Ferenc pápa: A Notre-Dame újranyitása az egyházi megújulás jele

0
106
Fotók: Vatican News, MTI

A párizsi székesegyház újra régi szépségében ragyog. December 7-én, a pusztító tűzvész után öt évvel ismét megszólaltak a párizsi Notre-Dame-székesegyház harangjai, a katedrális kapuit Laurent Ulrich, a francia főváros érseke nyitotta meg pásztorbotjának ütéseivel. A szentatya üzenetében, amelyet Celestino Migliore nuncius olvasott fel, köszönetet mondott a sok szakember, kézműves munkájáért, akik a helyreállítás során hiteles „lelki utat” tettek meg. A pápa arra hívja meg a megkeresztelteket, akik belépnek a katedrális kapuin: nyerjék vissza az elődjeiktől kapott hit örökségét.

Az eseményen jelen volt Emmanuel Macron francia elnök és felesége, a város polgármestere, Ana María Hidalgo Aleu kíséretében. A 2019. április 15-i szörnyű tűzvészt követően több mint kétezer mesterember, építész és mérnök, valamint 250 cég vett részt a hatalmas helyreállítást igénylő munkálatokban. A katedrális homlokzatán óriási, kivilágított felirat hirdette: „Merci”, „Köszönjük”.

A Notre-Dame újjászületik

Mintegy 1500-an voltak jelen, közöttük 13 francia püspök, két keleti pátriárka, egy ortodox metropolita és a Szent Sír lovagjai. Öt percig tartó, dübörgő taps tört fel több tucatnyi tűzoltó jelenlétében. Állva tapsoltak az állam- és kormányfők, akik a világ minden részéről érkeztek, hogy részt vegyenek a francia főváros e történelmi eseményén. „Ebben a pillanatban visszaadjuk ezt a templomot a kereszténységnek, Franciaországnak és a világnak. Ma este a Notre-Dame újjászületik” – hangsúlyozta beszédében Macron francia elnök, aki mellett Donald Trump amerikai elnök állt. „Az ígéretet, hogy a meghatározott ötéves cikluson belül maradunk, betartottuk” – mondta a megnyitás alkalmából Ulrich érsek, akihez Ferenc pápa üzenetet intézett a történelmi esemény alkalmából.

Ma a szomorúságot az öröm váltja fel

Ferenc pápa nagy örömmel csatlakozott gondolatban és imában Laurent Ulrich érsekhez, az összegyűlt hívekhez, a jelenlévőkhöz ezen az ünnepélyes napon, amikor a székesegyházat újból megnyitják az istentisztelet számára. A pápa felidézte az épületet öt évvel ezelőtt súlyosan megrongáló szörnyű tűzvészt, amelynek emléke még mindig élénken él. Megrendítőnek nevezte üzenetében annak a kockázatnak a veszélyét, hogy eltűnik a keresztény hit és építészet egy remekműve, a francia nemzet történelmének évszázados tanúsága. Ma a szomorúságot és a gyászt felváltja az öröm, az ünneplés és a dicsőítés – hangsúlyozta a szentatya.

Ferenc pápa üzenetében tisztelettel adózott mindazoknak, különösen a tűzoltóknak, akik bátran fáradoztak munkájukkal, hogy megmentsék ezt a történelmi emlékművet a pusztulástól. Tisztelettel adózott a hatóságok elszánt elkötelezettségének, valamint a helyreállítást támogató nemzetközi nagylelkűségnek. Nagyon bátorító, hogy ez a lelkesedés nemcsak a művészethez és a történelemhez való ragaszkodás jele, hanem azt is kifejezi, hogy egy ilyen épület szimbolikus és szakrális értéke még mindig széles körben elismert – mutatott rá a szentatya.

Tisztelettel adózott továbbá mindazoknak, akik szakértő munkájukkal nagylelkűen mindent megtettek azért, hogy a Notre-Dame-székesegyház ismét régi fényében pompázzon, hogy a múlt gazdaságait megőrizzék és továbbfejlesszék. A pápa még ennél is szebbnek nevezte, hogy olyan sok munkás és kézműves mesterember a restaurálás kalandját valóságos „lelki utazásként” élte meg. Apáik nyomdokaiba léptek, akik azért tudtak ilyen remekművet építeni, mert munkájuk során megélték hitüket.

A hívek a székesegyház élő kövei

A pápa annak a kívánságának adott hangot, hogy ennek a csodálatos templomnak az újjászületése legyen az egyház megújulásának prófétai jele Franciaországban. Arra szólította fel a megkeresztelteket, akik örömmel lépnek be ebbe a katedrálisba, hogy joggal legyenek büszkék és szerezzék vissza hitük örökségét. „Kedves párizsi és franciaországi hívek, ez a ház, amelyben Mennyei Atyánk lakik, a tiétek: ti vagytok az élő kövei” – írta üzenetében a pápa. Elődjeik a hitben őnekik építették. A Notre-Dame-székesegyház ábrázolásai és szimbólumai vezessék őket az emberré vált Istennel való találkozás felé, hogy újra felfedezzék végeláthatatlan szeretetét.

A székesegyház látogatóit fogadják mindig testvérként

A párizsi Notre-Dame-székesegyházat hamarosan újra hatalmas tömegek fogják látogatni és csodálni, mindenféle körülmények, háttér, vallás, nyelv és kultúra képviselői, akik közül sokan életük értelmét keresik. A pápa tudatában van annak, hogy a kapukat szélesre tárják előttük, nagylelkűen és szabadon, testvérkén fogadják majd őket. A keresztény közösség tanúságtételének köszönhetően a látogatók tapasztalják meg annak az örömét, hogy megismerhetik és szerethetik az Urat, aki közel jött hozzánk, aki együttérző és gyengéd. Ferenc pápa Laurent Ulrich párizsi érsekhez intézett, 2024. november 21-én keltezett üzenetét a franciaországi helyi egyházra és Franciaország egész népére, a jelenlévőkre adott szívből jövő áldásával zárta, kérve számukra a párizsi Miasszonyunk oltalmát.

Forrás: Vertse Márta, Vatican News

MEGOSZTÁS