A világot a gyengédség forradalmával változtatjuk meg

A pápa előadást tartott a TED fórumon

0
1607
(Fotó: AFP/Vatikáni Rádió)

„Egy olyan világban, amelyben a gazdaság nagyobb jelentőséget tulajdonít a tárgyaknak, mint az embereknek, szükség van a gyengédség forradalmára, hogy újra a személyt helyezzük a középpontba.” Így fogalmazott Ferenc pápa 18 perces videóüzenetében, amelyet április 25-én küldött a TED2017 konferenciára a kanadai Vancouverbe. A találkozón a gazdaság, a tudomány, a kultúra világszintű képviselői tanácskoznak „A jövő te vagy” témáról. A pápa nagy meglepetést okozott videóüzenetével a résztvevők között. Hangsúlyozta: „a világ megváltoztatásához nem magunkba kell fordulnunk, hanem meg kell hallgatnunk a többieket, elsősorban a szegények és a Föld, közös otthonunk kiáltását”.

A TED egy széles körben elérhető platform a megosztásra érdemes gondolatok számára

A TED egy széles körben elérhető platform a megosztásra érdemes gondolatok számára. A rendezvénysorozat eredetileg egy szűkebb közösségi kezdeményezésként indult 1984-ben, sajátos módon egyetlen konferenciahelyszínen ötvözve a technológia, a szórakoztatás és a design témaköreit. Az elmúlt tíz évben a TED közönsége az online videószolgáltatásoknak és a közösségi médiának köszönhetően folyamatosan bővült, így mára több mint száz nyelven, és több száz millió videómegosztás révén terjeszti a gondolatokat rendkívül széles palettán mozogva: a tudományos, üzleti, és szórakoztató témákon keresztül egészen a globális problémák provokatív megvitatásáig.

Az élet nem múló idő, hanem a találkozás ideje

Mindannyiunk léte összefügg a többiek létével: az élet nem múló idő, hanem a találkozás ideje – kezdte beszédét a pápa. Üzenetét a testvériségnek és a szolidaritásnak szentelte egy olyan világban, amelyet túl gyakran eltorzít az önzés, a háború és a gazdaság, amely a dolgokra és nem a személyre összpontosít. Emlékeztetett, hogy mindannyiunknak szüksége van a másikra, egyikünk sem egy sziget, egy másoktól független autonóm ember és csak együtt építhetjük a jövőt, mások kizárása nélkül. Fontos helyre hozni kapcsolatainkat, mert az embertársunkat illető kemény ítélet, a be nem gyógyult seb, a meg nem bocsátott gonoszság a háború egy szilánkja, amit magunkban hordunk. Ki kell oltani ezt a lángot, nehogy tűzvésszé váljon és csak hamut hagyjon maga után – figyelmeztetett a pápa.

A szeretet az élet forrása és értelme

Ma sokan úgy gondolják, nem lehetséges a boldog jövő. Ezeket a félelmeket le lehet győzni, ha nem zárkózunk magunkba. A szentatya szerint nagyobb egyenlőségre és társadalmi befogadásra van szükség. Milyen szép lenne, ha új, távoli bolygók felfedezése mellett, újra felfedeznénk testvéreink szükségleteit is, akik körülöttünk „keringenek” – jegyezte meg a pápa. Csak a testvériségre és a konkrét szolidaritásra nevelés győzheti le a kiselejtezés kultúráját. Ha a sok ellentmondás közepette megértjük, hogy az élet ajándék, hogy a szeretet az élet forrása és értelme, hogyan nyomhatnánk el a vágyat arra, hogy jót tegyünk másoknak? A szeretet kreativitására helyezte a hangsúlyt, amely nem elégszik meg szép javaslatokkal.

A pénz és a dolgok, nem pedig az ember áll a középpontban

A pápa az irgalmas szamaritánus példabeszédét állította közönsége elé, amely a mai emberiség története. A népek útján számos sebbel találkozunk, amelyek abból fakadnak, hogy a pénz és a dolgok, nem pedig az ember áll a középpontban. Egy új világnak azok adnak életet, akik gondoskodnak másokról, akár saját kárukra is. A konfliktusok jelenlegi sötétségében, mindannyian lehetünk egy égő gyertya, amely emlékeztet arra, hogy a fény győzedelmeskedik a sötétségen, nem pedig fordítva. Ferenc pápa rámutatott a remény értékére, amely a szív erénye, amely nem zárul be a sötétségben, nem ragad a múltban, nem a jelenben teng, hanem képes látni a jövőt.

A gyengédség forradalma

Elég egy ember, hogy reményt adjunk, és ez az ember lehetsz te – fogalmazott a pápa. Majd a gyengédség forradalmának témájára összpontosított. A gyengédség a közel lépő és konkrét szeretet. A szívből indul ki és elér a szemhez, a fülhöz és a kézhez. A gyengédség használja a szemet, hogy meglássa a másikat és használja a kezet és a szívet, hogy megsimogassa a másikat, hogy gondoskodjon róla. A legbátrabb és legerősebb emberek ezt az utat járták. A gyengédség nem gyengeség, hanem erő.

Az alázattal és a konkrét szeretettel a hatalom szolgálattá válik

Végül Ferenc pápa felhívta a figyelmet: minél nagyobb a hatalmad, minél nagyobb hatással vannak a cselekedeteid az emberekre, annál inkább arra kaptál meghívást, hogy alázatos légy. Különben a hatalom tönkre tesz és tönkre teszel másokat. Az alázattal és a konkrét szeretettel viszont a hatalom szolgálattá és a jó terjesztésévé válik. Az emberiség jövője nemcsak a politikusok, nagy vezetők és nagyvállalatok kezében van. Persze a felelősségük hatalmas. A jövő azonban elsősorban azoknak az embereknek a kezében áll, akik „te”-ként ismerik fel a másikat, és önmagukat pedig a „mi” részének tekintik – zárta TED-előadását Ferenc pápa.

Forrás: Vatikáni Rádió

MEGOSZTÁS