látja, hogy Jézus másokat meggyógyít. Vajon miért gyógyít meg Jézus olyan embereket, akiket alig ismer, de a hozzá legközelebb állókon miért nem segít?
A 3. évadban Jézus választ ad, és a válasz megértése egy életre szólhat. A többi apostollal együtt a ,,kis Jakabot” is kiküldte Jézus a környékbeli falvakba, hogy gyógyítsa a betegeket és a bénákat. Jakab azonban maga is sánta, ezért elgondolkodik, hogyan lehetséges ez? És felteszi a fájdalmas kérdést Jézusnak: ,,Miért nem gyógyítottál meg engem?”
Még mindig elgondolkodom Jézus válaszán. Azt mondja: ,,Amikor felfedezed magadban, hogy gyengeséged miatt igazi erőt találsz, és amikor ennek ellenére nagy dolgokat teszel a nevemben — a hatás nemzedékeken át fog tartani. Megértetted?”
Mindannyian hordozunk valamilyen sebet, némelyikük nyilvánvalóbb, mint a másik. És mindannyian elgondolkodtunk már azon, hogy egyszer vagy máskor miért éppen minket szemeltek ki, hogy ezt a keresztet hordozzuk. Ezekre a kérdésekre nincsenek könnyű válaszok, de Jézus azt mondja, hogy a válasz abban rejlik, ahogyan a sebeink összekötnek minket másokkal.
Megsebesültem, és most meg kell találnom a módját, hogy másoknak szolgáljak, akiket szintén megsebesítettek. Ez hitünk időtlen igazsága, amely erőteljesen életre kelt Jézus és a kis Jakab találkozásában A kiválasztottban.
Tim Reidy főszerkesztő-helyettes
Aki a fiatal Krisztusról gondoskodott
Amikor megláttam, elsírtam magam. Az epizód címe Orvos, gyógyítsd meg magad, de én mindig úgy gondolok rá, mint a Szent József-epizódra. A csúcspont az, amikor egy názáreti zsinagógában Jézus bejelenti, hogy ő a Messiás. A közösség tagjai megpróbálják ledobni őt egy szikláról.
De az epizód emlékezetembe égett részei Szent Józseffel kapcsolatosak. Ő ellentétben áll a közösséggel, amennyiben ő befogadta Jézust, ők pedig elutasították. Ami engem meghatott, az a gyengédség, amellyel az epizód Jézus és József egymás iránti szeretetét megörökíti.
Miután Jézus megkerülte az életét fenyegető veszélyt, meglátogatja József sírját, ahol felidéz egy pillanatot gyermekkorából. József a gyermek Jézusnak egy kantárt és egy kantárszárat ad, egy 40 generáción át öröklődő családi ereklyét, amely nemcsak a rabságuk, hanem a szabadságuk emlékét is őrzi, azt, ,,hogy az ígéret földjére vezették őket”. Jézus később ezt a kantárt fogja használni a szamárhoz, amelyen virágvasárnap Jeruzsálembe lovagol.
,,Jézus, tudom, hogy nem vagyok ugyanúgy az apád, mint a barátaid apja” – mondja József. ,,Ezt már megbeszéltük. Értett? De az a kiváltság és áldás, hogy a te életedet irányíthattam itt a földön, arra a rövid időre, ami megadatott nekem, ez a legnagyobb megtiszteltetés és ajándék, amit valaha is kérhettem….. Imádkozom, hogy helyesen cselekedjem veled, Jézusom.”
József szavai, amelyek hiányoznak az evangéliumokból, a szívembe vágtak. Apa vagyok, és számomra is ez volt ,,a legnagyobb megtiszteltetés és ajándék, amit valaha is kérhettem”. Imádkozom, hogy helyesen cselekedjem Jézus és a gyermekeim irányában.
J. D. Long García főszerkesztő
The Chosen. Amerikai történelmi filmsorozat Forgatókönyvíró: Dallas Jenkins, Ryan Swanson, Tyler Thompson; Zene: Dan Haseltine, Matthew S. Nelson; Operatőr: Akis Konstantakopoulos; Rendezte: Dallas Jenkins. Szereplők: Abe Bueno-Jallad (Nagy Jakab), Brandon Potter (Quintus), Elizabeth Tabish (Magdalai Mária), Erick Avari (Nikodémus), George H. Xanthis (János), Giavani Cairo (Taddeus Júdás), Janis Dardaris (Zohara), Joey Vahedi (Tamás), Jonathan Roumie (Jézus), Kirk B.R. Woller (Gaius), Lara Silva (Éden), Nick Shakoour (Zebedeus), Noah James (András), Paras Patel (Máté), Shaan Sharma (Sámuel), Shahar Isaac (Simon), Vanessa Benavente (Mária, Jézus anyja), Walker Ross Jordan (Ifjabb Jakab)
Fordította és összeállította Bodó Márta