Kísérjük imáinkkal a szinódust!

0
693
A püspöki szinódust megnyitó szentmise. Fotó: Vatican News

Egyháztörténelmi pillanatnak a részesei azok a püspökök, papok, szerzetesek és világi hívek, akik október 4. és 29. között részt vesznek a püspöki szinódus 16. rendes közgyűlésének első ülésén, amely majd 2024 októberében folytatódik a második üléssel. A püspöki szinódust VI. Pál pápa a II. vatikáni zsinat végén, 1965. szeptember 15-én alapította Apostolica sollicitudo kezdetű motu propriójával. A püspököknek az egyházban végzett pásztori szolgálatáról szóló Christus Dominus kezdetű zsinati dekrétum is megemlékezik a szinódusról mint olyan szervezetről, amelyben a püspökök részt vesznek az egész egyházra kiterjedő gondoskodásban. Bár a korábban érvényes szabályzat szerint a püspöki szinódusokon szavazati joggal már részt vehettek pápai jogú férfi szerzetesrendek általános elöljárói, ez alkalommal a püspöki szinódusok történetében először vesznek részt szavazati joggal egyházmegyés papok, szerzetes nők, laikus nők és férfiak. Ferenc pápa Európa, Ázsia, Afrika, Észak-Amerika, Dél-Amerika, Óceánia, illetve a Közel-Kelet részéről 10-10 szavazati joggal rendelkező nem püspök tagot jelölt ki a közgyűlésre, akik Isten népét, a világegyház kulturális és nyelvi sokszínűségét jelenítik meg. A szinódusi munkába hatvan szakértő és facilitátor is bekapcsolódik, akik szavazati jog nélkül, szakértelmükkel támogatják a folyamatot.

A püspöki szinódus történetében szintén újdonság, hogy az egész világra kiterjedő, kétéves szinódusi folyamat előzte meg. Az egyházmegyei szakasz során a helyi egyházak híveit, de lehetőség szerint a távol maradókat is bevonva igyekeztek kitapogatni az adott közösségek igényeit, szükségleteit, kihívásait. Ezeket összegezve a kontinentális szakasz során ezt tovább finomították, árnyalták, feltárva a sebeket és közös értékeket egyaránt. Ez a folyamat folytatódik most, amikor közel egy hónapon keresztül imádságos lelkületben tanácskoznak a szinódus résztvevői. A folyamat során hangsúlyos szerepe van az imának, megszabott időközönként tudatosan figyelnek arra, hogy az ima révén teret engedjenek a Szentléleknek.

Isten népeként mi magunk is imáinkkal támogathatjuk a püspöki szinódust, hogy a részt vevő klerikusok és laikusok a sokszínűség és a különbözőségek ellenére őszintén feltárják – akár Jézus a sebhelyeit – fájó pontjaikat, sebzettségüket, hogy a közös útkeresés során felismerjék az egyház isteni küldetésének mai arcait és megvalósítási módozatait, hogy mindinkább megvalósulhasson a köztünk levő Isten országa. Jöjj, Szentlélek!

Az írás megjelenik a Vasárnap 2023/41-es számában.