Felújították a csatádi templom orgonáját

0
50
Fotók: a temesvári egyházmegye honlapja

Advent harmadik vasárnapján (Gaudete vasárnap), december 15-én a csatádi (Lenauheim) római katolikus templomban áldják meg a templom felújított orgonáját. Az ünnepi szentmisét Pál József Csaba temesvári megyés püspök mutatja be, koncelebrál Cristinel Balan plébános. A szentmise zenei szolgálatát a temesvári Exultate énekkar látja el Bajkai-Fábián Róbert vezetésével, orgonán kísér Franz Metz.

A lenauheimi értékes történelmi orgona a főoltárral együtt egy osztrák kolostortemplomból származik és a 19. század elején került Csatádra. Mivel a főoltáron az 1783-as évszám olvasható, feltételezhető, hogy az orgona is ebből az időből származik. Abban az időben az orgona csak egy manuállal és pedállal rendelkezett, és „hátulról játszottak” rajta, vagyis a konzol az orgona hátsó falán volt elhelyezve. Franz Anton Wälter temesvári orgonaépítő ezt az orgonát megnagyobbította és a csatádi templomban helyezte el. A tisztán mechanikus hangszer két manuállal, egy pedállal és tizenhat regiszterrel rendelkezik. Az orgonaszekrény eredetileg sötétzöld színű volt, gazdag aranyozott díszítéssel. A manuál rövid oktávja szintén jellemző a korabeli bánsági orgonákra.

Az év elején Péter Sándor erdélyi orgonaépítő teljesen szétszerelte és műhelyében felújította az orgonát. Az első világháborúban háborús célokra rekvirált homlokzati sípokat, amelyeket 1920 után csak ideiglenesen cserélt ki a Wegenstein cég, szintén új sípokra kellett cserélni. Az orgona teljes mechanikáját és regisztertraktusát részben át kellett építeni vagy javítani. Egy új elektromos fúvókát is beszereltek.

A templomtól nem messze található a Nikolaus Lenau költő tiszteletére állított emlékmű, amelyhez egy múzeum is tartozik. A költőt ma is álló római katolikus templomban keresztelték meg. A temesvári székesegyház karmestere, orgonaművész, zenetudós és pap Járosy Dezső (1882–1932) szintén Csatádról származott, és első orgonaleckéit ezen az orgonán kapta. A második világháború után Josef Gerstenengst, aki később a bukaresti Szent József-székesegyház orgonistája lett, szintén itt dolgozott káplánként és naponta több órát gyakorolt ezen a hangszeren.

Az értékes történelmi orgona felújítását a Gerhardsforum Banater Schwaben e.V., a Landsmannschaft Banater Schwaben e.V. és a HOG Lenauheim finanszírozta.

Forrás: Franz Metz/a temesvári egyházmegye honlapja