Fatima, az iszlám és Szűz Mária kapcsolata

0
851
Fotó: Fatima.pr

A Fatimai Szent Szűz jelenései évente több millió zarándokot vonzanak a helyszínre. Ferenc pápa legutóbb augusztus 5-én reggel imádkozta a rózsafüzért Fatimában, a Jelenések kápolnájában beteg fiatalokkal együtt. Ha utánajárunk a település, Fatima (portugál helyesírással: Fátima) neve eredetének, meglepő felfedezést tehetünk.

A Boldogságos Szűz Mária 1917-ben többször megjelent a három pásztorgyermeknek a portugáliai Fatima városának közelében, amely települést egy muszlim hercegnőről és Mohamed lányáról neveztek el.

A 12. században a keresztény seregek igyekeztek visszafoglalni a muszlimok által a 8. században elfoglalt spanyolországi és portugáliai városokat. Ez volt a reconquista korszaka. Ebben az időszakban egy Gonçalo Hermigues nevű lovag és társai elfogtak egy Fátima nevű muszlim hercegnőt. Egyes történetek szerint a fogságban Fátima beleszeretett Gonçalóba, és hamarosan eljegyezték egymást. Házasságkötésük előtt Fátima megkeresztelkedett és felvette az Oureana nevet. Fátima és Ourém portugál városok (utóbbi járáshoz tartozik közigazgatásilag a jelenések városa) a hagyomány szerint erről a muszlim hercegnőről kapták a nevüket.

Érdekesség, hogy a muszlim hercegnőt Mohamed egyik lányáról, Fátima bint Mohamedről nevezték el, aki az iszlámban nagy tiszteletnek örvend. Az al-Zahra, „ragyogó” címet kapta, és Mohamed egyszer azt mondta róla: „Te leszel a legáldottabb a paradicsomban a nők közül, Mária után.” (Bár a muszlimok nem ugyanazt vallják Szűz Máriáról, mint mi, katolikusok, mégis nagyra becsülik őt).

Miguel Angel Ayuso atya, a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsának titkára szerint ez a kapcsolat kaput jelenthet a párbeszédhez. Egy 2014-es közös imaórán megjegyezte: „A Katolikus Egyház elismeri, hogy a muszlimok tisztelik Jézus szűz anyját, Máriát, és jámboran hívják őt segítségül… Máriát többször említi a Korán. Az iránta való tisztelet annyira nyilvánvaló, hogy amikor az iszlámban említik őt, szokás hozzáfűzni, hogy Alayhi al-Salam (Béke legyen vele)… Mária, a muszlimok és a keresztények példaképe, a párbeszéd példaképe is.”

Fulton Sheen amerikai püspök és hitszónok egyik beszédében érdekes kapcsolatot teremt a muszlimok Mária és Mohamed lánya iránti tisztelete és a Szűzanya fatimai jelenése között.

„A Szűzanya ebben a huszadik században miért mutatkozott meg a jelentéktelen kis faluban, Fatimában, hogy minden jövő nemzedék számára Fatimai Szűzanya néven legyen ismert? Mivel az égből soha semmi sem történik véletlenül, hacsak nem minden részletre kiterjedő finomsággal, úgy hiszem, hogy a Boldogságos Szűz azért választotta a Fatimai Miasszonyunk nevet, hogy a muszlim nép számára a remény záloga és jele legyen, és biztosítékul arra, hogy ők, akik oly nagy tiszteletet tanúsítanak iránta, egy napon az ő Isteni Fiát is el fogják fogadni.”

Meglepő módon a portugáliai Fatimában található kegyhely a keresztény zarándokok mellett a muszlimokat is nagy számban vonzza. Azért mennek, hogy megnézzék azt a helyet, ahol Szűz Mária megjelent az egyik legjobban tisztelt asszonyukról elnevezett városban.

A Fatimai Boldogságos Szűz Mária arra szólította fel a keresztényeket, hogy imádkozzanak a világ békéjéért. Egy olyan korban, amikor az erőszakot oly gyakran követik el az iszlám nevében, mennyivel inkább a Fatimai Szűzanyához kell folyamodnunk! Folytassuk szolgálatunkat a világ békéjéért, és kérjük a Szűzanyát, hogy legyen híd a muszlimok és a keresztények között, és könyörögjünk neki, hogy vessen véget a gyűlöletnek, amely oly sok erőszakot szült szerte a világon!

Forrás: Aleteia, Kuzmányi István/Magyar Kurír

MEGOSZTÁS