Közös imával kezdődött péntek délután A közösség öröme – Bucuria comuniunii főcímmel szervezett ifjúsági találkozó a Posticum Keresztény Kulturális Központban. A taizéi lelkiség jegyében zajló, harmadízben megrendezett program – a franciaországi szerzetesközösség priorjának, Alois testvérnek szavaival élve – „egy tető alá” hívta a régió különböző felekezetű fiataljait, hogy közösen imádkozzanak és a színes programok során mind közelebbről ismerjék meg egymást és egymás értékeit, és együtt gondolkodjanak az oly fontos keresztény egység megélésének lehetőségeiről.
A péntektől vasárnap délelőttig tartó találkozó közös imával kezdődött, majd Böcskei László római katolikus, Sofronie Drincec ortodox, Csűry István református és Virgil Bercea görögkatolikus püspök részvételével tartott ünnepélyes megnyitóval folytatódott. Felszólalásában mindegyik egyházfő örömét fejezte ki a találkozó megszervezése miatt és az egység mellett való elköteleződés fontosságának adott hangot.
A magyar nyelven is szóló Sofronie nagyváradi ortodox püspök saját taizéi és a taizéi találkozókhoz fűződő élményeit elevenítette fel, kiemelve az őt különösen is megérintő elemeket. „Taizének nagyon fontos üzenete van a mai Európa számára, azt az utat mutatja fel a közösség megélésére, amelyen az első, még megosztottság nélkül élő keresztények jártak. Kívánom, hogy minél többen tapasztalják meg a Krisztusban való közösségnek ezt az örömét” – hangsúlyozta az egyházfő.
Csűry István református püspök az ószövetségi szentírásból vett beszédes üzenettel bíró történetre építve szólt az egység fontosságáról: „A 21. század emberének ki kell józanodnia és meg kell állapítania, hogy enélkül az egység nélkül nincs jövője. Mindegy, milyen felekezethez vagy nemzetiséghez tartozunk, nekünk egyetlen célunk van: a teremtő Istent, a megváltó Krisztust és a mindenkor jelenlévő Szentlelket áldani.”
Virgil Bercea görögkatolikus püspök szintén taizéi élményekre, a közösségalapító Roger testvérhez fűződő személyes kapcsolatára utalva kezdte beszédét. Kiemelte, hogy számára sokat jelentettek a taizéi templom és a közös imák fényei. Tapasztalata szerint „fényt” sugároz ez a közösség, és segít minden fiatalt keresztényi – a világ világosságát élő – hivatásának betöltésében. „Merítkezzünk meg ebben a fényben, és sugározzuk azt tovább a világba, mert a világnak szüksége van erre. Felekezettől és nemzetiségtől függetlenül legyünk tanúi Krisztus mindent egyesítő fényének” – fogalmazott a görögkatolikus püspök.
Böcskei László római katolikus püspök már harmadízben vesz részt a Posticumban szervezett ökumenikus találkozón, és most is figyelemmel kísérte az előkészületi munkákat is. Számára is meghatározó volt a taizéi közösséggel való találkozás. „Nagyon szép, hogy ilyen rendezvények által jelezzük azt, hogy lehet utakat találni egymás felé: sokfélék vagyunk és mégis tudunk együtt lenni. Ez nagyon fontos a mi világunkban, amelyik inkább széthúz, minthogy összetartana. A csend, az egyszerűség és a közösség megtapasztaltatása által Taizé szép utat mutat fel mindnyájunk számára, amelyen keresztül egymásra találhatunk. Ez a tapasztalat azt is fel kell erősítse bennünk, hogy küldetésünk van: az egységet a találkozó után is élnünk kell, az egység krisztusi üzenetét másoknak is tovább kell adnunk” – mondta Böcskei László. Nemes István, a Posticum programigazgatója, a szervezőmunka koordinátora nagyon erős jelnek mondta a négy püspök jelenlétét. Véleménye szerint ebbe az irányba kellene tovább haladni az egység felé.
A négy felekezet fiataljainak és papjainak részvételével zajló nagyváradi találkozó első napja élő zene mellett tartott román-magyar népi tánctanítással és népviseletbemutatóval zárult.
O. J.
Jó volt.