Nagyböjtben virtuálisan végig járhatjuk Jeruzsálemben a Via Dolorosa-t

0
1631
Fotó: Vatican News

Francesco Patton ferences szentföldi kusztos egy olyan projektről szólt a Vatikáni Rádiónak, amely a hívőket a világ minden tájáról Jeruzsálembe vezeti – virtuális módon.

Az idei nagyböjtben, amelyet a járvány és az utazáskorlátozás jellemez, a Via Dolorosa, a Via Crucis útja közvetlenül eljut a hívek otthonába, akik virtuálisan végigjárhatják a „Hic – A keresztúton” elnevezésű projektnek köszönhetően. Ezt az új lehetőséget a Szentföldi Kusztódia teremtette meg, hogy „a zarándokok lépésről lépésre követhessék az utat, amelyet Jézus kétezer évvel ezelőtt végig járt, vállán hordozva a keresztet attól a helytől kezdve, ahol megostorozták, egészen a keresztre feszítésének helyéig”.

A hívek szívükben és tekintetükkel Jeruzsálem felé fordulnak

„Tekintettel arra, hogy a zarándokok nem tudnak fizikailag eljönni a Szentföldre és végigjárni hetenként a Via Dolorosa-t, amely nagyböjt idején az áhítat kifejezésének nagyon-nagyon népszerű ​​formája, minden pénteken több száz hívő részvételével, arra gondoltunk, hogy a zarándokok segítségére sietünk, tudván, hogy az egész világon sokan tekintetükkel és szívükkel Jeruzsálem felé fordulnak” – nyilatkozta Francesco Patton ferences, szentföldi kusztos a Vatikáni Rádiónak.  Ez egy olyan út, amelyet a zarándokok a jeruzsálemi Via Crucis hagyományos állomásairól elmélkedve járnak végig. Az elmélkedések segíthetik a „világ minden részén élő zarándokokat abban, hogy megtalálják saját életük mélyebb értelmét. Egyben a remény üzenete is a mai nehéz, szenvedéssel teli időszakban, ezért a szenvedés húsvéti értelemben vett olvasata is, mert éppen ez a Via Crucis jelentősége” – fogalmazott a szentföldi kusztos.

Minden állomásról készült videó és meditáció különböző nyelveken

Minden állomáshoz kapcsolódik egy rövid videó, amely jeruzsálemi helyszíneket mutat be, ahol az Evangéliumokban elbeszélt események zajlottak. Tizenhárom videó a tizenhárom stációhoz: „Pontosan kapcsolódnak azokhoz a helyekhez, ahol Jézus megélte saját fájdalmas útját. A Keresztény Médiaközponttal kialakított együttműködésnek köszönhetően, a képeket olyan részletek gazdagítják, amelyek segítenek, hogy megértsük ezeket a helyeket, szellemiségüket, és a Via Crucis misztériumának aktualitását” – mutatott rá a szentföldi kusztos. Az elmélkedéseket a ferences Kusztódia szerzetesei készítik, akik saját anyanyelvükön szólalnak meg a Szentföld különböző kegyhelyein, a ferencesek „nemzetközi jellegének tanúiként”.

Szoros kapcsolat a zarándokkal, várják visszatérésüket

Patton atya reményei szerint 2021 húsvétját már derűsebb körülmények között élhetjük meg a tavalyihoz képest. A Szentföld lassan kilábal a járványból, a lakosság nagy részét már beoltották, de az ország még mindig zárva van, következésképpen a zarándokok is hiányoznak és ez súlyos gazdasági következményeket jelent a kis keresztény közösségnek, amelynek kézművesboltjai, különösen Betlehemben és Jeruzsálemben, hónapok óta zárva vannak. „A zarándokok érdekében megpróbáljuk megtenni, hogy a lehető legnagyobb mértékben közvetítjük az egyes kegyhelyekhez kapcsolódó különféle szertartásokat, ily módon a virtuális zarándokok, valójában hús-vér emberek, akik már ellátogattak a Szentföldre, újra felkereshetik azokat a helyeket, ahol a hitük növekedett, ami fontos” – hangsúlyozta Patton atya.

Nagyheti szertartások

A nagyhét során közvetítik a legfontosabb pillanatokat, ideértve a húsvéti Triduumot a Szent Sírnál, a Getsemáni-kertből a Szent Óra szertartást és az ún. Jézus temetése rítust a Szent Sírnál. „Az év folyamán szertartások sorát közvetítik majd, hogy a világ minden tájáról a hívők és a zarándokok továbbra is kapcsolatban tudjanak maradni ezzel a földdel, abban a reményben, hogy hamarosan visszatérhetnek” – zárta interjúját Francesco Patton szentföldi kusztos.

Nagykeddig, március 30-ig a hívek minden kedden és pénteken bekapcsolódhatnak a szertartásokba a Szentföldi Kusztódia közösségi médiafelületein.

Forrás: Vatican News