Július 8-án tették közzé hivatalosan a körlevelet, amelyet az Istentiszteleti és Szentségi Kongregáció küldött Ferenc pápa megbízásából az egyházmegyés püspököknek. A dokumentum néhány gyakorlati tanáccsal szolgálva arra buzdítja a főpásztorokat, hogy ügyeljenek az eucharisztiához használatos kenyér és bor minőségére és az azokat előállító személyek megbízhatóságára.
Misebor és ostya: igazolt helyről
Míg korábban az volt a szokás, hogy egyes szerzetesi közösségek gondoskodtak a misebor és ostya csomagolásáról, ma élelmiszer-áruházakban, más üzletekben és interneten keresztül is meg lehet kapni ezeket. Azért, hogy kétség ne férjen az eucharisztia alapjául szolgáló anyagok érvényességéhez, a vatikáni dikasztérium azt javasolja a püspököknek, hogy adjanak útmutatást a kérdésben, például megfelelő igazolással garantálják azok alkalmasságát.
Az ostya csak kovásztalan búzakenyér lehet
A szertartáson csak frissen készült kovásztalan búzakenyeret szabad felhasználni, hogy semmiképp ne romolhasson meg. Súlyos visszaélésnek számít, ha a mise ostya csomagolásába más anyagok kerülnek, például gyümölcs, cukor vagy méz. Magától értetődik, hogy az ostyát olyan személyeknek kell csomagolniuk, akik nemcsak becsületesek, hanem megfelelő felkészültséggel és eszközökkel rendelkeznek hozzá.
Misebor csak természetes szőlőből
A misebor is természetes szőlőből kell hogy készüljön, nem szabad módosítani, sem más anyagokkal keverni. Oda kell figyelni arra, hogy tökéletes állapotban tárolják, és ne ecetesedjen meg. Szigorúan tilos kétes forrásból származó bort használni a miséhez. Az egyház ugyanis megköveteli a szükséges feltételek biztosítását a szentségek érvényességéhez.
A gluténmentes ostya érvénytelen az áldozáshoz, de a csökkentett gluténtartalmú érvényes
Ami azokat a személyeket illeti, akik különböző és nyomós okok miatt nem tudnak természetesen csomagolt kenyeret vagy természetesen erjesztett bort fogyasztani, a dokumentum leszögezi: a teljesen gluténmentes ostyák eucharisztikus használatra érvénytelennek minősülnek. Érvényes viszont a részben gluténmentes ostya, illetve az, amelyik elegendő glutént tartalmaz a kenyérkészítéshez anélkül, hogy idegen anyagokat kellene hozzáadni, vagy olyan eljárásokat alkalmazni, amelyek természetellenessé teszik a kenyeret.
Itt jegyezzük meg, hogy amit a köznyelvben gluténmentesnek nevezünk, az valójában csökkentett gluténtartalmú termék. Magyarországon az előírások szerint a 20 mg/kg vagy annál kevesebb gluténtartalmú terméket nevezhetjük gluténmentesnek. Ezért az ilyen csökkentett gluténtartalmú ostyával továbbra is lehetséges az áldozás. Az erre vonatkozó magyarországi gyakorlatról itt olvashatnak bővebben. A körlevél magyar fordítását itt találják.
A génmódosított ostya érvényes
Érvényes az eucharisztia bemutatására a must, vagyis szőlőlé, amennyiben friss, vagy úgy tárolják, hogy megállítják az erjedését anélkül, hogy ezzel módosítanák a természetét (például lefagyasztják). A dikasztérium útmutatása szerint a genetikailag módosított eucharisztikus anyag érvényesnek minősül a szentmise bemutatásához.
Végezetül az Istentiszteleti és Szentségi Kongregáció körlevele azt tanácsolja, hogy az egyházmegyék jelöljenek ki egy személyt, aki ténylegesen garantálja az eucharisztikus anyag eredetiségét a gyártók részéről, mint ahogy annak megfelelő forgalmazását és értékesítését is.
Forrás: Vatikáni Rádió