Az idei nyár is forrón kezdődött: hőhullámok jönnek-mennek, az extrém meleg pedig igencsak megterheli szervezetünket. Gyakran érezzük, hogy kicsit fáradtabbak vagyunk, sokan nem számolnak azzal, főleg az idősek, hogy a nagy meleg még az egészséges szervezetet is megviseli, pláne a fáradtat, kimerültet.
Bárkinek okozhat egészségi panaszokat, kellemetlen tüneteket, rosszullétet a kánikula, de vannak különösen veszélyeztetett csoportok. Ilyenek például a csecsemők és a kisgyermekek, a 65 évnél idősebbek, fogyatékkal élők, szívbetegségekben és magas vérnyomásban szenvedők. Hőhullám, magas hőmérséklet okozta káros egészségi hatások is jelentkeznek: fáradtság, görcs, hirtelen ájulás, kimerülés, stroke. A legtöbb hőséggel összefüggő betegségek a következményei annak, hogy különböző súlyú elégtelenségek következnek be a hőszabályozó rendszerben. Számos más, úgynevezett hajlamossági tényező felgyorsíthatja a magas testhőmérséklet kialakulását. Ilyen tényezők a kor, az akklimatizálódás hiánya, a csökkentett tápanyag- és folyadékbevitel, vizelethajtó tabletták, alkoholfogyasztás, gyógyszerszedés, mozgáshiány, túlsúly, fáradtság, alváshiány vagy hosszú, magas intenzitású edzés.
Figyeljünk a folyadékpótlásra
Kánikulában számoljunk azzal, hogy az izzadsággal és párolgással leadott folyadékveszteség jelentősen megnő, ezért fontos az állandó folyadékpótlás! Ilyen külső körülmények esetén javasolt a napi 2-3 liter folyadék: ivóvíz, ásványvíz, cukormentes tea, szénsavmentes üdítők, paradicsomlé, aludttej, kefir, joghurt és a levesek. Ne igyunk kávét, alkoholtartalmú italokat, magas koffein- és cukortartalmú szénsavas üdítőket. A kellő mennyiségű folyadékbevitel érdekében ajánlott akkor is inni, ha nem érezzük magunkat szomjasnak. A szakemberek szerint tanácsos a kánikulai napokon a dél körüli, kora délutáni órákat otthon tölteni, viszonylag hűvösben, besötétített szobában. A nagy melegben, ha lehet, zuhanyozzunk langyos vagy hideg vízzel, akár többször is. Az idősebbek ne a legmelegebb órákra tegyék a bevásárlást!
Nagy melegben, különösen, ha az tartósnak bizonyul, nem csak az alvás mennyisége csökkenhet, a minősége is megváltozhat. Egyéni érzékenységtől függően nyugtalanabbul alhatunk, forgolódhatunk, többször felriadhatunk álmunkból, és a visszaalvás is nehezebben mehet, amitől másnap fáradtnak és kialvatlannal érezhetjük magunkat. Ha ez az állapot állandósul, fizikai és mentális állapotunk is megszenvedheti. Lehetőleg éjjel szellőztessünk. Korlátozzuk a szabadban való tartózkodást a kora reggeli (6-tól 10-ig) és esti (18-tól 22-ig) órákra, árnyékos helyen próbáljon pihenni napközben. Ha túl sokáig tartózkodtunk szabadban, akkor próbáljunk legalább 1-2 órát légkondicionált vagy hűvös környezetben eltölteni, amíg a szervezet lehűl.
Csökkentsük a fizikai munkavégzést!
Ne ilyenkor végezzünk a nagytakarítást, fizikailag megterhelő munkákat! Ha van rá módunk, akkor csak az esti órákban kezdjük el a főzést, azt is állandó szellőztetés mellett.
Kánikulában a fokozott folyadékveszteség mellett fokozott sóveszteség is jelentkezik, ezért pótoljuk a nátriumot, a káliumot, a magnéziumot és a kalciumot is – igyunk ásványvizet. Fontos a megfelelően szellőző ruházat viselése. Nemcsak a hőleadást segíti, vagyis véd a szervezet túlhevülése ellen, de bőrünket is védi a káros sugárzástól. Ne feledkezzünk meg fejünk, arcunk védelméről sem.
Nagyon fontos, hogy a csecsemőket, kisgyermekeket árnyékban kell levegőztetni, nem szabad hőségben sétáltatni. Szigorúan tilos gyermeket, állatokat zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban hagyni! Szintén figyeljünk oda, hogy a napon hagyott autók igen gyorsan felmelegedhetnek, ezért ajánlott utazás előtt alaposan átszellőztetni az utasteret. A meleg gépjárműben való utazás rosszulléthez, akár ájuláshoz is vezethet, így fokozódik a balesetveszély.
Fontos a megfelelő fényvédelem
Számolni kell az UV-sugárzással. Megfelelő mennyiségű napozásra szükség van, de be kell tartani a napozás szabályait, gondoskodni kell a bőr és a szem védelméről. Fontos a napszemüveg használata, széles karimájú kalap viselése, valamint a megfelelő öltözködés. A nyár éppen csak elkezdődött, de érdemes időben felkészülnünk a várható nyári hőségre, ugyanis a megfelelő felkészüléssel és odafigyeléssel a hőhullámok egészségügyi hatásait is jelentősen csökkenthetjük.
Összeállította: Minier Csaba
Az írás megjelent a Vasárnap 28-as számának Egészségsarok rovatában.