Merényletkísérlet során megsebesítették Donald Trump korábbi amerikai elnököt a pennsylvaniai Butlerben helyi idő szerint szombaton késő délután. A település közelében tartott nagygyűlésen az elnökjelölt beszédének megkezdése után mintegy 6 perccel történt az incidens, számol be róla az MTI. Donald Trump a tompa lövéshangok után a füléhez kapott, majd az emelvény mögé bukott, ezután a védelmét ellátó titkosszolgálat ügynökei körbevették. Az amerikai püspökök és a Szentszék is nyilatkozatban ítéli el a politikai erőszakot.
Az incidenst követően, a biztonsági személyzet és a hatóságok közbelépése után a korábbi amerikai elnököt, republikánus elnökjelöltet védőgyűrűben vitték le a színpadról, és konvoja elhagyta a helyszínt. Kórházba vitték, ahol ellátták a sérülését. Időközben Donald Trump már elhagyta a kórházat. A korábbi amerikai elnök a jobb fülénél sérült meg. A közönségből egy ember meghalt, két másik résztvevő pedig súlyos sérülést szenvedett. A támadó is életét vesztette, a titkosszolgálat emberei lőtték le.
A hatóságok helyi idő szerint szombaton éjfélkor tartott sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a támadó a Pennsylvania állambeli Butler településen tartott nagygyűlés elkerített területén kívül, mintegy 130 méterre, egy épület tetején helyezkedett el. A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI), és Pennsylvania állam rendőrségének tájékoztatóján megerősítették, hogy a nyomozás merényletkísérlet miatt zajlik.
A Fehér Ház szombaton késő este közölte, hogy Joe Biden amerikai elnök telefonon beszélt Donald Trumppal. Az elnök szombaton az esti órákban újságírók előtt rövid nyilatkozatban ítélte el a történteket, amivel kapcsolatban azt mondta, hogy erőszaknak nincs helye Amerikában.
Donald Trump közleményben mondott köszönetet az amerikai titkosszolgálat őt védő embereinek, valamint a rendvédelmi szervek minden tagjának a gyors beavatkozásért a Pennsylvania állambeli választási gyűlésén történt támadást követően szombaton. A republikánus elnökjelölt a Truth Social-oldalán közzétett nyilatkozatában részvétet nyilvánított az ellene irányuló merényletkísérletben életét vesztett ember családjának, valamint a közönség súlyos sebesülést szenvedett tagja hozzátartozóinak is.
Donald Trump hihetetlennek minősítette, hogy ilyen cselekmény megtörténhet az Egyesült Államokban. Egyúttal arról is beszámolt, hogy a golyó a jobb fülét érte. „Rögtön tudtam, hogy valami nincs rendben, amikor meghallottam a süvítést és a lövések hangját, majd azonnal éreztem, ahogy a golyó felszakítja a bőrt” – fogalmazott a korábbi amerikai elnök.
A merényletkísérletet általános elítélés fogadta, a politikai szimpatizánsok, a rivális elnökjelölt, a különböző országok és politikai szervezetek vezetői egyöntetűen az erőszak ellen szólaltak fel az elmúlt órákban. Az egyház képviselői is elítélik az erőszakot.
Az amerikai püspökök elítélik a politikai erőszakot
A Vatican News híradása szerint az Egyesült Államok Katolikus Püspöki Konferenciájának elnöke, Timothy Broglio érsek a támadás után kiadott nyilatkozatában azt mondta: „Püspök testvéreimmel együtt elítéljük a politikai erőszakot, és imáinkat ajánljuk fel Trump elnökért és azokért, akiket megöltek vagy megsebesítettek. Imádkozunk országunkért is, és a politikai erőszak végéért, amely soha nem jelent megoldást a politikai nézeteltérésekre”. Broglio érsek meghívott minden jóakaratú embert, hogy csatlakozzon hozzájuk, és imádkozzanak a békéért az országban, ugyanakkor Mária, Isten Anyja és Amerika védőszentjének imáit kérte.
David Zubik pittsburghi püspök, akinek az egyházmegyéjéhez tartozik Butler városa, mély megdöbbenését fejezte ki a lövöldözés kapcsán, amely „az egyik templomunkkal szemben történt”. Imákat kért „mindenki egészségéért és biztonságáért, gyógyulásért és békéért, és azért, hogy véget érjen az erőszak légköre a világunkban”.
A Szentszék aggodalmát fejezi ki
A Szentszék vasárnap késő délelőtt kiadott nyilatkozatában „aggodalmát fejezte ki a tegnap esti erőszakos cselekmény miatt, amely megsebzi az embereket és a demokráciát, szenvedést és halált okozva”.
A nyilatkozat a továbbiakban úgy fogalmaz, hogy a Szentszék egyesül az amerikai püspökök imájával, amelyet „Amerikáért, az áldozatokért és az ország békéjéért” ajánlanak fel, hogy „az erőszakosok indítékai soha ne győzedelmeskedjenek”.