Október 2-án a szentatya olyan súlyosnak ítélte a háborús helyzetet, hogy nem mondott elmélkedést a vasárnapi evangéliumról, hanem a tűzszünet elérése és a nukleáris katasztrófa elkerülése érdekében minden diplomáciai eszköz felhasználására szólított fel. „Megegyezésen alapuló, igazságos és stabil megoldást” sürgetett. Ferenc pápa beszédének a Magyar Kuríron megjelent fordítását olvashatják:
A háborús helyzet Ukrajnában olyan súlyossá, pusztítóvá és fenyegetővé vált, hogy nagy aggodalomra ad okot. Ezért ma az Úrangyala előtti egész beszédemet ennek szeretném szentelni. Az emberiségnek ez a szörnyű és felfoghatatlan sebe ugyanis ahelyett, hogy gyógyulna, egyre jobban vérzik, és fennáll a veszélye, hogy egyre nagyobbá válik. Lesújtanak az ezekben a hónapokban kiontott vérnek és könnyeknek a folyamai! Szomorú vagyok a sok ezer áldozat – köztük különösen a gyermekek –, és a sok pusztítás miatt, amelyek számtalan embert és családot tettek hontalanná, a hideg és az éhség pedig hatalmas területeket fenyeget. Bizonyos cselekedeteket soha nem lehet igazolni, soha! Nyugtalanító, hogy a világ olyan neveken keresztül tanulja meg Ukrajna földrajzát, mint Bucha, Irpiny, Mariupol, Izyum, Zaporizzsja és más helységek, amelyek leírhatatlan szenvedés és félelem színtereivé váltak. És mit mondjunk arról a tényről, hogy az emberiség ismét atomfenyegetéssel néz szembe? Ez esztelenség!
Minek kell még történnie? Mennyi vérnek kell még folynia ahhoz, hogy megértsük, hogy a háború sosem megoldás, csak pusztítás? Isten nevében és a minden szívben lakozó emberiesség nevében megismétlem az azonnali tűzszünetre szólító felhívásomat. Hallgassanak a fegyverek! Találják meg azokat a tárgyalási feltételeket, amelyek nem erőszakkal kikényszerített, hanem megegyezésen alapuló, igazságos és stabil megoldásokhoz vezetnek! A megoldások pedig akkor lesznek ilyenek, ha az emberi élet szent és sérthetetlen értékének, valamint minden ország szuverenitásának és területi integritásának, a kisebbségek jogainak és jogos aggodalmainak tiszteletben tartásán alapulnak.
Mélységesen fájlalom az elmúlt napokban kialakult súlyos helyzetet, a nemzetközi jog elveivel ellentétes további lépésekkel együtt. Ez növeli a nukleáris eszkaláció kockázatát, olyannyira, hogy világszerte ellenőrizhetetlen és katasztrofális következményektől kell tartani. Felhívásom mindenekelőtt Oroszország elnökéhez szól. Kérem, hogy állítsa meg – saját népének érdekében is – az erőszaknak és a halálnak ezt a spirálját. Ugyanakkor, lesújtva a fájdalomtól az ukrán népnek az agresszió következtében elszenvedett mérhetetlen szenvedései miatt, ugyanilyen bizakodó felhívással fordulok Ukrajna elnökéhez, hogy legyen nyitott a komoly békejavaslatokra. A nemzetközi élet minden főszereplőjét és a nemzetek politikai vezetőit pedig kitartóan kérem, hogy tegyenek meg minden tőlük telhetőt a folyamatban lévő háború befejezése érdekében, ne sodródjanak bele veszélyes eszkalációba, segítsék elő és támogassák a párbeszédre irányuló kezdeményezéseket. Kérem, dolgozzunk azon, hogy a fiatalabb nemzedékek a béke egészséges levegőjét, ne pedig a háború szennyezett levegőjét lélegezzék be! A háború őrültség!
Hét hónapnyi ellenségeskedés után használjunk fel minden diplomáciai eszközt, azokat is, amelyeket eddig talán nem használtunk fel, hogy véget vessünk ennek a borzasztó tragédiának. A háború önmagában baklövés és borzalom! Bízzunk Isten irgalmasságában, aki képes megváltoztatni az emberi szíveket, és bízzunk a Béke Királynőjének anyai közbenjárásában, amikor a pompeji Rózsafüzér Szent Szüzéhez intézzük könyörgésünket, lélekben egyesülve a Pompeji kegyhelyén és a világ oly sok részén egybegyűlt hívőkkel.
A szenatya az Úrangyala elimádkozása után még elmondta, hogy lélekben közel áll a kubai és a floridai lakossághoz, amelyet heves hurrikán sújtott. „Az Úr fogadja magához az áldozatokat, adjon vigaszt és reményt a szenvedőknek, és támogassa a szolidáris segítségnyújtást! Azokért is imádkozom, akik életüket vesztették, vagy megsérültek egy labdarúgó-mérkőzés után kitört összecsapásban az indonéziai Malangban” – fogalmazott, majd megköszönte azok munkáját, akik létrehozták a különleges fényfesést Péter apostolról, amit október 16-ig minden este 21 órától 23 óráig vetítenek és a Szent Péter-bazilika homlokzatán lesz látható. A fényjátékok a Szent Péter alakjának és küldetésének szentelt lelkipásztori programsorozatot nyitnak meg.
Fordította: Tőzsér Endre SP
Forrás: Magyar Kurír