A pápa fogadta az új szentszéki nagyköveteket, akik Etiópia, Zambia, Tanzánia, Burundi, Katar és Mauritánia kormánya megbízó levelét mutatták be a Szentatyának, aki hozzájuk intézett beszédében emlékeztetett a konfliktusok tragédiájára Szudánban, Ukrajnában, Gázában és Haitin, valamint a kényszermigráció drámájára.
Egyfelől látjuk a nemzetek családját, melyet a polgárháborúk, a regionális és nemzetközi konfliktusok sújtanak, másfelől pedig a diplomáciát, mely a közjó nevében cselekszik, védelmezi az alapvető jogokat; a testvéri szolidaritás és együttműködés kultúráját építi. Ferenc pápa ezt a kettősséget húzta alá a szombati audiencián, amelyen a hat új nagykövettel találkozott. Szolgálatukat három fő gondolat vezérelje: család, reménység és béke.
A diplomácia szerepe a béke létrehozásában
A család a nemzetközi közösségre vonatkoztatva is helytálló, mert a család alkotja az elsődleges helyet, amelyben élnek és ahol a szeretet, a testvériség, az együttélés, a megosztás, a másik iránti figyelem és a gondoskodás értékeit átadják. A diplomácia feladata ezeknek az értékeknek a növelése, melyek elengedhetetlenek a személy átfogó fejlődéséhez és a népek gyarapodásához, különösen a nehéz körülmények között, mint ami most Szudánban, Ukrajnában, a Gázai-övezetben és Haitin tapasztalható. Az összetett humanitárius válságokra előremutató, építő és kreatív válaszokat kell adni. A remény által képesek vagyunk felismerni a jót a világban, és erőt nyerünk korunk kihívásaihoz. Igazságosabb és emberségesebb társadalmat kell létrehozni, ahol mindenkit elfogadnak és befogadnak, ahol mindenki boldogulhat a testvériség és a békés együttélés útján. A béke olyan kapcsolatok gyümölcse, melyek elismerik és elfogadják a másik embert saját elidegeníthetetlen méltóságában. Csak akkor tudunk kölcsönös bizalmi légkört és tartós összhangot létrehozni, ha félretesszük a közönyt és a félelmet – figyelmeztetett a pápa.
Isabella Piro, Gedő Ágnes / Vatikáni Rádió