Ferenc pápa december 9-én az Apostoli Palotában fogadta a Pápai Lateráni Egyetemen zajló, a teológia jövőjét megvitató nemzetközi konferencia résztvevőit, és arra kérte a teológusokat, hogy a hitben gyökerező teológia kreatív és befogadó megközelítését dolgozzák ki, hogy a mai, ideológiától és polarizációtól sújtott társadalomban is releváns legyen.
A szentatya a december 9–10-én lezajlott, a Teológia Jövője Nemzetközi Kongresszus által szervezett Örökség és képzelet című konferencián részt vevő, közel 500, minden kontinenst képviselő teológussal, egyetemi dolgozókkal találkozva hangsúlyozta, hogy az egyetemeknek és a teológiai képzéseknek nyitottnak kell lenniük azok előtt, akik „bekopogtatnak” az intézményeik ajtaján. „Készüljetek fel erre. Végezzenek fantáziadús kiigazításokat tanulmányi programjaikban, hogy a teológia mindenki számára hozzáférhető legyen” – mondta a pápa a kongresszus résztvevőinek a vatikáni Apostoli Palotában hétfőn tartott zártkörű audiencián.
„Mindenki taníthat nekünk valamit.” (Ferenc pápa)
Ferenc pápa megjegyezte, hogy „egyre több férfi és nő jelentkezik az egyetemi programokra érett korban”, és azt mondta, hogy a teológia útikalauz lehet az élet értelmét kereső emberek számára. „Az életközép különleges időszak – mondta. – Ekkor az ember általában bizonyos szakmai biztonságot és érzelmi stabilitást élvez, de egyben olyan időszak is, amikor a kudarcok fájdalmasan érződnek, és új kérdések merülnek fel a fiatalkori álmok elhalványulásával.” „Amikor ez megtörténik, az emberek elhagyatottnak vagy akár zsákutcába jutottnak is érezhetik magukat – életközépi válságba kerülnek – folytatta a pápa. – Ilyenkor érzik, hogy meg kell újítaniuk a keresést, ha tétován is, talán még segítő kéz által is. A teológia lehet a kalauzuk ezen az úton!”
„Gondoskodjatok arról, hogy ezek a nők és férfiak a teológiában nyitott kapukat találjanak, olyan helyet, ahol folytatni tudják útjukat, ahol kereshetnek, találhatnak, és újra kereshetnek” – tette hozzá a szentatya.
Hétszázötven évvel Aquinói Szent Tamás és Bonaventura után
A Kulturális és Oktatási Dikasztérium által támogatott kétnapos kongresszus célja az volt, hogy reflektáljanak arra, hogyan lehet elsajátítható a múlt nemzedékek nagy teológiai öröksége, és újragondolják annak jövőjét. Az egyház idén ünnepli Aquinói Szent Tamás és Szent Bonaventura halálának 750. évfordulóját.
Ferenc pápa e két ünnepelt középkori katolikus teológus tanításaira támaszkodva mondta: „Minden teológia a Krisztussal való barátságból és az ő testvérei, nővérei és világa iránti szeretetből születik.”
„Tamás azt mondja nekünk, hogy nem egyetlen érzékünk van, hanem több és sokféle érzékünk, hogy a valóság ne kerüljön el minket – mondta. – Bonaventura azt állítja, hogy amennyiben valaki hisz, remél és szereti Jézus Krisztust, akkor visszanyeri a hallást és a látást…, a szaglást…, az ízlelést és a tapintást.”
Az ideológiával ellentétben a teológia nem „laposítja el” a valóságot
Az audiencia során a szentatya elmondta, hogy a teológia és más tudományágak – köztük a filozófia, az irodalom, a művészetek, a matematika, a történelem, a jog, a politika és a gazdaság – összekapcsolása szükséges ahhoz, hogy a tudomány ne „lapítsa a valóságot” egyetlen eszmére vagy ideológiára redukálva azt. „A valóság összetett, a kihívások változatosak, a történelem tele van szépséggel, ugyanakkor a gonoszság is beárnyékolja – mondta a pápa. – Ezeknek a diszciplínáknak élesztőként erjedniük kell, mert mint a test érzékszerveinek, mindegyiknek megvan a maga sajátos funkciója, mégis szükségük van egymásra, mert, ahogy Pál apostol rámutat: »Ha az egész test egy szem lenne, hol lenne a hallás? Ha az egész test hallás lenne, hol lenne a szaglás?« (vö. 1Kor 12,17)”
A csak férfiak által művel teológia hiányos
A pápa megköszönve a teológusok diszkrét és alázatos munkáját, amely által Krisztus és az ő evangéliuma fénye felszínre kerülhet, a nők jelentős szerepét is hangsúlyozta a teológiai gondolkodás továbbfejlesztésében. „Ez egy olyan utazás, amelyre önöknek, mint mindkét nemet képviselő teológusoknak együtt kell vállalkozniuk” ľ mondta a jelen lévő dékánoknak, professzoroknak és kutatóknak.
„Vannak dolgok, amelyeket csak a nők értenek, és a teológiának szüksége van a hozzájárulásukra. A csak férfiak által művelt teológia hiányos. Még hosszú út áll előttünk e téren.”
Kristina Millare / Catholic News Agency; Lisa Zengarini / Vatican News
Fotók: Vatican Media