Együtt építjük

Sajtóapostolok találkozója Vácon

0
135
Fotó: Voiticsek Árpád

Az egyházközségi lapok és honlapok szerkesztőinek, a plébániák, egyházmegyék, szerzetesközösségek kommunikációjába bekapcsolódó munkatársaknak XXII. országos találkozóját Vácon tartotta a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége (MAKÚSZ) és a Magyar Kurír november 15. és 17. között. A szombati nap egyben a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és a MAKÚSZ közös váci szakmai napja is volt. A péntektől vasárnapig zajló eseménynek az Althann Vendégház adott otthont.

Huszonkettedik alkalommal hirdette és szervezte meg a MAKÚSZ és a Magyar Kurír továbbképzés, kapcsolatépítés, tapasztalatcsere céljából a sajtóapostolok találkozóját, melynek ezúttal Vác adott otthont. Olyan elkötelezett emberek gyűltek össze, akik hosszú évek óta írják, szerkesztik plébániájuk, egyházmegyéjük honlapját, újságát, illetve vesznek részt sajtóreferensként, munkatársként egyházmegyéjük, szerzetesrendjük kommunikációs feladataiban. A résztvevők nagy része Magyarország különböző egyházmegyéiből érkezett az eseményre. Az Erdélyi Mária Rádiót Karácson Tibor műsorigazgató, Szűcs Tímea a szatmári stúdió felelőse, valamint jómagam, a cikk szerzője képviseltük. A nagyváradi egyházmegyéből a Szent László-plébánia munkatársai voltak jelen.


 A találkozó első napján, pénteken, a délutáni megérkezést követően, a váci püspöki palotát tekintettük meg idegenvezetéssel, melynek házigazdája Marton Zsolt megyés püspök volt. A  klasszicizáló barokk püspöki palota és a hozzá kapcsolódó kert a hajdani püspökváros középpontjában, Vác belvárosában helyezkedik el. A körbevezetés során megtudtuk, hogy történetének csaknem 250 éve alatt 21 püspök, illetve kormányzó lakta a palotát, amely már országos jelentőségű műemlék. A palota jelenleg is püspöki lakhelyként működik, és máig őrzi múltjának különleges tárgyi, szellemi értékeit. A vacsorát követően Hogy vagy? körrel zárult az első nap, melynek keretében kötetlenebb formában is találkozhattunk, közelebbről is megismerhettük egymás munkásságát, annak kihívásait és örömeit.


A második nap programját a váci egyházmegye bemutatkozója nyitotta, melynek elején Marton Zsolt megyés püspök köszöntött bennünket, résztvevőket, kiemelve és beszédét ráépítve a jelmondatukra, mely sokatmondó üzenettel bír: Együtt építjük (Istennel és másokkal is). Nyitottságából és közvetlenségéből adódóan, mindannyiunkhoz kollégaként szólt, mely számunkra külön megtiszteltetés volt. A megyés püspök köszöntője után Szikora József MAKÚSZ-elnök is szólt hozzánk. A megnyitó beszédeket követően Gáborné Haáz Andrea egyházmegyei kommunikációs vezető mutatta be a váci egyházmegye kommunikációs csapatát. Bemutatójából megtudhattuk, hogy az egyházmegye általános céljai között szerepel az eseményekről való hiteles tájékoztatás, a püspök pozitív imázsának alakítása, a központi egyházmegyei intézmények munkájának bemutatása, jó közösségi példa felmutatása, a hívek elkötelezettségének erősítése, valamint evangelizáció – missziós szolgálat. Értékeik kiemelkedő módon mutatják mindazt, ahogyan mások szolgálatában élnek és dolgoznak az egyházmegye munkatársai: a hitelességet, az egyházhűséget, a személyességet, az elérhetőséget, a szakmaiságot és a közérthetőséget képviselve. A vetített bemutató utolsó diája a kihívásokkal kapcsolatos kérdéseket tartalmazta, melyen sokan, sokféle módon elgondolkodtunk: Tudunk-e hitelesen kommunikálni az egyházban? Tudjuk-e evangelizációs céllal használni a közösségi felületeinket? Tudunk-e megújulni, tanulni? Számomra fontos és mai kérdések ezek, hiszen nap mint nap szembesülünk az újabbnál újabb, sokszor engem is meghaladó technikai újdonságokkal, amit amennyiben nem használunk jól és hatékonyan, a mondanivalónk sem ér célba. Legalábbis a szívig biztosan nem.


A következő blokk elején, Galambos István, az NMHH Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóság igazgatóhelyettese köszöntött bennünket, melyet Toót-Holló Tamás, Hogyan keress és találj? – Keresőoptimalizálásra alkalmas eszközök használata az online újságírásban című előadása követte, melyből megtudtuk: a keresőoptimalizálás (SEO, az angol Search Engine Optimization rövidítése) a weboldalak és online tartalmak olyan technikai és stratégiai összessége, amelyek célja, hogy javítsák a weboldal láthatóságát a keresőmotorok találati listájában. A SEO lényege, hogy minél magasabb helyezést érjünk el a keresőmotorok (mint pl. a Google) organikus találatai között, ezáltal növelve a weboldal látogatottságát és a potenciális ügyfelek számát. A keresőoptimalizálás a keresőmotorok algoritmusainak változásaival és a felhasználói szokások alakulásával együtt folyamatosan fejlődik. A jól megvalósított SEO stratégia hosszú távon segíthet abban, hogy növeljük online jelenlétünket és elérjük céljainkat. Az előadó ugyanakkor beszélt a mai világot uraló mesterséges intelligenciáról is, melynek pozitív hatásait sem árt figyelembe venni. Számot kell vetni az új trendekkel, ugyanakkor nem szabad szem előtt téveszteni az örök értékeket – tette hozzá Toót-Holló Tamás. A következő előadást Gianone Péter tartotta, Ellenszélben is tudatosan – kommunikációs alapvetések krízis idején címen. A téma kapcsán két alapvető kérdést tett fel az előadó: Mi a következménye annak, ha némák maradunk? Mi a következménye annak, ha megszólalunk? A kérdéseket nyitva hagyom olvasóink előtt, hadd gondolkodjanak, emésszék meg. Az előadás elsősorban a krízis idején történő, nagyon nehéz és érzékeny kommunikációt taglalta, melynek kulcsmondata számomra ez volt: A krízisben nemcsak kommunikálni kell, meg kell oldani a problémát. Személyes tapasztalataim szerint, ezt a legnehezebb meglépni, hiszen krízis esetén nem igazán tudunk jól és hatékonyan kommunikálni. Ilyen esetekben – ahogy azt az előadó is kiemelte – mérlegelni kell, hogy mekkora tűzzel válaszolunk vissza. A belső és külső kommunikáció kapcsán pedig fontos, hogy a belső kommunikáció mindig megelőzze a külsőt.


 Az ebéd után Marti Zoltán, a 777blog főszerkesztője, az MTVA Online Igazgatóság igazgatója tartott előadást, Egy sikeres keresztény online tér és ami mögötte van címmel, aki közérthetően és fiatalosan mutatta be tevékenységüket és sikerüket. A 777 szerkesztői és szerzői a keresztény történelmi egyházakhoz tartoznak: többségük római katolikus, de van közöttük református és evangélikus is. Céljuk az volt, hogy létrehozzanak egy olyan oldalt, amely korábban még Magyarországon nem volt: a keresztény értékek mellett elköteleződve híreket közölnek, interjúkat készítenek, blogolnak, zenét ajánlanak, programlehetőségeket mutatnak be. Két nagy pillérük a hírek – amelyek kerülik a napi politikát, de nem apolitikusak, – valamint a blogok, amelyekben szerzőik írják le véleményeiket, avatják be az oldal olvasóit életükbe. Vannak közöttük egyházi és világi személyek is, különböző korosztályból, de nagyon hasonló értékrenddel. Facebook oldalukon napi bátorításokat, igéket, szép és érdekes képeket és rövid gondolatokat is közzétesznek. A délutáni előadások sorát Kuzmányi István, a Magyar Kurír és az Új Ember igazgató főszerkesztője, diakónus folytatta, aki a paphiányról beszélt a katolikus médiában. Az előadásból, sok más értékes gondolat mellett, én a következőt hoztam haza: katolikusnak lenni a valóság szeretetét jelenti. Hogy ezt ki hogyan éli meg vagy értelmezi úgy a hivatásában, mint a mindennapi életében, arról érdemes lenne egy újabb előadást tartani.

A szombati nap előadás-sorozatát kerekasztal-beszélgetés zárta a kommunikáció kihívásairól, a családról és az életről, melynek meghívottjai Puskás Balázs, a Váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága főigazgatója; Keresztes Ilona kommunikációs szakember, az Együtt az Életért Egyesület alelnöke; Bodó Mária, a Duna csatorna Agapé című műsorának felelős szerkesztője voltak. A beszélgetést Szikora József moderálta. Szó volt életvédelemről, eutanáziáról, házasságról, az életről, mint Isten ajándékáról és legnagyobb csodájáról, valamint a családi életre nevelésről. A kerekasztal-beszélgetés alatt, mintha megfagyott volna a levegő a terembe. Annyira mély, személyes és tabu kérdéseket döntögetett, amelyekkel nem igazán tudunk mit kezdeni a mindennapjaink során. Nehezen vagy aligha nézünk szembe az élet végével, ahogy azzal a ténnyel sem, hogy világszerte napi hány magzat élete kerül veszélybe. Néha az az érzésem, amit a kerekasztal résztvevői közül valaki megfogalmazott: tejbegrízbe megkapott vallásosságban élünk. A sok más minden mellett, ezt is magammal hoztam, haza: Én, hogy állok és mit kezdek a tejbegrízbe megkapott vallásosságommal? A találkozó második napját a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény Örökség című állandó kiállításának megtekintése zárta, mely művészi értékű ötvöstárgyakat, liturgikus eszközöket, festményeket, szobrokat, metszeteket és bútorokat láthatunk, amelyek a nagy elődök, püspökök és főpapok tevékenységéhez kapcsolódnak. Különlegesen gazdag a liturgikus textilgyűjteménye. Ha bárki az olvasók közül Vácra tesz látogatást, ezt a gyűjteményt mindenképp nézze meg. Érzéseket, gondolatokat, múltat, jelent és jövőt sző egybe, egy, és sokszor több fonallal. Vasárnap, az október elején újra megnyitott váci székesegyházban vettünk részt szentmisén, melyet követően Gáborné Haáz Andrea kommunikációs vezető bemutatta a székesegyházat. A sajtóapostolok XXII. találkozója kiértékelő körrel zárult. Mi tetszett, mit hiányoltunk, mit hozunk haza a batyunkban? Én személy szerint reményt és motivációt, hogy mindig van miért küzdeni és előre menni. Életszagot, hogy ne felejtsem el, milyen amikor nem érzem a sót és a borsot az ételben. A nyomtatott sajtó ízét és zamatát, a kommunikáció hatékonyságát és érzékenységét. A váci egyházmegye kiemelkedő és sokrétű tevékenységét, valamint elkötelezett munkatársakat az egyház iránt. Mosolyokat, új ismeretségeket, közösen megélt magasságokat és mélységeket. Nem utolsó sorban pedig a váci egyházmegye jelmondatát: Együtt építjük, amit én most kérdésként tennék fel: Valóban együtt építjük Isten országát?
 
Ferencz Emese

Fotó: Ferencz Emese, Voiticsek Árpád