Szentírás vasárnapjának délutánján a zetelaki templomban a Székelyföldi Filharmónia megnyitotta a 2023/2024-év évadát. A naphoz kapcsolódóan szentírási ihletettségű szerzemények hangzottak fel.


A közérthetőség kedvéért a Székelyföldi Filharmónia 2008-ban alakult, elődje a Palló Imre Művészeti Szakközépiskola kamarazenekara, mely Székelyföldi Szimfonikus Zenekar néven híresült el. A formáció Erdély egyetlen, az ifjúságra alapuló, az ifjúságnak munkát adó és az ifjúságnak fellépési lehetőséget és továbbképzést biztosító szimfonikus zenekara, és Románia egyetlen magyar vonatkozású zenekara.


Idei évadjuk a 16. a sorban, ennek megnyitójának adott helyszínt a zetelaki templom szeptember 24-én. A hangverseny alapmotívuma a Szentírás egy-egy részletének feldolgozása volt. A jelenlévők így négy áriát hallhattak a következő sorrendben: Giuseppe Verdi: Zakariás imája a Nabucco című operából; Gioachino Rossini: Pro peccatis-ária a Stabat Mater-ből; Félix Mendelssohn-Bartholdy: Gott, sei mir gnädig-ária a Paulus című oratóriumból és Liszt Ferenc: Tristis est anima mea-ária a Krisztus című oratóriumból.

Az esemény során a Filharmónia zenakarát Tiberiu Soare vezényelte, aki Bukarestben született, a helyi Zeneművészeti Egyetem karmesteri szakán Bács Lajos és Petru Andrieşei irányításával végezte tanulmányait. 1999 óta tevékenykedik karmesterként, nagy elismerésnek örvend nemcsak a közönség, de a zenekritikusok soraiban is. 2002 és 2006 között a bukaresti Zeneművészeti Egyetem tanára. Az ország legnagyobb filharmóniáinál és operaházainál vezényelt, emellett turnézott Magyarországon, Izraelben, Lengyelországban, Kínában, Németországban és Svájcban is.

György Levente gyönyörű hangjával kápráztatott el bennünket, ugyanakkor egy-egy tétel előtt ismereteinket is gazdagította a zeneszerzőkről, illetve az előadandó művekről. György Levente Gyergyókilyénfalván született, énekművészi oklevelét a berni Hochschule der Künste-n, operaénekesi diplomáját pedig a Schweizer Operastudioban szerezte. A svájci Biel-Solothurn-i Színházban debütált, ahol öt évig vendégszólistaként szerepelt. Az évek során az operaszínpadokon több mint 40 opera-és operettszerepet énekelt, így főként Mozart, Beethoven, Donizetti, Verdi, Wagner, Smetana, Strauss, Offenbach, Puccini, Ravel, Martinu alkotásokat, de vokál-szimfonikus művekben is szívesen vállal jelentős szólószerepeket. 2021 októberétől a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia menedzsere.


Sem hangban, sem élményben nem volt hiány az eseményen, a zene lüktetése átjárta a jelenlévőket, s olyan „univerzális rezgésnyelv”-vé vált, amely a szentírási üzenet, dallamban formált változatával mindannyiunkat Istenhez közelebb vitt.
Fülöp Szabolcs
Fotó: székelyudvarhelyi Művelődési Ház/Olti Angyalka