Domokos Pál Péter gyermekkórus-vándortalálkozó

0
1266

Ami május 11-én Gyergyócsomafalván volt, annak gyökerei 1935-ig nyúlnak vissza. Akkor Gyergyószárhegyen került sor az első gyermekkórus-találkozóra, mert volt egy Domokos Pál Péter kántortanító, aki édes hazáját akarta szolgálni, és tudta, az ének, a népviselet tartást ad a növekvő gyermeknek. Az a Domokos Pál Péter, aki az Ezer Székely Leány Találkozót létrehozta, a viseletet divatossá tette, arra ösztökélte a zenetanárokat, a kórusvezetőket, hogy szervezzenek találkozót. Biztatására 1981-ben Petres Lajos Ditróban szervezett találkozót, majd 1991-ben, amikor Pál Ibolyával személyesen találkozott, lelkére kötötte a folytatást. Így lett 1992-ben Gyergyószentmiklóson, majd Remetén, Ditróban, Alfaluban, Csomafalván, Újfaluban és Szárhegyen találkozó a gyermekkórusoknak, melynek sorozatát csak a koronavírus tudta megtörni. Most Csomafalván a 35. alkalommal került sor az eseményre, és a kétszáz énekes többsége népviseletben lépett fel a község templomában, nyitányként közösen énekelve: „Eljöttünk mind, zengjen az ének!”

„Nem vagyunk elpogányosodva, ha ti a templomban akartok énekelni, ünnepelni” – fogalmazott Bartos Károly plébános, biztatva a fellépőket: „A jó Isten megáldott ezzel a gyönyörű hanggal, tehát küldetésetek van!” „A zene Isten parányi emlékeztetője arra, hogy nem az ember az egyetlen csoda ezen a világon” – mondta köszöntőjében Korpos Levente csomafalvi iskolaigazgató, a község polgármestere, Márton László Szilárd pedig kísérletre hívta a közönséget: próbáljunk meg egy szál füvet kettészakítani, és próbáljuk meg ugyanezt egy maréknyi fűvel. A kévét nehezebb eltépni, a közös éneklés a marék fű.

A gyergyószéki településekről érkezett kórusok sorban örvendeztették meg a hallgatóságot, teljesítették a küldetést. Énekeltek népdalokat, feldolgozásokat, szólt angolul is az ének, de akár egész frissen megjelent magyar alkotásból is hallhattunk részletet. A múltat őrizték, a jelent élték – van kórusvezető, aki ebben látja a kórusok fennmaradásának zálogát. Mert a kórusvezetőkre bízta Domokos Pál Péter a találkozásokat, akik egytől egyig állták a sarat. Csiki Tibor, a csomafalvi főszervező a gyergyóújlaviaknak adja át a stafétát, oda vándorol a zászló is, amelyen 1935-től hímezve található a 35 találkozó. A küldetés eddig teljesítve, az édes hazának viszont tovább kell szolgálni.

Balázs Katalin