Bemutatták a romániai horvát közösség egyházi énekeiről szóló kötetet

0
520

Kétségtelen, hogy A romániai horvát közösség egyházi énekei című kötet, amelyet november 21-én, kedden 18.30 órai kezdettel mutattak be a temesvári Szent György római katolikus székesegyházban, fontos kiadvány e népcsoport vallási hagyományainak megőrzésében, de talán még fontosabb a temesvári egyházmegyében élő horvát római katolikus közösségek jövője szempontjából. Hogy miért? Mert a stabil jelen és a sikeres jövő mindig biztos múltra, az előző generációk által elért és felhalmozott értékek gazdagságára épül.

A gyakran „hallás után” megtanult és hasonló módon előadott egyházi dallamok pedig részei annak az örökségnek, amelyet az idősebbek hagytak a fiatalokra, és amely így évszázadokon keresztül fennmaradt. Ezt a tényt többször hangsúlyozta a könyv két szerzője, Denis Moldovan és Cosmin Pelics, mindketten horvát nemzetiségű orgonisták és bánsági zenészek, akik köszönetet mondtak mindazoknak, akik segítettek nekik abban, hogy ezeket az énekeket kottajegyekkel leírják, vagyis lekottázzák. A kötet másik fontos része a bevezető, amely történeti adatokat közöl az idők folyamán a horvát falvakban tevékenykedő orgonistákról és kántortanítókról. A kötet ezért hiánypótlónak is nevezhető.


A könyvbemutató imával kezdődött, amelyet Nikola Lauš püspöki irodaigazgató vezetett, aki üdvözölte a jelenlévőket, Giureci-Slobodan Ghera parlamenti képviselőt, a zömében horvátok lakta egyházközségekből, illetve a környező plébániákról érkezett papokat és érdeklődőket, valamint átnyújtotta Pál József Csaba megyés püspök és Roos Márton temesvári emeritus püspök üdvözletét. – A könyv két szerzője, Denis Moldovan és Cosmin Pelics, munkájukkal és szorgalmukkal igyekeztek valamit ránk hagyni: ezeket az énekeket, amelyeket kisgyermekkorunk óta hallottunk horvát egyházközségeink templomaiban. Ugyanakkor anyagi támogatásra is szükség volt ahhoz, hogy a könyv nyomtatásban megjelenhessen. Ezt tette lehetővé egyesületünk, a Romániai Horvátok Szövetsége, amely tagjainak szívből köszönjük a segítséget. A kötet bemutatására Szent Cecília, az egyházzene védőszentjének ünnepe alkalmából kerül sor – méltatta a szerzőket Nikola Lauš.
Ezt követően Giureci-Slobodan Ghera, a román parlament horvát kisebbségi képviselője szólalt fel, aki elmondta a horvát egyházi (nép)énekeket Zsupupában, Kiskrassóban, Kengyeltón, Krassócsörgön, Vizesen, Krassóváron, Nermeden, Krassóalmásom és Temesrékáson gyűjtötték. A kötet szerzőinek segítségére volt Marian Duma kiskrassói, Petar Moldovan krassócsörgői és Petar Krsta krassóvári kántor.
Dr. Maria Latchici egyetemi docens, a Bukaresti Egyetem Idegen Nyelvek és Irodalmak Karának oktatója beszédében a horvát hívek kedvelt énekeiről beszélt, külön kiemelve a Dicsértessék Jézus és Mária éneket, amelyet a horvát búcsújárók a máriaradnai zarándoklat harmadik napján énekelnek. „Ez egy különleges ének, amely a hálát, a könyörgést és a Szűzanyához intézett imákat fejezi ki” – mondta.


A beszédek után rövid koncert következett, amelynek keretében fellépett Andreea Bodroghi mezzoszoprán, a máriaradnai bazilika orgonistája és a Cosmin Pelics vezette temesrékási Laudate Dominum kórus, orgonán Cristian Roșoagă és Denis Moldovan, trombitán és klarinéton pedig a temesrékási Bodó testvérek, Tibor és Zoltán játszott. A rendezvény végén a köteteket a szerzők dedikálták.

A temesvári püspökség sajtóirodája