A Naptestvér című motu propriójában a fenntartható energiagazdálkodásra irányítja a figyelmet Ferenc pápa

0
341
Illusztráció (Fotó: Freepik)

A Fratello Sole (Naptestvér) című apostoli levéllel, amelyet motu proprio formában adott ki Ferenc pápa június 21-i dátummal, rendelkezik egy mezőgazdasági naperőmű felépítéséről a Róma közelében található, a Vatikánhoz tartozó Santa Maria di Galeria területén, ahol a Vatikáni Rádió digitális műsorszóráshoz szükséges antennái találhatók.

Az agrofotovoltaikus rendszerek, röviden agroPV vagy APV, olyan energetikai és agrármegoldások, ahol egyazon földterületen történik mezőgazdálkodás és fotovoltaikus (PV) napelemekkel való villamosenergia-termelés. Ferenc pápa a június 26-án közzétett apostoli levelében kiemeli, hogy „át kell állni egy olyan fenntartható fejlődési modellre, amely csökkenti az üvegházhatású gázok légkörbe történő kibocsátását, és célul tűzi ki a klímasemlegességet”. Ezzel együtt elrendeli egy agrofotovoltaikus erőmű építését a Santa Maria di Galeria területén, amely a Vatikánhoz tartozó, de a területén kívül eső helyen található Róma közelében. Az agrofotovoltaikus rendszer magában foglalja a földek kettős felhasználását napenergia-termelésre és mezőgazdaságra. Ahogy a szentatya kifejti az új Fratello Sole (Naptestvér) kezdetű apostoli levelében: „Az emberiségnek megvannak a technológiai eszközei, hogy megbirkózzon ezzel a környezeti átalakulással és annak káros etikai, társadalmi, gazdasági és politikai következményeivel; és ezek között a napenergia kulcsszerepet játszik.”

Válasz a klímaváltozás kihívásaira

A Fratello Sole apostoli levélben Ferenc pápa az egész emberiséghez szóló, a napenergia használatára vonatkozó döntésének gyökerét a „Laudato sí” kezdetű, 2015-ben kiadott környezetvédelmi enciklikájában határozza meg. Kéri, hogy az emberiség hajtson végre életmódbeli változtatásokat a globális felmelegedés és a fosszilis tüzelőanyagok „elterjedt” felhasználása ellen. Ezt követően felidézi a Szentszék 2022-es csatlakozását az Egyesült Nemzetek éghajlatváltozási keretegyezményéhez, jelezve azon szándékát, hogy „hozzájáruljon minden állam azon erőfeszítéseihez, hogy saját felelősségükkel és kapacitásukkal összhangban megfelelő választ adjanak azokra a kihívásokra, amelyeket a klímaváltozás az emberiség és közös otthonunk elé állít”.

Vatikán városállam energiaellátásának biztosítása

Az agrofotovoltaikus üzem felépítésére a Szentszék Santa Maria di Galeriában található ingatlanát használják fel. Róma városának határában, egy 424 hektáros területen találhatók a Vatikáni Rádió adásszóró létesítményei, antennái, a Szentszék és az olasz állam között 1951-ben kötött megállapodásnak köszönhetően. Az új üzem célja a Vatikáni Rádió energiaszükségletének kielégítése, és hogy hozzájáruljon „Vatikánváros teljes energiaellátásához”. Az agrofotovoltaikus üzem megépítésével a Vatikán városállam kormányzóságának elnökét, Fernando Véregez Alzaga bíborost és az Apostoli Szentszék Vagyonkezelő Igazgatóságának (APSA) elnökét, Giordano Piccinotti érseket bízták meg. A motu proprióval a szentatya „rendkívüli biztossá” nevezte ki a két elöljárót, akiknek teljes jogkörük van a terv megvalósításához. Ugyanakkor felhatalmazta őket arra, hogy a lateráni szerződésnek megfelelően kommunikáljanak az olasz kormánnyal azokról a munkálatokról, amelyekre a helyszínen kerül sor. Végül Ferenc pápa utasítja a Vatikáni Államtitkárságot, hogy segítse elő „a rendkívüli biztosok minden kérését, és tegyen erőfeszítéseket annak biztosítására, hogy azon a területen semmi se vesszen el abból, ami eddig az Apostoli Szentszék rendelkezésére állt”.

Christopher Wells, Somogyi Viktória / Vatikáni Rádió