A keresztények egységéért tartott ökumenikus imanyolcad alkalmából január 18–25. között a temesvári egyházmegye területén több ökumenikus találkozót és imát szerveztek, ahol különböző vallásfelekezetek vezetői, papok és hívek vettek és vesznek részt. Január 21-én, vasárnap – a római katolikus egyházban a Szentírás vasárnapján – délután 5 órai kezdettel a temesvári evangélikus-lutheránus templomban ökumenikus imát tartottak.
Az imaalkalmon részt vett Ioan Selejan érsek, Bánság román ortodox metropolitája, Pál József Csaba temesvári megyés püspök, Călin Ioan Bot lugosi görögkatolikus püspök, Kovács Zsombor evangélikus-lutheránus lelkipásztor, a református egyház képviseletében Demeter Sándor temesvár-belvárosi lelkész, a hetednapi adventista egyház részéről Vasile Burleanu lelkész, Ticu Leontescu pünkösdi lelkész, valamint a baptista egyház képviseletében Samuel Țuțac lelkipásztor. Ahogyan Temesváron már sokéves hagyomány, a keresztények egységéért tartott ökumenikus imára idén is meghívták a város izraelita közösségének tagjait. Vasárnap az ökumenikus találkozón részt vett Zvika Kfir rabbi és Luciana Friedmann, a helyi zsidó közösség elnöke. Az imaalkalmon jelen volt Johann Dirschl római katolikus általános helynök, Răzvan Oprișa görögkatolikus esperes, plébános, valamint Zaharia Pereș temesvári ortodox esperes, parókus, Regina Lochner, a Német Szövetségi Köztársaság temesvári konzulja. Számos különböző felekezetű énekkar (római katolikus, görögkatolikus, izraelita, ortodox, református, adventista) zenei szolgálata tette színesebbé az eseményt.
Bevezetőjében Kovács Zsombor lelkész német, román, angol és magyar nyelven köszöntötte a jelenlévőket, majd elmondta: „Az idei ökumenikus imanyolcad anyagát egy burkina fasói ökumenikus munkacsoport írta, melynek mottója: »Szeresd Uradat, Istenedet… felebarátodat pedig, mint saját magadat« (Lk 10,27). Isten szeretetének jegyében gyűltünk ma itt össze, amely egyrészt egyesít, másrészt kötelez bennünket. Arra kötelez, hogy szívünkben hordozzunk másokat ugyanazzal a szeretettel, amellyel Isten szeret mindannyiunkat.”
Ezt követően, a programnak megfelelően Pál József Csaba temesvári megyés püspök lépett a mikrofonhoz: „Az imanyolcad mottója a keresztény élet lényegét foglalja össze. Ennek a parancsolatnak az első része így hangzik: »teljes szívünkből, teljes elménkből és teljes erőnkből«. Hogyan mutatjuk ki a szeretetünket Istennek? Azzal, hogy szeretjük embertársainkat. A szükség és a szenvedés nem függ vallásfelekezettől. De nagyobb lesz az egység közöttünk, ha mi, különböző felekezetű emberek, együtt törekszünk az emberek szenvedésének enyhítésére és a béke építésére.”
Ioan Călin Bot lugosi püspök János apostol evangéliumának 13. fejezetéből idézte azokat a részeket, amelyek arról szólnak, hogy Jézus megmosta az apostolok lábát, majd így folytatta: „Add meg nekünk, Uram Jézus Krisztus, azokat az érzéseket, amelyeket tanítványaid éltek át, amikor az utolsó vacsorán hallották ezeket a szavakat. Add meg nekünk, Uram Jézus, azt az erőt, azt az elszántságot, amit te adtál nekik, amikor dicsőséges feltámadásod után elküldted nekik a Szentlelket tűznyelvek formájában. Add meg nekünk Uram Jézus a pünkösdi erőt, elszántságot, meggyőződést.”
Zvika Kfir rabbi angol nyelven szólt a jelenlévőkhöz, szavait Luciana Friedmann, a temesvári zsidó hitközség elnöke tolmácsolta. „A »szeretet, szeretni« fogalmat nehéz meghatározni, ugyanis valami nagyon egyszerű, ugyanakkor rendkívül bonyolult dologról van szó. A mi kötelességünk, a különböző egyházaké, hogy együtt dolgozzunk” – mondta a rabbi. Az üzenet végén Zvika Kfir rabbi héberül mondott áldást. „Oseh shalom bimromav / Hu ya’aseh shalom aleinu / V’al kol V’al kol Jiszráél / V’imru, ámen” – énekelte a felszólalás végén a kórus e közösség jól ismert békeimáját.
Demeter Sándor temesvár-belvárosi református lelkész magyarul szólt a jelenlévőkhöz: „Kedves testvérek, egyetlen igeverset szeretnék felolvasni a rómaiakhoz írt levél ötödik részéből: »Isten azonban azzal tesz tanúságot irántunk való szeretetéről, hogy Krisztus meghalt értünk, amikor még bűnösök voltunk.« Úgy gondolom, hogy nem lehet szeretetről beszélni Jézus Krisztus nélkül, a Golgota nélkül, a kereszt nélkül. Legyünk őszinték, nem tudunk szeretni. Egymást sem. Minden évben van egy ilyen szép találkozónk, de sokszor még a legközelebbit sem tudjuk szeretni. Imádkozzunk azért, hogy Isten szeretete töltessen ki a mi szívünkbe is.”
Samuel Țuțac baptista lelkész kiemelte: „Olyan csodálatos, hogy együtt lehetünk itt. Ki a felebarátom? Ki az én embertársam? Azt hiszem, a helyes kérdés az lenne: Jó felebarát vagyok én? Látjuk, hogy a jó felebarát irgalmas. Viszont ezt az irgalmasságot tettekre kell váltani. Nagyszerű, hogy érzünk valamit egymás iránt, de tennünk is kell valamit egymásért.”
A hetednapi adventista közösség képviseletében Vasile Burleanu lelkész saját élettapasztalatát osztotta meg, majd János evangéliumának 20. fejezetéből olvasott fel, amely leírja, hogy a feltámadás után Jézus megjelenik a tanítványoknak és Tamás apostolnak, aki először a szögek jelét akarta látni Jézus kezén, majd a Megváltó oldalába tenni a kezét ahhoz, hogy higgyen. „A szeretet maradandó jeleket, nyomokat hagy” – zárta beszédét Vasile Burleanu lelkész.
A pünkösdi közösség nevében Ticu Leontescu lelkész átadta Constantin Leontiuc rangidős lelkész üdvözletét, majd hangsúlyozta: „Ki az én felebarátom? A felebarátom az, aki a közelemben él, vagy akinek én élek a közelében, és akit szükségletei szerint szolgálni tudom. Ahhoz, hogy szolgálhassam felebarátomat, meg kell alázkodnom, és ahhoz, hogy megalázkodjak, szeretnem kell őt.”
Ezután Ioan Selejan érsek, Bánság ortodox metropolitájának tanítása következett. „Először is szeretnék választ adni Kfir rabbinak, aki bevallotta, hogy nem tudja, mi a szeretet. Rabbi, én sem tudom, mi a szeretet, de meg tudom mutatni önnek” – indította beszédét a metropolita, és testvéri módon megölelte a rabbit. „Örülnék, ha valaha is azt hallanám, amint e város utcáin járok, hogy valaki nem feltétlenül azt mondja rólam: ott megy a metropolita, hanem azt, hogy ott megy az úton a felebarátom. Ez az ember egyszer segítő kezet nyújtott nekem. Pr. Kovács, köszönjük a vendégszeretetét” – mondta Ioan Selejan metropolita.
Végezetül a résztvevők román, magyar és német nyelven közösen imádkozták a Miatyánkot, majd mindegyik vallásfelekezet elöljárója áldásban részesítette az egybegyűlteket.
Végül Kovács Zsombor temesvári evangélikus-lutheránus lelkész meghívta az egybegyűlteket az október 4-én, a közösség megalapításának 200. évfordulója alkalmából szervezett ünnepségekre. A lelkipásztor felidézte továbbá a közel 30 évvel ezelőtti érkezését Bega-parti városba és azt az „ökumenizmus leckét”, amelyet Nicolae Corneanu, akkori bánsági ortodox metropolita, Sebastian Kräuter római katolikus püspök és Ernest Neumann, a temesvári zsidó közösség rabbija tanított neki.
Az imaóra végén az evangélikus-lutherános közösség tagjai forró teával és kuglóffal kínálták a jelenlévőket.