Látványos felújításon esett át a gyulafehérvári Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceumhoz (GMGK) tartozó óvoda. A gyermekeknek már nem a forgalomban kell kiszállniuk szüleik autójából, a szabad percekben pedig az új, tarka játszóparkban zsibonghatnak.
Az óvoda épülete a gyulafehérvári érsekség tulajdona és már több mint százéves. Amikor felmerült, hogy a líceum szárnyai alá veszi az épületet, már elég leharcolt állapotban volt az ingatlan. Dr. Gál László, a GMGK igazgatója megkeresésünkre elmondta, az európai szabványok által egészségtelennek számító azbeszthálós tetőzetet az elsők között kellett kicserélni, majd jöhetett a teljes külső-belső felújítás. Korábban a Caritas működtetett magánóvodát kis, 10-20 gyermekes létszámmal két szobában, az intézmény azonban minden iskolától függetlenül működött.
Egy csokorban a magyar oktatás
Gál László idén tizenhárom éve igazgató a katolikus líceumban, elmondása szerint, amikor átvette az intézmény vezetését, megfogalmazódott az igény arra, hogy az óvoda adminisztrációját is az iskola alá rendeljék. 2007-ben a tanfelügyelőség azzal a feltétellel engedélyezte az intézmény bekapcsolódását az új tanévbe, ha összegyűl huszonkét gyermek. Akkor 33 száj töltötte meg zsivajjal az épületet. A GMGK azonban hamarosan újra bővült.
2008-ban már igen hiányos volt a magyar tagozat a Vasile Goldiș Általános Iskolában. A Gróf Majláth Gusztáv Károly líceum így átvette a gyulafehérvári magyar általános iskolásokat is, hiszen a Goldișban már megszűnt volna a magyar tagozat, a tanfelügyelőség pedig nem engedélyezte, hogy a román iskolában és a GMGK-ban is induljon magyar első osztály. Így most már óvoda, alsó- és felsőtagozat is működik az önálló magyar katolikus intézményen belül.
Évek hosszú munkájával egy gyermekbarát intézményért
„Lassan elfoglaltuk az óvoda épületének többi részét is, ami akkor gyakorlatilag háborús állapotokat mutatott: vasrácsok, betört ablakok, fakeretekkel ellátott, tönkrement ingatlan. Fokozatosan, minden évben javítottunk rajta valamit, aztán a magyar kormány kiírta a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programot” – mondta el az igazgató. Hozzátette, az első pályázás során még 5,8 millió forintot kértek, majd hatot kaptak, a második kiírás után már 12 milliót kértek és kaptak, ezzel pedig látványos felújításba kezdhettek. Az épület így gyermekbaráttá vált, kívül-belül megszépült. A korábbi években az érsekség segítette anyagiakban az intézmény feljavítását, mint a tulajdonában lévő épületet, emellett Gál László is pályázott: a Bethlen Gábor alaptól és a Communitas Alapítványtól kaptak támogatást. Az ingatlan 2007 óta szépül és modernizálódik, a látványos felújítás ugyanakkor az utóbbi két évben történt meg.
Az óvodaprogramban kapott összeggel játszóparkot alakítottak ki, kombinált kültéri játékszerekkel, az udvar út melletti térségét tágas parkolóvá alakították, így a szülők autóval is hozhatják csemetéiket, akiknek már nem kell a forgalomban kiszállniuk a kocsiból. A tekintélyes méretű épület hátsó részén pedig a szomszédok most már nem omladozó falat, hanem egy modern épületet látnak.
Az épületen belül három, foglalkozásokra szánt termet újítottak fel szalagparkettel, új szegélyekkel, restaurált falakkal, hőszigetelő ajtóval. Gál László ugyanakkor hozzáfűzte, a korszerűsítéssel egyelőre nem állnak le, ugyanis a fűtéshálózat lassan elavul. Reméli, a következő évi óvodaprogramból azt is fel tudják újítani.
Az intézményben általában 30 körüli az ovisok létszáma: a hagyományos, délután egy óráig tartó foglalkoztatás mellett napközis csoport is működik.