Akik ide belépnek, Istennel találkozzanak

Megáldották a Szent György-székesegyházat a felújítási munkálatok befejeztével

0
1027

A temesvári műemlékek jegyzékében A-kategóriás, és a TM-II-m-A-06176 szám alatt szereplő Szent György-székesegyház fennállásának legátfogóbb felújítási és átalakítási projektjét (2019−2023) követően április 22-én, szombaton áldották meg (újraszentelték). Az ünnepi szentmisén Pál József Csaba megyés püspök kiemelte: „Most, amikor felszenteljük a székesegyházat, azt kérjük a jó Istentől, hogy akik ide belépnek, Istennel találkozzanak. Tőle kapjanak új erőt, vigasztalást, bölcsességet, életüknek értelmet és nagylelkűséget ahhoz, hogy másokért éljenek.”

A munkálatok „A temesvári római katolikus székesegyház és környezetének belső és külső felújítása, konzerválása, rehabilitációja a temesvári római katolikus székesegyház épületének és környékének az országos és nemzetközi turisztikai körforgásba való integrálása” elnevezésű projekt keretében valósultak meg, a Regio – Regionális Operatív Program 2014−2020 finanszírozásával.

Az ünnepi szentmisét Miguel Maury Buendía érsek, Románia és a Moldovai Köztársaság apostoli nunciusa mutatta be. Koncelebráltak: Aurel Percă bukaresti metropolita érsek, Kovács Gergely gyulafehérvári érsek, Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek, Schönberger Jenő szatmárnémeti megyés püspök, Anton Coșa kisinyovi főpásztor, Felföldi László pécsi megyés püspök, Vjekoslav Huzjak Bjelovar-Križevac-i püspök, Pál József Csaba temesvári megyés püspök, Vasile Bizău máramarosi görögkatolikus püspök, Călin Ioan Bot lugosi görögkatolikus apostoli adminisztrátor, Claudiu Lucian Pop kolozsvár-szamosújvári görögkatolikus püspök, Virgil Bercea nagyváradi görögkatolikus püspök, Cristian Dumitru Crișan, Petru Sescu, Stefan Zekorn (Münster, Németország), Antonin Basler (Olomuc, Csehország) segédpüspökök, valamint Ioan Robu, Petru Gherghel, Mayer Mihály és Martin Roos nyugalmazott püspökök. A szentmisén részt vett Ioan Selejan, bánsági ortodox metropolita, temesvári érsek, Lukijan Pantelić, budai szerb ortodox püspök, a temesvári egyházmegye adminisztrátora, Kovács István magyar unitárius püspök, más vallásfelekezetek képviselői, hazai és külföldi papok. A román kormány részéről jelen volt Florinel-Irinel Frunză vallásügyi államtitkár, Cezar Păvălașcu igazgató, Ovidiu Ganț, Giureci-Slobodan Ghera, Faragó Péter és Gheorghe Nacov parlamenti képviselő. Magyarországot és a magyar kormányt képviselte Zákonyi Botond nagykövet, Grezsa Csaba főkonzul, Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, Kánya József, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Felsőoktatási Képzési Főosztályának külhoni felsőoktatási referense, Szakács Ferenc Sándor, a Társadalmi Felzárkóztatásért Felelős Helyettes Államtitkárság egyházi és civil ügyekért felelős koordinátora. A Temes Megyei Tanács részéről jelen volt Alin Nica elnök, valamint Dominic Fritz temesvári polgármester.

A pontifikális szentmise zenei szolgálatát három énekkar látta el: a Bajkai-Fábián Róbert orgonista vezette Exultate székesegyházi kórus, a Iustin Călin vezette Harmonia Christi ifjúsági kórus, valamint a Chorus et Capella Cathedralis, vezényelt: dr. Walter Kindl karnagy.

Christian Rudik, a Román Nemzeti Opera igazgatója és Dotterer-Kiszely Anikó köszöntője után a vendégeket Nikola Lauš püspöki irodaigazgató üdvözölte. „Ezen az emlékezetes napon hálatelt szívvel emlékezünk meg azokról is, akik székesegyházunk alapjait lerakták, valamint azokról, akik közel 300 éven át gondozták ezt a figyelemre méltó, Istennek szentelt templomot. (…) A felújítás és restaurálás nem valósulhatott volna meg a Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség segítsége nélkül, amelyet ma Sorin Maxim főigazgató képvisel, akiben megbízható partnerre és megbízható munkatársra találtunk. Köszönet illeti továbbá hűséges partnereinket, akik nélkül mindaz, amit ma látunk, nem válhatott volna valóra. Ezért köszönetet mondunk a román kormánynak, amelyet a Vallásügyi Államtitkárság részéről Florinel Irinel Frunză, államtitkár és Cezar Păvălașcu igazgatóhelyettes képvisel. Köszönjük a temesvári parlamenti képviselőknek, a Nemzeti Kisebbségek Parlamenti Csoportja tagjainak, a temesvári Polgármesteri Hivatalnak és a Temes Megyei Tanácsnak a folyamatos támogatást. Ugyanakkor őszinte hálánkat fejezzük ki a Renovabis Szervezetnek, a kölni és paderborni érsekségnek, a münsteri egyházmegyének, az Olasz Püspöki Konferenciának, valamint minden jótevőnek, cégnek és magánszemélynek, akik imával és anyagilag is támogattak minket” – fogalmazott Nikola Lauš kanonok.

A székesegyház megáldási szertartásának kezdetén az apostoli nuncius megszentelte a vizet, amellyel meghintette a felújított templom falait, oltárát és az ambót.

Román, magyar és német nyelvű szentbeszédében Pál József Csaba megyés püspök kiemelte: „Most, amikor felszenteljük a székesegyházat, azt kérjük a jó Istentől, hogy akik ide belépnek, Istennel találkozzanak. Tőle kapjanak új erőt, vigasztalást, bölcsességet, életüknek értelmet és nagylelkűséget ahhoz, hogy másokért éljenek. Őszinte hálámat fejezem ki mindenkinek, aki hozzájárult ezen munkálatok megvalósításához. Már elődöm, Roos Márton püspök elindította a tervezést, a pályázást. Hálás köszönet neki. Én új emberként kerültem ide, alig fél évet tudtam szolgálni ebben a székesegyházban, aztán bezártuk, és elindultak a tényleges munkálatok. Ma pedig egy fontos nap van, amikor újra megnyílik, hogy befogadja mindazokat, akik Isten közelségét keresik. Hálás köszönetemet fejezem ki mindenkinek, akik a pályázatok írásában, a munkálatok kivitelezésében, anyagi és lelki támogatásukkal hozzájárult, hogy mostantól, most már megújulva, Isten jelenlétének kiemelkedő helye legyen, és az Istennel való találkozást szolgálja.”

A szentmise fontos és jelentős mozzanata volt a szentelési ima és a székesegyház falán lévő 12 felszentelési kereszt krizmával való megkenése, valamint az oltár megáldása. „A jó Isten töltse be Szentlelkével mindazokat, akik ezen az oltáron az ő testét és vérét veszik, hogy egy testté és egy lélekké váljanak őbenne” – hangzott el a szertartás keretében. Ezt követően az oltárt letakarták terítővel, virágokkal díszítették, és elhelyezték rajta a szentmise celebrálásához szükséges gyertyákat. Végül meggyújtották az összes gyertyát a fő- és mellékoltárokon, azokat is, amelyeket a szentelési kereszteknél helyeztek el, valamint a belső világítást.

A szentmise végén gratulációt, köszöntő és elismerő szavakat fogalmazott meg Sorin Maxim, a Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség főigazgatója, Florinel-Irinel Frunză államtitkár, Brendus Réka főosztályvezető, aki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes üdvözletét tolmácsolta, Alin Nica elnök, Dominic Fritz polgármester, Ioan Selejan temesvári ortodox metropolita érsek és Aurel Percă bukaresti metropolita érsek.

Pál József Csaba megyés püspök köszönetet mondott mindazoknak, akik jelenlétükkel megtisztelték ezt a temesvári egyházmegye katolikus közössége számára oly kiemelkedő eseményt. A főpásztor egyúttal szóbeli meghívást intézett a jelenlévőkhöz az Ökumenikus Ifjúsági Fesztiválra, amelyet május 1−7. között rendeznek meg, és amelynek egyik helyszíne ez a székesegyház lesz. A megyés püspök beszédében köszönetet mondott Miguel Maury Buendía apostoli nunciusnak eddigi tevékenységéért és diplomáciai missziójáért, amelynek során többször is ellátogatott a temesvári egyházmegyébe. A nuncius ugyanis a napokban el fogja hagyni Romániát, és Nagy-Britanniába távozik, hogy ott képviselje a Szentszéket. Ebből az alkalomból a főpásztor egy esernyőt adott át Buendía érseknek, amelyre bizonyára szüksége lesz az esős Angliában, valamint egy, a székesegyházat ábrázoló festményt.

Válaszul Miguel Maury Buendía apostoli nuncius a következőképpen fogalmazott: „Hét évvel ezelőtt a romániai római katolikus és görögkatolikus egyházmegyékben tett látogatásomat Temesvárral kezdtem. A Gondviselés úgy akarta, hogy utolsó Bukaresten kívüli látogatásom ismét Temesváron legyen. Azóta itt sok minden megváltozott. Egy dolog azonban változatlan maradt: a bánsági emberek kedvessége és befogadókészsége, toleranciája és szívélyessége, vállalkozó kedve és szorgalma.”

Mivel a székesegyházban korlátozott volt az ülőhelyek száma, a hívek népes csoportja a székesegyház főbejárata mellett elhelyezett képernyőn, illetve az Angelus TV és a Mária Rádió és Televízió élő közvetítésének köszönhetően az interneten követhette a szentmisét.

A temesvári Szent György-székesegyházat a törökök kiűzését követően VI. Károly német-római császár (III. Károly néven magyar király) kezdeményezésére építették. A templom alapkövét 1736. augusztus 6-án, Urunk színeváltozásának ünnepén Adalbert von Falkenstein, akkori csanádi püspök helyezte el. Gróf Anton Engl von Wagrain csanádi püspök 1754. április 30-án szentelte fel, majd ugyanazon esztendőben, szeptember 8-án az új székesegyházban mutatta be az első szentmisét. A székesegyház ünnepélyes konszekrálására 1803. április 24-én, Szent György ünnepének másodnapján került sor. A templomot Remetei Kőszeghy László csanádi püspök szentelte fel.

Forrás: A temesvári püspökség sajtóirodája
Fotók: Ramona Băluțescu