Olvasni tanítom a gyermekemet

0
932

Idős kora ellenére Balogh Gizella a kolozsvári Szent Mihály egyházközség, illetve a nőszövetség (amelynek elnöke is volt) ma is aktív, lelkes, közmegbecsülésnek örvendő tagja. Mindenekelőtt a szeretetszolgálatban és a különböző rendezvények szervezésében tevékenykedik. Olyan lelki-szellemi munkásság megteremtéséért fáradozik, amelyben nélkülözhetetlen az irodalom és a művészet.

Szerény, halkszavú, ennek ellenére felfigyelünk rá, és ami ennél is fontosabb, szép magyar beszédének tartalma és súlya van. Mindenkinek tartogat egy mosolyt, egy szívből jövő jó szót. Hosszú évek óta ismerem és tisztelem. Azért is, mert magáénak vallja a piarista lelkiséget és szellemi értékeit, évtizedek óta részt vesz a kolozsvári néhai Mikes Kelemenről elnevezett Piarista Főgimnázium és a Mariánum Tan- és Leánynevelő Intézet volt diákjainak baráti találkozóin.

Érdemeiért a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége 2003-ban Ezüstgyopár-díjban, míg a Szent Mihály Római Katolikus Nőszövetség 2015-ben díszoklevélben részesítette.

Nemrég látott napvilágot Olvasni tanítom a gyermekemet című, vonzó borítójú, gyönyörűen illusztrált – néhai tanítója, id. Paál Elek emlékének szentelt – könyve, amelynek Balogh Gizella által megálmodott elsődleges célja: könnyedén olvasni, helyesen írni. A kiadvány előszavában így ír a szerző: „Ha a híres írónak, Móra Ferencnek édesanyja »gyémántgyűszűs« ujjával a befagyott, jégvirágos ablakon karcolgatta ki az ABC betűit, hogy fiát olvasni taníthassa, kérem, kedves szülők, higgyenek magukban, önök is képesek lesznek rá. Önök is tudnak kapukat döngetni, akadályokon átgázolni, önöknek is sikerülni fog célbajutni. Csak a szeretet és a türelem ki ne apadjon.” A könyv hátsó borítóján pedig ezt olvashatjuk: „immár ősz fejjel –, 96 éves koromban összeállítottam ezt a könyvet, melyet bizalommal ajánlok az olvasás és helyesírás oktatására”.

Az akár hiánypótlónak is minősíthető könyvével kapcsolatos beszélgetésünkkor Balogh Gizella hangsúlyozta, hogy egész életünk folyamán fontos a kiejtés, hiszen ez az alapozója és feltétele a szép beszédnek. Majd Murádin László, a közismert nyelvművelő egyik cikkéből idézett: „Mindannyian természetesnek találjuk, hogy aki tollat vesz kezébe, az a legcsiszoltabb irodalmi nyelven és a helyesírás szabályainak megfelelően írjon, arra már kevesebben gondolnak, hogy csaknem ugyanilyen fontossága van az irodalmi nyelvhez méltó, szép magyar kiejtésnek, az élő beszédnek.” A kiejtés fogalomköre tág, felöleli a hangképzés, a hanglejtés és a beszédhibák (selypítés, dadogás, raccsolás, hadarás, orrhangúság stb.) problémakörét. Az Olvasni tanítom a gyermekemet című könyv különösképpen a helyes hangképzésre szeretné ráirányítani mind a szülők, mind a tanulók figyelmét. Ne feledjük, hogy 44 betű van a magyar ábécében, mindeniknek 4 változata, tehát összesen 176. Ezt rögzíteni például egy 6-7 éves gyermeknek óriási, megterhelő feladat. Ezért olyan módszert kell alkalmazni, ami játékos, szórakoztató, sok manuális tevékenységgel. Ezt a célkitűzést gazdagon szolgálja a kiadvány. Anyaga nem bonyolult, könnyen tanítható, sőt alkalmas a gyermek gyors önállóságra szoktatására is.

A szerző minden téren alapos tapasztalattal bír, azért is, mert részt vett az UNESCO által szervezett új tanítási rendszert kikísérletező folyamatban. Tíz évig tanított kísérleti iskolában, a Kolozsvár-Írisz telepi (akkor 13-as számú általános) iskolában magyar kisiskolásoknak, az intézményben ő vezette a magyar katedrát. A könyv szövege és képei olyan ötletet adnak a szülőnek, amelyből kiemelhet olyan kulcsszót, ami azzal a betűvel kezdődik, amelyet éppen tanítani akar. A kulcsszó rajzát pedig Balogh Gizella összekapcsolja a tanítandó betű megjelenési formájával, a betűképpel. Sok a hasonló jellegű feladat. Ez a sikerélményt és a mielőbbi önálló tanulást szolgálja. Szótagolást, elválasztást, helyesírást és szövegértést ilyen ragyogóan, könnyedén és játékosan megtanulni még jóval az első osztály vége előtt és – mindenek felett – megszerettetni a gyermekkel az olvasást, minden szülőnek vágyálma lehet. Az Álomvölgy Meditációs Központ Alapítvány kiadásában megjelent könyv segítségével ez akkor is sikerülni fog, ha valamilyen okból kifolyólag a gyermek a lefogékonyabb időszakában nem tudna részt venni az iskolai közösség munkájában. Nagy segítség a szülőknek a szórványban, de mindenekelőtt a magyar nyelvterületen kívüli országokban. Ugyanakkor értékes gondolatokat meríthetnek belőle az első osztályt elvállaló tanítók is.

Még értékesebbé teszik a könyvet Móra Ferenc, Petőfi Sándor, Kányádi Sándor, Weöres Sándor, Kosztolányi Dezső, Benedek Elek, Devecsery László, Majtényi Erik, Fekete István műveiből javasolt olvasmányok, népmesék és húsvéti versek.

Jutalmazza a mindenható Isten Balogh Gizellát erővel, egészséggel, lelkesedéssel, hogy továbbra is sugározhassa a jóságot, szeretetet, embertársairól való gondoskodást, kultúremberként követendő példát állítva elénk.

Fodor György

Fotó: Fodor György