Szudán püspökei figyelmeztetnek a háború miatti hatalmas szenvedésekre

0
236
Illusztráció (Israel Palacio / Unsplash)

A Szudáni Katolikus Püspöki Konferencia (SCBC) ülése után június 30-án kiadott közleményükben a püspökök vészharangot kongatnak a szudáni társadalom szerkezetét szétmorzsoló erőszak és gyűlölet hiteltelen mértéke miatt.

Nem tudunk elhatárolódni attól, ami Szudánban történik az országban 2023 áprilisában kitört háború óta – hangsúlyozzák a szudáni katolikus püspökök, akik „a mindkét fél által elkövetett szörnyű háborús bűnökről és emberi jogi visszaélésekről” beszélnek. A Szudáni és Dél-Szudáni Katolikus Püspöki Konferencia szombaton, a Jubában lezárult találkozót követően kiadott közleményében a főpásztorok a háború leállítására, a humanitárius segítségnyújtásra, a béke támogatására és a konfliktus utáni rehabilitációra, rekonstrukcióra és a traumák gyógyítására való felkészülésre szólítanak fel.

15 hónapja dúló háború

A Szudáni Fegyveres Erők (SAF) és a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) félkatonai szervezet közötti hatalmi harc 2023 áprilisában széles körű konfliktussá fajult. Óvatos becslések szerint a konfliktusban legalább 15 500 ember vesztette életét, míg egyes becslések szerint akár 150 000 ember is meghalhatott. Szudán már a konfliktus előtt is súlyos humanitárius válságot élt át, közel 16 millió ember szorult humanitárius segítségre. Jelenleg 25 millió ember – Szudán lakosságának több mint fele – szorul rá, köztük mintegy 12 millióan, akik otthonuk elhagyására kényszerültek, és akik jelentések szerint visszaélések áldozatai a humanitárius jog teljes figyelmen kívül hagyásával.

Hihetetlen mértékű erőszak és gyűlölet

A szudáni püspökök azt írják sajtóközleményükben, hogy „a szudáni társadalom szövete szétszakadt, az emberek sokkos, traumatizált állapotban vannak, és teljesen megdöbbenve állnak az erőszak és a gyűlölet mértéke láttán”. „Ez nem egyszerűen két tábornok háborúja – olvasható a nyilatkozatban. – A hadsereg elválaszthatatlanul beágyazódott az ország gazdasági életébe, és mind a Szudáni Fegyveres Erők, mind a Gyorsreagálású Támogató Erők rendelkeznek a szudáni és a nemzetközi gazdag elithez tartozó személyekből álló hálózattal és kartellekkel, akik hasznot húznak a gazdaság különböző ágazatai feletti ellenőrzésükből.” Azon túl, hogy a püspökök a mindkét fél által elkövetett szörnyű háborús bűnökről és emberi jogi visszaélésekről szólnak, rávilágítanak arra, hogy az emberek borzalmas humanitárius katasztrófát szenvednek el egy olyan helyzetben, amelyben „még csak a nyoma sem látszik a béke iránti párbeszéd fényének, ami reményt adhatna a szudániaknak”. Aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy a harcoló felek vezetői nem állnak készen a békére. A főpásztorok szerint eljött az idő, hogy gondoljanak a népre és a nemzetre, megjegyezve, hogy „minél többen szóródnak szét, annál inkább nő a gyűlölet a különböző szudáni etnikai csoportok között”.

Hála a pápa felhívásaiért és aggodalmáért

A Szudáni és Dél-Szudáni Püspöki Konferencia közös nyilatkozatában a főpásztorok hálájukat fejezik ki Ferenc pápának, amiért többször is kifejezte aggodalmát Szudánnal és szomszédjával kapcsolatban, valamint a békéért és a menekültek védelméért szóló felhívásaiért. Felemelik szavukat a Szudánban ártatlan civilek ellen elkövetett atrocitások elítélése érdekében: „Elítéljük a civilek meggyilkolását, megerőszakolását és kifosztását bármely oldal részéről, és felhívást intézünk a felelősségre vonásért bűneikért.” Végül csatlakoznak a pápa felhívásához a békére és a párbeszédre, valamint felhívást intéznek a harcban részt vevőkhöz, hogy „tegyék le a fegyvert és kezdjenek érdemleges béketárgyalásokat”.

Linda Bordoni, Somogyi Viktória / Vatikáni Rádió

MEGOSZTÁS